Důkladná a pravidelná údržba vody v bazénu je základem úspěchu

Důkladná a pravidelná údržba vody v bazénu je základem úspěchu

Pokud by se životní úroveň hodnotila podle počtu bazénů připadajících na jednoho obyvatele, pak bychom se měli naprosto skvěle. Na zahradách mají Češi víc bazénů, než západní sousedé. O místo ke koupání je ale potřeba se starat. Voda se snadno znečistí, dostává se do něj nepořádek a koupání přestává být vhodné. Pořádnou péči zaslouží i interiérové bazény skryté v uzavřených prostorách.


 

Nejdřív práce, potom zábava. A že správná péče o bazén dá zabrat. Celoroční údržba vody bazénu není složitá, ale nesmíte na ni zapomínat. Systematičnost a pečlivost se vám vrátí v podobě průzračné vody a možnosti koupání až do podzimu.

Česko jako bazénová velmoc

Mít domek se zahradou je tradičním snem mnoha Čechů. Zahrada nabízí ideální místo pro bazén. Nejen tam, kde jsou děti, je vítaným osvěžením v letních dnech. Okolí jakéhokoliv bazénu se pak stává místem stvořeným pro setkání s rodinou i přáteli, pro oslavy, slavnostní obědy, večeře nebo grilovačky. S takovým bazénem zkrátka nakouknete do nové sféry společenského života.

Není to jen ozdoba zahrady, ale především funkční prvek. Proto se musí pravidelně kontrolovat a čistit. Údržba bazénu není otrava a bohatě se vám vrátí.

Věděli jste, že...

...plavecké bazény by měly mít vodu chladnější, než 28°C? Jste-li zimomřiví a toužíte po odpočinku v teplejší vodě, pak vyhledete bazén koupelový. Aktivním pohybem v plaveckém bazénu se svaly zahříají a není nutné teplé okolí. Pro relaxaci to platí zase opačně.

Údržba vody v bazénu: dejte si záležet venku i uvnitř

Nezáleží, jestli je bazén v uzavřeném prostoru nebo na volném prostranství, protože se na jeho stěnách a dně objevují usazeniny tam i tam. Trocha bazénové chemie se musí přidávat v obou případech a neznamená jen čistší vodu, ale hlavně její zdravotní nezávadnost.Není to jen ozdoba zahrady, ale především funkční prvek. Proto se musí pravidelně kontrolovat a čistit. Údržba bazénu není otrava a bohatě se vám vrátí.

Zdravotní a hygienická rizika bazénů

Fekální znečištění je nejběžnějším znečistěním vody vůbec. K indikátorům patří bakterie, viry i prvoci a kromě návštěvníků bazénu mohou být zdrojem ptáci nebo hlodavci, kteří se kolem bazénu ochomítají. Jedná se o tzv. mikrobiální znečištění vody. Ale pozor, znečištění nemusíte mít na svědomí vy, protože už takto může rovnou přitékat. 
Chemická kontaminace bazénové vody bývá způsobena produkty dezinfekce a úpravy vody (dezinfekční a algicidní přípravky, úprava pH, vedlejší produkty chlorace vody).
V domácím prostředí a na veřejných koupalištích se často setkáte se znečištěním látkami, které produkuje sám člověk: moč, pot, produkty mazových žláz, zbytky opalovacích krémů, líčidel, mýdel nebo prach z povrchu těla.

Bazén není luxus. Luxus je čistá voda v bazénu

Zapuštěný bazén není tak častý jako nadzemní bazén, jehož pořízení už mnozí berou jako standard. Za bezstarostným letním dováděním se ale skrývá pečlivá a důkladná péče – o samotný bazen, o jeho okolí a především o vodu, na kterou jsou kladeny obrovské nároky.

K minimalizaci používání chemie můžete přispět i sami. Vždy se před skokem do bazénu vysprchujte, nenoste na chodidlech hrubé nečistoty a bazén překrývejte plachtou. Údržba bude mnohm jednodušší a levnější.

Průzračná a čistá voda: údržba vody v bazénu krok za krokem

1. Hrubší nečistoty odstraňuje filtr, na ty jemnější se musíte vytadit se speciálními přípravky. Vodu začněte napouštět do pořádně vyčištěného bazénu, kdy při čištění nebyla vynechaná jediná skulina.
2. Hlídejte pH vody, jehož doporučovaná hodnota se pohybuje v rozmezí 7,0 až 7,4. Vyšší pH má za příčinu mléčný zákal, nižší zase škodí pokožce těla i materiálu bazénu.
3. Dezinfekce nově napuštěné vody probíhá prostřednictvím chloru – roztoku nebo tablet (poměr chloru ve vodě: 0,3 až 0,5 mg/l). V létě se voda vypařuje rychleji, proto se používají ještě přípravky, jejichž látky na sebe naváží chlor a tak není třeba jeho častějšího přidávání do vody.
4. Teplota nad 20°C s sebou přináší i vhodnější podmínky pro tvorbu řas. Jednou týdně proto aplikujte přípravky proti jejich výskytu.
5. Pokud uhlídáte tvrdost vody, nebudete mít problém se zákalem. V opačném případě je potřeba použít přípravky, které kal shluknou a ten zůstane ve filtru.
6. Současně s vodou věnujte péči i stěnám bazénu. Ty je potřeba čistit a ošetřovat stejně pečlivě. Tmavý okraj z usazenin bývá složen z pylu a prachu. I tomuto jde zabránit pomocí chemických přípravků.

Minimalizujte znečištění vody

Před tím, než skočíte do bazénu, by měla být samozřejmost očista těla minimálně v podobě opláchnutí.

Hladinu venkovního bazénu kryjte proti hrubým nečistotám přístřeškem nebo plachtou. Ten se dá pořídit i v mobilním provedení, takže se snadno sklízí či staví.

Krytí plachtou má navíc jednu velkou výhodu – díky povrchu se solární úpravou dosáhne voda příjemné teploty o poznání dříve.

 Zapuštěný bazén není tak častý jako nadzemní bazén, jehož pořízení už mnozí berou jako standard. Za bezstarostným letním dováděním se ale skrývá pečlivá a důkladná péče – o samotný bazen, o jeho okolí a především o vodu, na kterou jsou kladeny obrovské nároky.

Údržba bazénu bez chemie? Pomůže UV lampa

Ne každá citlivá pokožka snáší přípravky, které se používají pro údržbu vody. Bazény s řasami nejsou ideální, je tedy vůbec možné nahradit bazénovou chemii?
Pro koupání v ideální tuto situaci je nezbytností UV lampa, přes kterou prochází filtrovaná voda.

K minimalizaci používání chemie můžete přispět i sami. Vždy se před skokem do bazénu vysprchujte, nenoste na chodidlech hrubé nečistoty a bazén překrývejte plachtou. Údržba bude mnohm jednodušší a levnější. 



Diskuse k článku

  • Ivana Mrázková

    19:43 30. 5. 2017 0
    Dobrý den, my jsme si od firmy https://www.albixon.cz/ nechali udělat bazén, který čouhá cca půl metru nad zem. Vždycky na zimu vypustíme trubky a odčerpáme tolik vody, aby nemohla zatéct do potrubí a zároveň aby byla tak asi zároveň se zemí, aby se nám bazén nepokroutil. Na jaře vyčerpáme vodu ven, vyčistíme a pak jen napustíme vodu. :)
  • HanaJ

    09:54 6. 12. 2015 0
    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda někdo máte zkušenosti se zazimováním bazénu? Máme ho první rok a moc jsme nevěděli jak na to. Nějaké informace jsme našli různě na internetu, ale přijde mi to málo. Díky

Trápí vás plíseň kolem oken? Poradíme, jak s ní zatočit

Pokud máte problém s plísní kolem oken, doporučuji si přečíst i tento článek https://institutzdravehobydleni.c...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Vysaďte si ostropestřec. Vaše játra vám poděkují

Ostropestřec mariánský není žádná exotická rarita – přitom patří mezi nejúčinnější byliny pro podporu jater. Obsahuje látku silymarin, která pomáhá chránit jaterní buňky, regenerovat je a zlepšuje trávení. Využ...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...