Jak využít skořápky od vajec? Rozhodně nepatří do popelnice

Jak využít skořápky od vajec? Rozhodně nepatří do popelnice

Užitečnost skořápek od vajec je známá po celé generace, i tak se ale nejčastěji vyhazuje jako nepotřebný produkt. To je ale škoda, protože obsahuje spoustu užitečných látek, které se dají využít mnoha způsoby. V první řadě je to jedinečný zdroj jódu, železa nebo zinku, tedy velmi důležitých látek pro náš organismus.

 

Proč vyhazoat skořápky od vajec, kterých české domácnosti potřebují opravdu hodně, když mají mnoho užitečných schopností? Jsou přírodním hnojivem, dokáží odpuzovat slimáky, zklidňují kůři nebo obsahují velké množství vápníku.

Drcené vaječné skořápky = přírodní vápník

Vápenatý obal vejce je užitečnější, než si možná myslíte. Nejvíce prozkoumanou skořápkou je ta od kuru domácího, která se kromě vlastní skořápky skládá ještě z blan umístěných pod skořápkou a z kutikuly.
Pro člověka jsou látky získané konzumací vajec velmi cenné. Mezi ně patří uhličitan vápenatý, uhličitan hořečnatý, kysličník křemičitý, kysličník hlinitý, kysličník fosforečný, jako stopový prvek se objevuje jód, měď, železo, zinek, mangan nebo fosfor. Vše jsou látky nezbytné pro zdravý vývoj každého jedince. V dětství je to kvůli vývoji kostry, později mají pozitivní vliv na nervovou činnost.

Přečtěte si 5 tipů pro využití skořápek v domácnosti

Vyhazovat skořápky by byla škoda. Tolik prospěšných minerálních látek pohromadě, navíc v tak dostupné podobě, jen tak nenajdete! V dřívějších dobách se drcené skořápky přidávaly do jídla rachitickým dětem.

Skořápky od vajec

Skořápky rozdrťte a snězte

Před vlastním drcením nezapomeňte skořápky pořádně omýt. Rozdrcené na prášek pak spolehlivě nahradí jedlou sodu pro neutralizaci žaludečních kyselin a navíc nemají nežádoucí účinky jako je nadměrná sekrece žaludečních šťáv.
Proto, aby se látky lépe rozložily, je vhodné současně konzumovat i sklenici citronové šťávy.
Aby byl účinek správný, doporučuje se prášek konzumovat na lačný žludek. 
Drcené skořápky znaly už naši předkové a jejich schopnosti běžně využívaly. 

Příprava prášku ze skořápek

Dobře omyté skořápky se suší v troubě, aby byly zničeny všechny nežádoucí látky, které by na nich mohly ulpít. Stanou se křehčímy a výroba prášku bude jednodušší. Následující krok je zároveň poslední. Skořápky se rozdrtí na prášek a uchovávají se v uzavřené sklenici. Konzumují se v nápojích nebo pokrmech, jen je potřeba dávat pozor na to, aby v jídle nebyl tuk, který zabraňuje procesu vstřebávání minerálních látek ze skořápek.

Hodnotný doplněk stravy

K jednodušší konzumaci prášku můžete zvolit docela lákavou formu prášku smíchanou s alkoholem. Při přípravě se využívá schopnost skořápek rozpustit se v citronové šťávě. Naloží se do ní 10 celých vajec, které se po rozpuštění skořápky rozmačkají a přecedí. Přidává se med a rum jako při výrobě domácího vaječného likéru. Dávkování: lžička 3krát denně.

Vaječné skořápky v domácnosti

Využití skořápek na zahradě je až překvapivě široké.

Fotolia_52566035_XS

  • Na zahradě: vaječné skořápky budou v boji proti slimákům na vaší straně, stačí je rozsypat kolem záhonku na pevnějším povrchu a slimáci se mu raději vyhnou. Jiné zkušenosti zase hovoří o tom, že je stačí rozsypat kolem ohrožených rostlin. Výskyt skořápek nevyhovuje ani kočkám.
  • Na jaře, kdy rostliny potřebují dostatek živin, se mohou drcené skořápky přimíchávat do půdy. Jako přírodní hnojivo prospějí rostlinám na zahradě i v květináči.
  • Vaječné skořápky mají i schopnost vybělit prádlo. V látkovém obalu společně s několika plátky citronu mají bělící účinky.
  • Na vesnici žádná překvapivá novinka, ale známý fakt: slepicím se do krmiva přidává prášek ze skořápek (nebo alespoň co nejjemnější drť) na podporu snášivosti
  • Skořápky prospívají kráse. Prášek smííchaný s vaječným bílkem nechte působit jako masku alespoň 15 minut.
  • Prášek se v kombinaci s vyšlehaným bílkem aplikuje i jako výživná pleťová maska.

„Tajný lék" pro regenerace zubů? Vaječné skořápky!

Problémy se zuby jsou jedním z častých problémů, a to se ani nemusí jednat o špatnou zubní hygienu. Nedostatek vápníku při vývoji tak bývá velký problém. Prášek ze skořápek vyrovná stav a dokonce může pomoci při regeneraci zubů.
Zvýšený přísun vápníku má podle některých zdrojů za následek zavápnění, což je zase důvod dalších zdravotních neduhů. Vápník se ukládá nejenom v kostech, ale i v jiných orgánech), které se projeví například vznikem ledvinových kamenů.

Vajíčko – celkem nenápadná surovina, která má v jídelníčku nezastupitelné místo. Využít by ale mělo být celé, i se skořápkou, která v sobě má tolik vápníku, jako málokterý drahý doplněk stravy. Neměla by přijít vniveč a ve formě prášku ji nepozorovaně konzumovat v jakémkoliv jídle.
Vedle vápníku by ale neměl zůstat opomenutý třeba i fosfor, který je důležitým parťákem vápníku a tvoří spolu neoddělitelnou dvojici.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Trápí vás plíseň kolem oken? Poradíme, jak s ní zatočit

Pokud máte problém s plísní kolem oken, doporučuji si přečíst i tento článek https://institutzdravehobydleni.c...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Vysaďte si ostropestřec. Vaše játra vám poděkují

Ostropestřec mariánský není žádná exotická rarita – přitom patří mezi nejúčinnější byliny pro podporu jater. Obsahuje látku silymarin, která pomáhá chránit jaterní buňky, regenerovat je a zlepšuje trávení. Využ...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...