Jak na piknik 3. díl: Kam vyrazit s piknikovým košem?
Pikniková deka? Připravená. Piknikový koš? Připraven a naplněn báječnými jídly. Co teď? Teď už můžeme vyrazit! Ale kam? Než vám nabídneme několik tipů na místa, která jsou jako stvořená pro pořádání pikniku, řekneme si ještě něco o historii pikniku. Kde se vlastně tato záliba vzala a jak rádi piknikovali naši předkové?
Pikniky včera a dnes aneb historie pikniků
Ještě předtím, než vám ale poradíme ideální místa na piknik, zamysleme se nad tím, proč nás vůbec pikniky lákají a proč je pořádáme? První pikniky (i když se tak ještě nenazývaly) pořádali lidé už ve středověku. Oblíbenou zábavou šlechticů tehdy byly hony, na kterých trávily družiny mnoho času. Nebylo divu, že jim brzy vyhládlo. Uprostřed výpravy se však nemohli vrátit zpátky na hrad. Jídlo si proto brali s sebou a konzumovali ho na čerstvém vzduchu. Doklady těchto tzv. loveckých přesnídávek můžeme najít v dobové literatuře. Stejně tak chudí rolníci "piknikovali" uprostřed práce. Skladba jejich jídla se od toho šlechtického ale značně lišila.
Jaký je vlastně význam slova piknik?
Kolébkou pikniků se stala Francie, jeho skutečný rozmach nastal až na konci 18. století. Výraz "piknik" je spojením dvou francouzských slov: picque (výzva k jídlu, sezobat) a nique (maličkost). Když tedy někoho zvete na piknik, říkáte mu: „Pojď sezobnout něco malého". Lidé 19. století se navraceli k přírodě a vnímali její krásu. Není tedy divu, že rituál pikniku se šířil rychle a všude. Pro představu toho, jak tehdejší pikniky vypadaly, poslouží obraz Snídaně v trávě od Edouarda Maneta. Pikniky se staly běžnou součástí lidských životů a vydrželo to až dodnes.
Čtěte také:Jak na piknik 1. díl: Výbava aneb piknikový koš je základJak na piknik 2. díl: Jaká jsou ta pravá jídla na piknik? |
Dnešní pikniky se od těch v 19. století příliš neliší. Parta lidí roztáhne deku a konzumuje na ní svá oblíbená jídla. Pikniky se pořádají ve dvojici, v několikačlenné partě, nebo jako masivní akce. Rekord v počtu osob pořádajících piknik v České republice drží město Brno. V parku Lužánky se 10. srpna 2013 sešlo celkem 504 piknikujících lidí a překonali tak dosavadní pražský rekord o téměř dvě stě lidí.
Tipy, kam na piknik
Zámek Liblice: Piknik v zámecké oboře s kroketem
Zažijte prostředí prvních pikniků na vlastní kůži. Zámek Libice je tím ideálním místem. Jen pár kilometrů za Prahou vás obklopí barokní zámek s nádhernou francouzskou zahradou. Míst k pikniku je ale v okolí zámku Liblice hned několik - apříklad v anglickém parku nebo v zámecké oboře. Na zámecké recepci si navíc můžete zapůjčit hry kroket a petanque, které vám báječné piknikové odpoledne zpříjemní.
Telč: Krahulíkova pikniková louka
V samém srdci města se nachází doslova oáza klidu. Velká travnatá plocha, kam se městský ruch nedostane. Pikniková louka se nachází v blízkosti podnikové prodejny Krahulík. Ta pro vás připravila výběr báječných delikates z vlastní produkce. Krahulíkovu piknikovou louku najdete nedaleko telčského zámeckého parku. V sezóně je otevřená každý den.
Velké Karlovice: piknik pro sportovce
Při poznávání krás chráněné krajinné oblasti Beskydy nezapomeňte také na vydatný piknik. Piknikové koše ale nechte doma, do náročného terénu se více hodí piknikové batohy (praktická alternativa piknikových košů). Uspořádajte piknik v nádherných přírodních scenériích, které vám poskytují dech beroucí vyhlídky. Při výběru trasy v okolí Velkých Karlovic však dávejte pozor - ne každá je svou náročností vhodná pro pořádání pikniku. Méně náročné cesty jsou zase vhodné pro malé děti i vozíčkáře.
Babiččino údolí - Ratibořice aneb piknik s Barunkou a Viktorkou
Poobědvejte jako babička ze stejnojmenné knihy Boženy Němcové. Uspořádejte se svými dětmi piknik v Ratibořicích. Kromě travnatých ploch, ideálních na piknik, vás oslní také Ratibořický zámek, který byl v Babičce letním sídlem vévodkyně Zaháňské. Babiččino údolí přímo láká k piknikům. Tady však dbejte zvýšené opatrnosti, nacházíte se totiž v chráněném území. Po skončení pikniku nezapomeňte místo upravit do původního stavu.
Praha nebo Brno, ani tady není piknik tabu
Piknik se dá uspořádat prakticky kdekoliv. Dokonce i ve velkoměstech najdete parky a piknikové loučky, kde lidé můžou zastavit každodenní městský shon. Pozadu nejsou ani města v České republice. V Praze můžete uspořádat piknik v Riegrových sadech, ve Žlutých lázních či na Kampě. Brňané se zase rádi scházejí v parku Lužánky, na Kraví hoře nebo pod Petrovem.
Diskuse k článku