Jak na vytápění chaty? Vyzkoušejte spojit příjemné s užitečným
Vytápění chalupy lze označit za poměrně specifickou disciplínu, k níž je třeba přistupovat jinak než k vytápání běžného rodinného domu. V mnoha…
Také se tak rádi vracíte na chatu, kde na vás čeká nerušený odpočinek v uctivé vzdálenosti od civilizovaného světa? Tato rekreační obydlí, mnohdy dokonale zapuštěná do přírodní scenérie, jsou pro nás jedním z nejčastějších způsobů trávení dovolené a volného času. Takový pobyt na chalupě totiž nabízí nezaměnitelnou atmosféru, kterou navíc rádi prožíváme opakovaně. I z toho důvodu se však vyplatí zamyslet nad vhodným chatovým vytápění, který ideálně nevytvoří díru v rodinném rozpočtu a zároveň bude spolehlivým a vítaným společníkem během chladných večerů.
Chalupa není rodinný dům, k vytápění přistupte jinak
Vytápění chalupy lze označit za poměrně specifickou disciplínu, k níž je třeba přistupovat jinak než k vytápání běžného rodinného domu. V mnoha případech se totiž jedná o starší nezateplená obydlí s řadou drobných nedostatků, mezi něž patří třeba netěsnící okenice či navlhlé dřevěné trámy – alespoň tedy za předpokladu, že jste právě nedostavěli moderní horský srub v duchu nízkoenergetického bydlení.
Většina majitelů by do svých rekreačních příbytků nejraději investovala co nejméně. V takovém případě však většinou ihned po příjezdu do promrzlé chaty kvapně „zatápějí pod kotlem“, což také není nejlepší řešení, neboť se interiér často ani nestihne pořádně vyhřát.
Jak vytápět chatu? Důležité je temperování
Řešením je tzv. temperování, tedy proces, při němž se v místnostech průběžně udržuje určitá teplota, zpravidla kolem 10 °C, díky níž pokoje úplně nevymrznou. Metodu temperování lze propojit například s dálkovým ovládáním přes aplikaci v mobilním telefonu, s jejíž pomocí můžete na termostatu nastavit vyšší teplotu ještě před vašim příjezdem.
Temperování má ale především řadu praktických výhod, mezi něž patří například prevence proti vzniku vlhkosti a šíření plísní, což jsou problémy, se kterými se chataři potýkají poměrně často. Udržování stálé teploty se vyplatí také proti zamrzání vodovodního potrubí, s nímž přichází riziko protržení trubek.
Moderní topení na chatu: fotovoltaika nebo elektrokotel?
Poslední dobou i chaty bývají stále častěji vybaveny moderními topnými systémy, mezi něž patří například tepelná čerpadla, která získávají energii z okolního prostředí. Čistě pro účely rekreačního bydlení však mohou být poměrně nákladná, byť lze jejich nákup podpořit příspěvkem z dotačního programu Nová zelená úsporám. Za zvážení však stojí třeba i takový elektrický kotel, který se vyjma intuitivního a pohodlného ovládání vyznačuje vysokou účinností i příznivou pořizovací cenou.
Lidé se v chatových oblastech zdržují především v průběhu prázdninové sezony, teplé letní počasí přitom svědčí solárním systémům, které v tuzemských podmínkách nemohou fungovat celoročně, ale v měsících s dostatkem slunečního svitu si s ohřevem vody poradí prakticky bez problémů.
Vytápění chaty: kamna zahřejí nejen po těle, ale i u srdce
Výše zmíněné topné systémy samozřejmě můžete kombinovat s některým z konvenčních způsobů vytápění chalupy, ať už se jedná o obyčejný elektrický přímotop nebo o romanticky vyhlížející krbová kamna na dřevo, biomasu či pelety. V chladnějším období kamínka nejen příjemně zahřejí, ale zároveň nabídnou zážitek z praskajícího ohně a plápolajících plamenů.
Efektivní vytápění chalupy? Pomůže větrání i izolace
Bez ohledu na zvolený systém se můžete řídit různými radami pro efektivnější vytápění chaty. Rozhodně byste neměli zanedbávat větrání, pro které platí stejné poučky jako v případě rodinných domů, tedy větrat hlavně krátce a intenzivně. Dále se zaměřte na minimalizaci tepelných ztrát, které jsou pro rekreační chalupy poměrně typické. Soustřeďte se především na nekritičtější místa – okna, dveře či prostory mezi rámem a zdí.
Při plánování nového vytápění v chalupě myslete na rovnoměrné rozložení teplot v místnostech. Nekoncentrujte veškeré zdroje tepla do jediného místa, máte-li možnost, umístěte např. radiátory také do dalších pokojů nad rámec centrální místnosti. A zapomenout bychom neměli ani na případné zateplení objektu, které tepelnou situaci nepochybně vylepší, avšak jedná se o další investici navíc.
Diskuse k článku