Jak využít skořápky od vajec? Rozhodně nepatří do popelnice
Užitečnost skořápek od vajec je známá po celé generace, i tak se ale nejčastěji vyhazuje jako nepotřebný produkt. To je ale škoda, protože obsahuje spoustu užitečných látek, které se dají využít mnoha způsoby. V první řadě je to jedinečný zdroj jódu, železa nebo zinku, tedy velmi důležitých látek pro náš organismus.
Proč vyhazoat skořápky od vajec, kterých české domácnosti potřebují opravdu hodně, když mají mnoho užitečných schopností? Jsou přírodním hnojivem, dokáží odpuzovat slimáky, zklidňují kůři nebo obsahují velké množství vápníku.
Drcené vaječné skořápky = přírodní vápník
Vápenatý obal vejce je užitečnější, než si možná myslíte. Nejvíce prozkoumanou skořápkou je ta od kuru domácího, která se kromě vlastní skořápky skládá ještě z blan umístěných pod skořápkou a z kutikuly.
Pro člověka jsou látky získané konzumací vajec velmi cenné. Mezi ně patří uhličitan vápenatý, uhličitan hořečnatý, kysličník křemičitý, kysličník hlinitý, kysličník fosforečný, jako stopový prvek se objevuje jód, měď, železo, zinek, mangan nebo fosfor. Vše jsou látky nezbytné pro zdravý vývoj každého jedince. V dětství je to kvůli vývoji kostry, později mají pozitivní vliv na nervovou činnost.
Přečtěte si 5 tipů pro využití skořápek v domácnosti
Vyhazovat skořápky by byla škoda. Tolik prospěšných minerálních látek pohromadě, navíc v tak dostupné podobě, jen tak nenajdete! V dřívějších dobách se drcené skořápky přidávaly do jídla rachitickým dětem.
Skořápky rozdrťte a snězte
Před vlastním drcením nezapomeňte skořápky pořádně omýt. Rozdrcené na prášek pak spolehlivě nahradí jedlou sodu pro neutralizaci žaludečních kyselin a navíc nemají nežádoucí účinky jako je nadměrná sekrece žaludečních šťáv.
Proto, aby se látky lépe rozložily, je vhodné současně konzumovat i sklenici citronové šťávy.
Aby byl účinek správný, doporučuje se prášek konzumovat na lačný žludek.
Drcené skořápky znaly už naši předkové a jejich schopnosti běžně využívaly.
Příprava prášku ze skořápek
Dobře omyté skořápky se suší v troubě, aby byly zničeny všechny nežádoucí látky, které by na nich mohly ulpít. Stanou se křehčímy a výroba prášku bude jednodušší. Následující krok je zároveň poslední. Skořápky se rozdrtí na prášek a uchovávají se v uzavřené sklenici. Konzumují se v nápojích nebo pokrmech, jen je potřeba dávat pozor na to, aby v jídle nebyl tuk, který zabraňuje procesu vstřebávání minerálních látek ze skořápek.
Hodnotný doplněk stravy
K jednodušší konzumaci prášku můžete zvolit docela lákavou formu prášku smíchanou s alkoholem. Při přípravě se využívá schopnost skořápek rozpustit se v citronové šťávě. Naloží se do ní 10 celých vajec, které se po rozpuštění skořápky rozmačkají a přecedí. Přidává se med a rum jako při výrobě domácího vaječného likéru. Dávkování: lžička 3krát denně.
Vaječné skořápky v domácnosti
Využití skořápek na zahradě je až překvapivě široké.
- Na zahradě: vaječné skořápky budou v boji proti slimákům na vaší straně, stačí je rozsypat kolem záhonku na pevnějším povrchu a slimáci se mu raději vyhnou. Jiné zkušenosti zase hovoří o tom, že je stačí rozsypat kolem ohrožených rostlin. Výskyt skořápek nevyhovuje ani kočkám.
- Na jaře, kdy rostliny potřebují dostatek živin, se mohou drcené skořápky přimíchávat do půdy. Jako přírodní hnojivo prospějí rostlinám na zahradě i v květináči.
- Vaječné skořápky mají i schopnost vybělit prádlo. V látkovém obalu společně s několika plátky citronu mají bělící účinky.
- Na vesnici žádná překvapivá novinka, ale známý fakt: slepicím se do krmiva přidává prášek ze skořápek (nebo alespoň co nejjemnější drť) na podporu snášivosti
- Skořápky prospívají kráse. Prášek smííchaný s vaječným bílkem nechte působit jako masku alespoň 15 minut.
- Prášek se v kombinaci s vyšlehaným bílkem aplikuje i jako výživná pleťová maska.
„Tajný lék" pro regenerace zubů? Vaječné skořápky!
Problémy se zuby jsou jedním z častých problémů, a to se ani nemusí jednat o špatnou zubní hygienu. Nedostatek vápníku při vývoji tak bývá velký problém. Prášek ze skořápek vyrovná stav a dokonce může pomoci při regeneraci zubů.
Zvýšený přísun vápníku má podle některých zdrojů za následek zavápnění, což je zase důvod dalších zdravotních neduhů. Vápník se ukládá nejenom v kostech, ale i v jiných orgánech), které se projeví například vznikem ledvinových kamenů.
Vajíčko – celkem nenápadná surovina, která má v jídelníčku nezastupitelné místo. Využít by ale mělo být celé, i se skořápkou, která v sobě má tolik vápníku, jako málokterý drahý doplněk stravy. Neměla by přijít vniveč a ve formě prášku ji nepozorovaně konzumovat v jakémkoliv jídle.
Vedle vápníku by ale neměl zůstat opomenutý třeba i fosfor, který je důležitým parťákem vápníku a tvoří spolu neoddělitelnou dvojici.
Diskuse k článku