Jaké rostliny pěstovat na vertikální zahradě
Vertikální pěstování rostlin je na vzestupu. Díky vertikálním zahradám se totiž do pěstování mohou pustit i ti, kteří nemají k dispozici velkou zahradu a rozlehlé záhony. Základem úspěchu pěstování kolmo ke stěně je však správný výběr rostlin. Je třeba zvolit takové, kterým se bude dařit i v menším množství substrátu a které se po čase příliš nerozrostou, aby příliš nepřekrývaly jiné pěstované rostliny. Které to jsou? Právě na to se zaměříme na následujících řádcích.
DÁLE NA TÉMA: VERTIKÁLNÍ ZAHRADY
Výběr rostlin podle umístění vertikální zahrady
Při výběru rostlin pro vertikální zahrady platí podobná pravidla jako při klasickém horizontálním pěstování. Je proto důležité zohlednit mimo jiné i výběr podle orientace. Zahradám orientovaným na jižní světovou stranu budou samozřejmě vyhovovat jiné typy rostliny než těm orientovaným na sever. Výběr závisí také na klimatických podmínkách v dané lokalitě a samozřejmě na tom, bude-li zahrada nainstalovaná v interiéru, nebo exteriéru.
Čtěte také: výběr balkonových rostlin podle orientace
Rostliny pěstované venku ve vyvýšené poloze nejsou ve většině případů chráněny před větrem, proto je namístě zvolit takové, kterým lehký (nebo i silnější) vánek nijak neublíží. Při výběru se zamyslete, jakých rozměrů bude konkrétní rostlina dorůstat a jak moc ji budete muset zkracovat, aby se nerozrostly po celé zahradě. Vertikálním zahradám s většími rozestupy mezi řadami svědčí i popínavé rostliny, které vypadají působivě zejména při vysazení v horních řadách.
Bylinky jsou do vertikální zahrady ideální
Vertikální zahrady jsou jako stvořené pro pěstování bylinek. Máta, bazalky, tymián, meduňka a mnoho dalších bylin nepotřebují velký prosto pro pěstování a daří se jim i v menším množství substrátu. Dejte přednost menším hrnkovým kultivarům, ty větší keříkové by mohly vaši zahradu brzy přerůst.
Malé květiny, kaktusy a sukulenty
Pro vnitřní i venkovní vertikální zahrady jsou vhodné i drobné květiny, kaktusy a sukulenty. Ty jsou vhodné zejména pro menší typy vertikálních zahrad, které tvoří zajímavou dekoraci daného prostoru. Pro venkovní kolmé pěstování sáhněte po kaktusech a rostlinách sukulentového typu, které jsou mrazuvzdorné a zimu bez problémů přežijí. Oblíbené jsou také tallandsie, které se dají pěstovat dokonce zcela bez substrátu. Z květin zmiňme například lobelku, petúnii, koleus nebo pelargonie.
Zasaďte pnoucí květiny i trávy
Pro ozvláštnění venkovní zahrady můžete sáhnout i po různých popínavých květinách, například po menších druzích břečťanu nebo přísavníku pěticípém. Stěnu ozvláštní i různé druhy okrasných trav. Výběr je ve vašich rukou. Vždy však upřednostňujte rostliny, které nevyžadují zvláštní péči a budou vaši zahradu zdobit v průběhu celého roku.
Na vertikální zahradu patří ovoce i zelenina
Vertikální zahrady rozhodně nemusí sloužit jen na okrasu nebo pro pěstování bylinek. Mnoho pěstitelů využívá vertikální zahrady i pro pěstování ovoce (například jahod) nebo zeleniny (například hrášku nebo fazolek). Čím prostornější vertikální zahradu pořídíte, tím větší druhy ovoce a zeleniny si budete moci dovolit pěstovat. Zmíněným jahodníkům se však bude dobře dařit i na malém balkóně. Krásné červené plody jahod vám bude závidět nejeden soused.
Než se pustíte do výběru rostlin pro vertikální zahradu, promyslete si, jaký má být její účel. Někdo preferuje čistě okrasné vertikální zahrady, jiný zase prahne po sklizni ovoce, zeleniny i bylin. Při vhodné kombinaci a rozdělení květináčů či truhlíků vám zahrada postavená kolmo ke stěně poslouží jak na okrasu, tak k užitku.
Přečtěte si související články:
Diskuse k článku