Jak zalepit nafukovací bazén a dál si užívat koupací sezónu
Nafukovací bazény jsou pro svou cenovou dostupnost a snadnou manipulaci stále velmi žádané a objevují se na dvorcích a zahradách mnoha domů, chat i chalup. Na rozdíl od pevných a zapuštěných bazénů se však mohou protrhnout a problém je na světě. Právě takový problém řešíte i vy? Přinášíme vám jednoduchý návod, jak bazén zalepit a pokračovat v koupací sezóně.
Poškodit se mohou stěny, límec i dno
Nafukovací bazény se vyrábí z PVC. Jde o pružný materiál, který se ale ostrým předmětem snadno protrhne. K poškození může dojít ve všech částech, ať už jde o nafukovací límec, několikavrstvé stěny, nebo dno. V případě protržení stěn či dna dochází k únikům vody. Dírka v nafukovacím límci pak vede k upouštění a ztrátě tvaru, která může vést k úplnému vylití vody. Jakékoliv závady je proto nutné řešit co nejrychleji.
Lepidlo a záplata problém vyřeší
I když je PVC náchylné na protržení, v případě závady lze ve většině problémů jednoduše opravit. Týká se to zejména malých dírek, které vedou k pozvolnému upouštění či vytékání vody. Lepení větších děr a prořezaného materiálu je složitější a často nefunkční. V takovém případě nemá cenu zkoušet štěstí a lepší je pořídit bazén nový.
Kalové čerpadlo pomůže odčerpat vodu z bazénu i zatopeného sklepa
Jak ohřát vodu v bazénu: solární panely nahrazují tepelná čerpadla
Lepit lze suché i mokré části
Postup lepení bazénu se mírně liší podle toho, je-li potřeba zalepit suchou, nebo mokrou část. Ano, i mokré lepení je možné, a tak není pro vyřešení dírky ve stěně či dnu potřeba celý bazén vypouštět. Podle způsobu postupujte následovně:
Lepení zasucha
Při lepení suché části bazénu (tj. límce či části nad úrovní vody) si připravte záplatu a speciální lepidlo. Záplatu upravte tak, aby její průměr přesahoval alespoň o 1 cm ve všech stranách kolem poškozené části. Tím zabráníte dalšímu zvětšování trhliny. Na záplatu i dírku v bazénu naneste tenkou vrstvu lepidla. Záplatu pevně přitiskněte a vyhlaďte. Při suchém lepení lze bazén ihned používat a zalepení místo bez obav zamokřit.
Lepení zamokra
Lepení poškozených částí zaplavených vodou je složitější, ale ne nemožné. Při práci je potřeba především postupovat rychle, aby se voda od lepidla nekontaminovala. V čem se postup liší? Lepidlo se nanáší pouze na záplatu, nikoliv na trhlinu. Záplatu si nastříhejte a naneste na ni dostatek lepidla. Poté ji rychle ponořte do vody a okamžitě přilepte na poškozené místo. Po nalepení ji pečlivě uhlaďte, a to nejen pomocí ruky, ale i válečku či jiné pomůcky bez ostrých hran. Na rozdíl od suchého lepení musí být místo ochráněné před mechanickými vlivy. Po opravě byste se proto neměli alespoň 12 hodin koupat a na poškození místo šlapat či jej jinak zatěžovat.
Promyslete, jestli se vám oprava vyplatí
Lepení menších trhlin je snadné, rychlé a bezproblémové. V případě většího poškození ale můžete čekat, že se začne opravené místo znovu rozšiřovat a záplata jednou povolí. Čím víc záplaty a lepidla budete potřebovat, tím více za materiál na opravu zaplatíte. Než se do lepení pustíte, promyslete, má-li vůbec význam. Kvalitní nafukovací bazény z několikavrstvého PVC dnes pořídíte za cenu od 1 do 3 tisíc korun. Současně se smiřte s tím, že nafukovací bazény mají omezenou životnost a po pár letech je potřeba je vyměnit.
Přečtěte si i další články o údržbě bazénů:
Diskuse k článku