Jak se správně starat o bromélie, aby přinášely radost?
Bromélie je jako krásný přelud. Vykvete, okouzlí všechny svou krásou a pak jednoduše uhyne. Není to ale špatným pěstováním anebo tím, že by nám v obchodě prodali špatnou květinu. Takový je život této exotické květiny. Dalo by se říct, že vskutku jepičí. Přesto to neznamená definitivní konec této mimořádné rostliny.
Bromélie se k nám dostala z deštných pralesů Jižní a Střední Ameriky. Řadí se mezi epifyty, tedy takové rostliny, které sice žijí na jiných rostlinách, ale ani částečně na nich neparazitují. Vyživují se zcela samostatně. Ve své domovině žije v korunách a na kmenech pralesních stromů, existují však také bromélie, které rostou normálně na zemi. Mezi bromélie řadíme i ananas. Jako pokojová rostlina se pěstuje Ananas bracteatus striatus se zajímavými zelenobíle pruhovanými listy a velkým tmavě růžovým květem. Někdy se na rostlině objeví i voňavý, ale nejedlý plod. U nás se bromélie stále více prosazují jako oblíbený doplněk interiéru. Pořídit si je můžeme v různých barvách i tvarech. To, co je na broméliích zajímavé a poutá pozornost, nejsou květy. Jsou to jejich podpůrné listeny, které květy bromélie víceméně zakrývají.
Jak se starat o bromélie
Pěstování bromélie není přitom vůbec náročné. Je hlavně třeba mít na paměti, že i když ve své domovině roste v teple, je schovaná před sluncem ve stínu listí. Vyhovující je tedy pro ni světlé místo bez přímého slunečního svitu. Pokud ji nemůžeme umístit jinam, než na místo, kam dopadá po většinu dne slunce, potřebujeme bromélii chránit nějakou vhodnou clonou. Musíme jí také zajistit stabilní teplotu, která nesmí klesnout pod 12°C. Pokud chceme podpořit kvetení bromélie, dopřejeme jí teplotu nad 24°C. Pro již kvetoucí bromélie je doporučená teplota nejméně 20°C.
Opatrně si musíme počínat se zálivkou. Bromélie se zalévají odstátou vodou do středu listové růžice, kde se voda v komůrkách podobných trychtýřům udržuje a jsou to tedy jakési zásobárny vláhy. U bromélií, které růžice netvoří, zaléváme substrát. Ten má být mírně vlhký, ale nikdy ne mokrý. Novou zálivku tedy provedeme až tehdy, když substrát začne vysychat. Ideálně tedy tak jednou za dva až tři dny. U bromélií musíme také dávat pozor na to, aby v podmisce nikdy nestála voda. Rostliny hnojíme speciálním hnojivem na bromélie a orchideje jednou až dvakrát měsíčně během léta, v zimě pak snížíme dávku hnojiva na polovinu.
Konec bromélie znamená nový začátek
Poté, co nás bromélie potěší několikaměsíční příjemnou společností, odkvete a začne uvadat. Není to vaše vina, je to zkrátka její životní cyklus. To ale neznamená, že nemůžete mít další a to přímo z bromélie, která vás právě opustila. Než totiž uhyne definitivně, vytvoří několik odnoží. Ty si můžete opět vypěstovat do nové rostliny. I když nevypadají právě lákavě a mnoho lidí vyhazuje bromélie i s odnožemi, je to opravdu škoda. Stačí trocha trpělivosti a můžete se radovat z nové květiny. Tentokrát takové, kterou jste si nepřinesli u obchodu, ale vypěstovali vlastními silami. Můžete tak zahájit nekonečný život původní rostliny, která se stane matkou další a tak to půjde stále dokola.
Jak na pěstování bromélie od samého začátku?
Odnože, které se vytvořily okolo mateřské rostliny, můžeme pěstovat v původním květináči jako skupinu anebo je rozsadit. S přesazením je vhodné počkat. Ideálně do doby, až budou mít odnože vlastní kořínky. Pak je oddělíme od mateřské rostliny ostrým nožíkem i s kořínky a přesazujeme. Potřebujeme pro to nádobu se zeminou, vhodnou pro pěstování bromélií. Tou je rašelina, smíchaná s příměsí drceného bukového listí anebo borovicového jehličí. Někdy se přidává i korek. Zjednodušit práci si můžeme tím, že zakoupíme substrát na orchideje. Zasazeno? Tak teď přichází čas obrnit se trpělivostí. Bromélie kvetou až ve věku dvou a více let. Na to, aby se kvetení bromélií urychlilo, lze použít malý trik. Za pomoci etylénu lze bromélie ke kvetení přinutit. Postačí, pokud kolem rostliny na několik týdnů rozmístíme misky s ovocem, nejlépe dozrávajícími jablky, které etylén uvolňují. Pro zvýšení efektu můžeme rostlinu a jablka překrýt průhledným igelitem.
Dešifrujte řeč bromélie
Pokud při pěstování bromélie děláme něco špatně, rostlina nám sama řekne, co se děje. Pokud se na listech objeví hnědé špičky, znamená to, že ji trápí suchý vzduch nebo ji málo zaléváme. Přidáme na zálivce a dopřejeme bromélii rosení listů. Jestliže ještě přesně nevíme, jak se starat o bromélie, mohou se objevit tmavé skvrny i na listech. To znamená, že jsme bromélii vystavili nadbytku slunce. Pak ji musíme zastínit a vše by zase mělo být v pořádku.
Diskuse k článku