Jak postavit pevné základy pro zahradní skleník
Rozhodli jste se na své zahradě vybudovat skleník, díky kterému budete i v chladnějším období pěstovat na teplo citlivější květiny či ovoce a zeleninu? Než přistoupíte k umístění skleníku do prostoru zahrady, nezapomeňte vybudovat kvalitní základy. Přinášíme vám přehledný návod, jak správně postupovat.
Proč je zhotovení pevného základu důležité
Ať už je skleník z jakéhokoliv materiálu, jedná se o poměrně těžkou konstrukci, která musí odolat klimatickým vlivům. Kvalitně připravený základ je předpokladem pro dlouhodobou životnost skleníku s minimální údržbou.
Základ pro skleník by měl být betonový. Usnadníte-li si práci položením dlaždic nebo dřevěných trámů na zeminu, stabilitu a životnost tím zbytečně zkrátíte. Pokud tak plánujete využívat zahradní skleník dlouhodobě, do přípravy betonových základů rozhodně investujte.
Posuvné zastřešení terasy: užívejte si za každého počasí
Venkovní osvětlení na zahradě je praktickým i estetickým doplňkem
Základy z betonu, nebo ztraceného bednění
Pro realizaci základů skleníku můžete zvolit dvě varianty, a to použití betonu zpevněného výztužemi, nebo použití ztraceného bednění. Druhé řešení je méně pracné a cenově dostupné. Pro tento typ konstrukce je využití ztraceného bednění ideální. Realizaci zvládnete během odpoledne, a to bez pracné přípravy velkého množství čerstvého betonu. Vyrovnání základů pak zvládnete se základním vybavením.
Vyhloubení základů
Podle velikosti skleníku můžete přistoupit buď k ručnímu, nebo strojovému hloubení základů. V případě skleníků tvoří základy jen obvodovou konstrukci, a tak nebývá kopání pracné a příliš náročné. Důležité je zvolit správnou hloubku výkopu. Ta musí odpovídat nezámrzné hloubce, tedy takové, která ani v tuhé zimě nepromrzá.
Obvykle jde o hloubku mezi 30 a 40 cm, záleží však na klimatických podmínkách oblasti, ve které žijete. Zvolit větší hloubku základů pak doporučujeme i v případě, budete-li stavět skleník ve svahu. Hlouba 60 až 90 cm bude dostačující v podstatě ve všech oblastech ČR. Ochráníte jej před napadením škůdci (například hryzce), který by se mohl do skleníku podhrabat.
Pohlídejte pravoúhlost stěn
Základ ze ztraceného bednění nebo litého betonu musí mít úhly pod pravými úhly. Délka stěn pak musí odpovídat velikosti konstrukce skleníku. Je potřeba, aby skleník na základech přesně seděl bez mechanických úprav a křížení konstrukce. V opačném případě by mohly výplně (polykarbonátové i skleněné) popraskat.
Základy podsypejte a vytvořte vyvýšené obrubníky
Než do výkopu uložíte tvárnice ztraceného bednění, nebo začnete připravovat šalovací desky, výkop podsypejte štěrkem a zhutněte. Díky tomu zabráníte sesouvání a současně minimalizujete riziko vzlínání. Tato vrstva by měla být asi 10 cm vysoká a tvoření ideálně dvěma vrstvami různé frakce štěrku.
Funkční i estetickou součástí základů je vyvýšený obrubník. Ten může být buď kompletně betonový, nebo vyzděný z cihel či jiného stavebního materiálu. V každým případě by základ z betonu či ztraceného bednění měl přesahovat alespoň 10 cm nad úroveň terénu.
Zajímá vás problematika skleníků a pěstování? Přečtěte si související články:
Diskuse k článku