Jak oživit zašlou dřevěnou terasu
Dřevěné terasy jsou krásné na pohled a na rozdíl od jiných materiálů se tolik nerozpálí na slunce. Mezi jejich nevýhody však patří omezená životnost a potřeba pravidelné údržby. Pokud máte dřevěnou terasu už pár let, možná vypadá zašle a má na sobě viditelné vady. Právě vám poradíme, jak jí vrátit původní krásu a dřevo oživit.
Začněte mechanickým očištěním terasy
Na dřevěné terase se drží prach a další nečistoty, které je potřeba před dalšími kroky odstranit. Uvolněnou špínu vyčistěte mechanicky pomocí hrubého kartáče a zbytky vysajte vysavačem do dílny. Pokud se špína „zažrala“ hluboko do povrchu, je dobré podstoupit i mokré čištění pomocí vysokotlakého čističe neboli wapky. Už po těchto krocích dřevěná terasa krásně prohlédne.
Kvalitně provedená renovace schodů obnoví jejich pěkný vzhled i bezpečnost
Přírodní mořidla na dřevo: inspirujte se u našich předků a využijte přírodní pigmenty
Jaké dřevo pro výrobu nábytku? Kvalita přináší dobré výsledky a vybavení navěky
Odmaštění dřevěné terasy
Tuky na povrchu dřevěných prken dokážou pokazit vizuální dojem celé terasy. Proto doporučujeme povrch pečlivě odmastit. Na povrchu se zpravidla nachází i neviditelný mastný film, který musí pryč. Jde o vrstvu vzniklou z tuků bosých nohou, pohybu domácích mazlíčků nebo zbytků potravin. Ve většině případů stačí sáhnout po běžném saponátu s odmašťujícím účinkem. Pokud jsou na terase viditelné mastné fleky, které se mohly objevit například po grilování, budete muset sáhnout po silnějším čističi na bázi ředidla.
Vyměňte zrezivělý spojovací materiál
Terasová prkna jsou zpravidla připevněna k rastru pomocí vrutů nebo hřebíků. Ty mohou vlivem počasí začít korodovat. Chcete-li dřevěnou terasu oživit se vším všudy, nad zrezivělými kovovými prvky nemávněte rukou. Narušené vruty vyšrubujte a nahraďte novými. Platí to i při použití hřebíků, spojek a dalších materiálů, zejména těch viditelných.
Odstraňte původní povrchovou úpravu
Povrchová úprava v podobě laku, glazury či barevného nátěru dřevěná prkna ochrání, i ta má ale omezenou životnost. Pokud je tedy povrch terasy narušený, všechna prkna pečlivě zbruste dohladka. Použít můžete elektrické pásové nebo kotoučové brusky, případně se pusťte do pracnějšího ručního broušení. Vyberte vhodný typ brusného papíru a postupujte od nejvyšší hrubosti zrna k nejjemnějšímu.
Terasová prkna ošetřete biocidním napouštědlem
Aby byla zrenovovaná terasa krásná a svůj poutavý vzhled si zachovala co nejdéle, ochraňte ji. Pomůže vám biocidní napouštědlo, které zabrání vzniku plísní a hub. Životnost terasy tím výrazně prodloužíte. Biocidní roztok aplikujte i do míst spojů, ze kterých se voda odpařuje dlouho a kde je riziko výskytu hub a degradace materiálu největší.
Pusťte se do povrchové úpravy
Až budete mít terasová prkna vyčištěná, zbroušená a napuštění biocidním roztokem, pusťte se do samotné povrchové úpravy. Výběr závisí na vašem vkusu. Zvolit můžete bezbarvé laky nebo lazury, které zvýrazní přirozenou strukturu dřeva. Použít můžete i neprůhledné barvy na dřevo, chcete-li naopak přirozený vzhled dřeva potlačit. Investujte do dražších nátěrů s přísadami, které zajišťují ochranu před UV zářením. Tyto nátěry vydrží déle a nevyblednou ani při častém působení ostrých slunečních paprsků.
Renovace dřevěných teras zabere nějaký čas, výsledek ale stojí za to. I velmi zašlá a na pohled poškozená terasa může získat druhý dech. Na téma teras se na Chytrém bydlení zaměřujeme dlouhodobě. Přečtěte si i některé z předchozích článků:
Diskuse k článku