K čemu je dobré mulčování?
Péče o zahradu zahrnuje spoustu činností. Některé jsou zcela nezbytné, jiné je možné provádět nepravidelně, nebo je i zcela vynechat. Záleží na každém majiteli, jakým směrem se bude stav jeho pozemku ubírat. V poslední době se v této souvislosti stále častěji mluví o mulčování. Vše podstatné o něm se dovíte na následujících řádcích.
Mulčování představuje velice jednoduchý a finančně nenáročný způsob údržby ploch, kterým nemůže být poskytnuta kvalitní a odpovídající péče v podobě pravidelného sečení, zalévání a odplevelování. Jde vlastně o ekologickou likvidaci travních a dalších rostlinných zbytků, které se využijí k ochraně půdy. Co všechno mulčování obnáší a jak pozemku prospěje?
Co to je mulčování
K mulčování nadměrně zarostlých ploch se doporučují mulčovače, při vhodném nastavení obyčejné sekačky se však dá dosáhnout stejného efektu i u běžně velkých pozemků. Smyslem je, aby posekaná tráva (či jiný materiál, o kterém se dovíte níže) byla rozmělněna na velice malé částečky, jimiž se posléze pokryje daná plocha. V podstatě jde o to, že budete-li mulčování využívat, pak si nebudete muset lámat hlavu s tím, jak zlikvidovat posečenou trávu, napadané listí a další organické materiály, protože tím vytvoříte mulčovací přikrývku, která bude ochranou půdy.
Mulčovat se doporučuje zhruba 3x do roka, není-li to možné, pak postačí 1x, a to na jaře – na začátku vegetačního období, nicméně až poté, co bude alespoň částečně půda prohřátá od prvotních slunečních paprsků. Vrstva mulče by měla být vysoká přibližně 10 až 20 cm, aby případný vyrůstající plevel ihned uhnil. Nejčastěji se mulčování doporučuje u písčitých půd, které velice snadno ztrácí vlhkost, na rozdíl od jílovitých půd.
Proč se mulčování doporučuje
Mulčování, jak už bylo napsáno v úvodu článku, neobstarávané půdě prospívá. Tím, že jí zakryjete, docílíte toho, že se v půdě bude déle držet vlhkost, a tak nebude potřeba ji často zalévat, dále se mulčovací pokrývka postará o to, aby teplotní výkyvy neznamenaly hrozbu pro kvalitu půdy, v neposlední řadě pak brání erozi a při rozkladu utváří mulč přirozenou zásobárnu živin, které bez problémů pronikají přímo do půdy.
-
Jaké materiály lze k mulčování využít
Nejběžněji se mulčuje trávou, ta ovšem není jediným materiálem, který lze k tomuto účelu využít. Dále se lze setkat s postupem mulčování, při němž se používá spadané listí, sláma, odřezky větviček a rostlin, seno, obilné plevy, kúra ze stromů, ale i jehličí, kameny, domácí kompost nebo třeba zbytky bylinek.
Mulčování pomáhá vyřešit palčivou otázku, co s organickým odpadem a jak se dobře postarat o pozemek, i když nemáte dostatek času. Pokud byste o něm chtěli vědět ještě více, pak se určitě podívejte SEM.
Diskuse k článku