Jak na stavbu dřevěné pergoly? Vyhněte se nepříjemným komplikacím
Přemýšlíte, jak vylepšit vaši zahradu? Jednou z možností může být dřevěná pergola. Takový útulný dřevěný přístřešek je nejen místem jako stvořeným k odpočinku či posezení s přáteli, ale zároveň dokáže vaši zahradu ozvláštnit a vdechnout jí nový život. Různé druhy pergol dnes běžně zakoupíte ve specializovaných prodejnách, do stavby se však můžete pustit také na vlastní pěst. Stavba dřevěné pergoly nebo zahradního altánu sice není složitá, ale i ty nejjednodušší konstrukce mají svá pravidla, která byste měli dodržovat. V následujících řádcích se dozvíte několik užitečných rad, jak při stavbě pergoly postupovat.
Stavba pergoly: začíná to u dřeva
Ze všeho nejdříve byste se měli zamyslet nad materiálem. V České republice se nejčastěji setkáte s dřevěnými pergolami, které jsou vyrobené z tuzemských jehličnanů. Nepodceňujte především vlhkost dřeva. To by mělo být během stavby a následného nátěru dostatečně vysušené. Maximální možná vlhkost by neměla přesáhnout 15 %. S vlhkým dřevem se špatně pracuje, a stejně tak se snižuje jeho kvalita. Krátce po sestavení dřevěného zahradního altánu by tak mohlo dojít k jeho postupné degradaci a praskání.
Vyberte vhodný nátěr pro dřevěnou pegolu či zahradní altán
Podobně negativně se vlhkost projevuje během nátěru pergoly nebo altánu. Mokré dřevo nemá tak hladký povrch, což pochopitelně znesnadňuje nanášení barvy. Kromě toho také velmi špatně nasává ochranné látky a nátěry, čímž se u dřevěného zahradního altánu či dřevěné pergoly značně zkracuje životnost.
Nátěr aplikujte za vhodných venkovních podmínek. Vyhněte se dešti, mlze i ostrým slunečním paprskům. Vlhkost vzduchu by se měla pohybovat ideálně mezi 30 a 80 %. Ujistěte se, že nátěr nanášíte na suchý povrch zbavený nečistot, mastnoty a zbytků původní barvy. Dřevo velmi často napadají plísně, dřevokazné houby nebo hmyz. Dřevěnou zahradní pergolu před jejich útoky ochrání fungicidní napouštědla, která navíc snižují a sjednocují nasákavost podkladu. Chybu neuděláte, ani když sáhnete po ochranných lazurovacích nátěrech, které nejen dlouhodobě ochrání před nepříznivými povětrnostními podmínkami, ale také zvýrazní kresbu dřeva.
Stavba dřevěné pergoly má svá specifika
První na řadě je příprava základu. Ten byl měl být pochopitelně co nejstabilnější. Dřevěnou zahradní pergolu podpírají sloupy, které musí být pevně spojené s podkladem, což vám zaručí požadovanou stabilitu celé konstrukce. Jednotlivé nosníky se upevňují ve speciálním kovovém ukotvení, které bývá zpravidla zabetonované v terénu nebo přišroubované k betonové desce – podle toho, na jakém podkladu bude vaše dřevěná pergola stát.
Umístění dřevěné pergoly
Nezapomínejte ani na vhodnou orientaci pergoly. Při stavbě dřevěné pergoly vždy počítejte s polohou zahrady vůči slunci a s místy, kam běžně dopadá stín. Pokud pergolu nevhodně umístíte, na místo pohodového odpoledne stráveného v chladivém stínu přístřešku na vás budou dopadat ostré sluneční paprsky. Z tohoto důvodu se při stavbě pergoly i dřevěného zahradního altánu vyplatí zakomponovat mřížky pro popínavé květiny či dělící stěny, které nepříjemné sluneční záření nebo vítr odcloní.
Stavba pergoly pokračuje: na řadě je střecha
Zastřešení pří stavbě pergoly vybírejte s ohledem na okolní prostory. Každý střešní materiál nemusí ladit se zbytkem vaší zahrady, což platí například pro plastové střechy. Možná jste zahradní posezení umístili blízko prosklených dveří na terasu. V takovém případě si musíte položit otázku, zda střecha pergoly nezamezí průchodu světla do místností. Mnozí lidé chtějí mít v zahradním altánu nebo pod dřevěnou pergolou i krb. Bez krbového komína se však neobejdou, alespoň pokud nechtějí sedět v pergole plné nepříjemného kouře.
Jak upevnit střechu při stavbě dřevněné pergoly?
Střechu nesou především příčná a vazná střešní ráhna, jejich výběr a upevnění proto rozhodně nepodceňujte. Tloušťku sloupů určíte od váhy střešní konstrukce. Jednotlivé dřevěné díly se k sobě už dávno nepřibíjejí obyčejnými hřebíky. Dnes se používají kovové patky a pozinkované vruty, které jsou nejen pevnější, ale také si mnohem efektivněji poradí se silně pracujícím dřevem. Pozinkováním navíc kovové součásti uchráníte před korozí.
Diskuse k článku