Koupací jezírka jsou přírodní alternativou bazénů
Když se řekne zahradního jezírko, představí si mnozí asi menší nádrž s několika lekníny na hladině, která je příjemným vodním prvkem, co oživí jakýkoliv pozemek. V poslední době se však význam jezírek v zahradě rozšiřuje. Mnoho lidí jim dává přednost před bazénem. Vznikají tak koupací jezírka, která odráží trend návratů k přírodě týkající se nejen bydlení.
U koupacího jezírka odpadá nutnost používat chemii, jako tomu je u bazénů, aby se udržela co nejlepší kvalita vody. Tuto práci zajišťuje v koupacím jezírku systém přírodní čističky – filtry naplněné pískem a kořínky rostlin. Koupání v takto „upravované“ vodě je mnohem příznivější z hlediska zdraví. Vodních radovánek si tak mohou užívat i třeba alergici, kterým nedělají nejrůznější přípravky v klasických bazénech dobře. Aby však všechno fungovalo, jak má, nesmíte udělat chybu už při samotném zakládání jezírka.
Dá se v koupacím jezírku i plavat?
Někteří lidé se mylně domnívají, že v jezírku jakéhokoliv typu, které je určeno na zahradu u domu, si maximálně tak smočíte nohy a to je všechno. Záleží však zcela na tom, jaké rozměry koupacího jezírka zvolíte. Může být adekvátní a odpovídající náhradou bazénu, takže si v něm i bez problémů zaplavete. Jen musíte počítat s tím, že voda nebude průzračně modrá, ale spíše do zelena. Co se týče nákladů, jsou srovnatelné, tudíž váš příklon k přírodnímu řešení nemusí nutně znamenat i větší zátěž pro rodinný rozpočet.
Jak koupací jezírka fungují
I když se i do zařizování a provozování koupacích jezírek dostávají moderní technologie, jejich princip zůstává v podstatě pořád stejný. Vždy jsou rozděleny do 2 základních částí:
- Koupací – slouží tedy ke koupání, má největší možnou hloubku, nejsou zde žádné rostliny nebo kameny a další běžné prvky zahradního jezírka
- Regenerační (čisticí) – hloubka této části by se měla pohybovat od zhruba 15 cm do 50 cm, jsou zde umístěny rostliny a samozřejmě substrát pro ně, díky těmto rostlinám (a mikroorganismům) se koupací jezírko čistí a udržuje se v něm potřebná biologická rovnováha, protože ke svému růstu spotřebovávají minerály a živiny z vody, aby nesloužily jako podpora růstu a množení řas
Mezi oběma částmi jsou dělící stěny, které se starají o to, aby mezi zónami proudila (přelévala se) voda, aniž by se substrát nebo rostliny dostaly do koupací části, která by se tím tak znečistila. Ostatně, cirkulace vody je předpokladem, že bude stále dobré kvality. Proto se u větších koupacích jezírek neobejdete bez čerpadla.
Udržování čisté vody
Jak už bylo zmíněno výše, čištění vody probíhá s pomocí živých organismů a rostlin, případně v kombinaci s fyzikálně chemickým čištěním. Pomocníky při takových metodách jsou různá dodatečná zařízení jako umělé filtry, UV lampy nebo vzduchotechnika, která dodává do vody potřebný kyslík, aby se nekazila. Vždy jsou však hlavním čisticím procesem biologické procesy, o něž se starají rostliny a mikroorganismy.
Koupací jezírka: čím se liší?
Před založením koupacího jezírka vás budou zajímat 3 hlavní otázky:
- Jaký tvar bude koupací jezírko mít?
- Jak bude koupací jezírko velké?
- Spolehneme se pouze na biologické čištění vody?
V zásadě záleží jen na vašich možnostech a dispozicích pozemku, jak velké koupací jezírko bude. Pokud máte dostatek místa, neomezujte se a udělejte si vodní oázu co největší. Vyvarujte se však té chyby, že koupací část uděláte větší na úkor té čisticí. V podstatě byste jeho provoz omezili. Větší jezírko je považováno za praktičtější řešení. Obvykle se vhodnou hloubkou pro plavání rozumí hodnota okolo 2,5 metru, aby byla zajištěna potřebná biologická rovnováha. Celková velikost jezírka pro běžné domácí využití se doporučuje od cca 15 m3 do 55 m3. Co se týče tvaru, zkuste ho přizpůsobit liniím, které již v zahradě máte. Harmonie, kterou tak sjednocením užitých tvarů vytvoříte, bude mít příznivý dopad na pohodu všech, kteří budou na zahradě relaxovat.
Tipy na stavbu koupacího jezírka
Pojďme se nyní společně podívat na nástin toho, jak lze koupací jezírko vybudovat. Konkrétní kroky se samozřejmě odvíjí od podmínek daného prostředí a dalších okolních vlivů. Získáte však alespoň představu o tom, zda je, nebo není vybudování tohoto příjemného ozdobného i relaxačního prvku náročné.
- Začínáme vykopáním potřebně veliké jámy, u níž je třeba zajistit nepropustnost (buď položením speciálních fólií, nebo vsazením již hotové nádoby – ta ovšem odporuje významu přírodní koupací jezírko, případně vybetonováním), dále je třeba vyřešit rozvody pro vodu, aby mohla být čerpána z koupací části do regenerační a naopak.
- Poté je třeba vyřešit systém filtrace a úpravu okolního terénu, a to dle velikosti jezírka i možností pozemku, zvláštní pozornost věnujte vstupům do jezírka
- Dalším krokem je napuštění jezírka
- Následuje osázení vodními rostlinami, ty se o všechny podstatné procesy začnou starat zhruba po 6 týdnech
Koupací jezírko je vhodným tipem pro všechny, co chtějí zahradu ozvláštnit o prvek, který jim navíc umožní relaxovat. U menších variant si po získání informací můžete se založením poradit sami, u složitějších řešení však vždy investujte do práce odborníků.
Diskuse k článku