Jak vyčistit předokenní žaluzie krok za krokem?
Čistíte předokenní žaluzie se stejnou pravidelností jako například vysáváte? Mnoho lidí umývá žaluzie jednou za rok, a to až v případě, kdy je na…
Žaluzie oceníte hlavně v situaci, kdy si chcete užít klidný den bez sluníčka nebo nepříjemného nahlížení do oken od vašich sousedů. Venkovní žaluzie v sobě ukrývají několik výhod. Především umožňují regulovat snadno dopad světla v místnosti a vytváří tak příjemné prostředí. Je však potřeba se o žaluzie dobře starat, aby plnily svůj účel dlouhá léta.
Předokenní žaluzie je třeba pravidelně čistit
Čistíte předokenní žaluzie se stejnou pravidelností jako například vysáváte? Mnoho lidí umývá žaluzie jednou za rok, a to až v případě, kdy je na nich špína skutečně vidět. Tímto způsobem však žaluzie brzy zničíte.
Ideální je čistit žaluzie vždy společně s mytím oken. Nezapomínejte na to, že venkovní žaluzie jsou nejen funkčním stíněním, ale také stylovým a moderním doplňkem vašich domovů. Pravidelná a správná péče je základem čistého a pěkného domu.
Kdy je vhodné žaluzie mýt? Minimálně dvakrát ročně
Minimálně dvakrát za tok byste si měli předokenní venkovní žaluzie pořádně vyčistit od veškeré špíny a prachu. Vhodným dobou je konec letního období a pak po zimním období. Jestliže je ve vašem okolí zvýšená prašnost, vyplatí se udělat si čas na mytí žaluzií i uprostřed sezóny.
Mytí žaluzií bude o to složitější a delší, pokud vynecháte pravidelnou údržbu. Proto i když se vám nechce, vezměte do rukou alespoň zahradní hadici a opláchněte předokenní žaluzie vodou.
Jaké prostředky jsou pro čištění žaluzií vhodné?
Je potřeba speciální vybavení? Kdepak. Vystačíte si s tím, co máte běžně doma. Vhodný způsob čištění žaluzií se může mírně lišit v závislosti na typu žaluzie. Ovšem princip je v zásadě stejný. Nejprve použijeme k čištění žaluzií smetáček či prachovku a zakončíme mokrou variantou. Lze využít parní čistič nebo běžné čisticí prostředky.
Jak na mytí žaluzií krok za krokem
Mytí žaluzií není sice žádná věda, ale je dobré dodržovat několik zásad.
- Nejprve si na pomoc vezmeme smetáček či prachovku a ometeme hrubé nečistoty. Dobře poslouží i vysavač.
- Umývejte žaluzie pomalu a opatrně, abyste lamely nezdeformovaly nebo dokonce nezlomily.
- Žaluzie následně sklopte do svislé polohy. Na řadu přichází zahradní hadice s jemným proudem či rozptylem vody. Lze využít i parní čistič.
- Lamely si dobře prohlédněte. Pokud někdy zůstaly nečistoty, na pomoc si vezměte čisticí prostředky. Vhodná je mýdlová voda nebo několik kapek jaru ve vodě teplé maximálně 40 stupňů.
- Hodně znečištěná místa potřete vodou s jarem a po chvíli se k místu vraťte. Špína povolí a půjde snadněji pryč.
- Nakonec jemně žaluzie opláchněte vodou shoda dolů. Žaluzie pootevřete a nechte uschnout.
Rozhodně se vyhněte při čištění žaluzií použití ředidla, rozpouštědla či benzinu. Žaluzie byste si mohly nenávratně poškodit.
Jak na žaluzie v zimě?
Mohou žaluzie v zimě zamrznout? Ano, i to se může stát. V tomto případě je nejlepší s žaluziemi nijak nemanipulovat. Pokud žaluzie přimrznou k parapetu nebo přimrznou lamely ve vodících lištách, jemně námrazu odstraňte, ať neriskujete poškození lamel žaluzií.
Předokenní žaluzie ochrání soukromí a sníží náklady na vytápění
Stále ještě dumáte nad tím, jestli jsou pro vás venkovní žaluzie vhodnou volbou? Pojďme si shrnout největší přednosti instalace venkovních žaluzií.
- efektivní stínění
- ovládání venkovních žaluzií je snadné i pomocí smartphonu a stínění lze napojit i na chytrou domácnost
- jednoduchá regulace dopadu světla
- snížení nákladů na vytápění
- ochrana proti přehřátí v létě
- snižují hluk z venku
- lamely jsou vyrobeny z kvalitního hliníku
- dlouhá životnost
- snadné čištění
Redakční tip: Žaluzie si můžete snadno objednat i v době koronaviru. Jak to funguje?
Diskuse k článku