Dřevo v exteriéru: Tipy na údržbu před nástupem léta
Dřevěné prvky jako altány, pergoly, zahradní domy, lavičky, stoly a další rámující prvky prostor zahrady a zvyšují její funkčnost i estetickou přívětivost. Během jarního období je však důležité se o ně náležitě postarat, aby plnily svůj účel a nejevily známky poškození.
Prodlužte životnost dřevěných konstrukcí, zachoejte jejich původní krásu a z atmosféry zahrady učiňte ještě příjemnější místo. Údržba dřevěných prvků na jaře či před nástupem léta spočívá zejména ve vyčištění, impregnaci, ošetření poškozených míst a případné výmalbě nápisů či motivů.
Proč je důležité chránit dřevěné prvky na zahradě
Dřevo je přírodní materiál, o které je potřeba náležitě pečovat. Jen tak vydrží mnoho let a zůstane vizuálně přitažlivý.
Nový kabát pro dřevo: prokouknou i dřevěné schody
Vlivy počasí a prostředí na dřevo
Na zahradě umístěné dřevěné prvky jsou vystaveny působení nepříznivých vlivů počasí a prostředí, které mohou jejich stav postupně zhoršovat. Tyto vlivy zahrnují působení UV záření, vlhkosti, teplotních výkyvů, větru, hmyzu a dřevokazných hub. Čím déle jsou dřevěné prvky těmto faktorům vystaveny, tím rychleji dochází k jejich poškozování.
Příklady škodlivých vlivů
Zvětšení dvouřadých prstenů na povrchu dřeva, ztráta lesku, zpuchřování, praskliny a tříštění povrchu, změny barevného odstínu, zvýšená nasákavost, oslabení pevnosti, poleptání povrchu.
Důsledky neřešení ochrany dřeva
Bez patřičné ochrany nakonec dochází k fatálnímu oslabení materiálu, jeho rozpadu a neschopnosti plnit stanovený účel. Náklady na opravy a výměnu prvků jsou mnohem vyšší než investice do jejich pravidelné údržby a ochrany.
Chráníme a uchováváme krásu dřeva. Léčíme drobná poškození a zabraňujeme rozsáhlejšímu poškození. Vytváříme tak předpoklady pro dlouhé a radostné užívání dřevěných prvků v naší zahradě.
Jak chránit dřevěné prvky na zahradě
Před aplikací jakéhokoli ochranného prostředku je důležité dřevo odpovídajícím způsobem připravit. Je třeba odstranit veškeré nečistoty a uvolněnou kůru, opravit poškozená místa a zahrubělé plochy. Vlhké dřevo musí být před ošetřením zcela suché. Ochranný prostředek nenanášíme v případě, že jsou dřevěné prvky aktuálně používány.
Výběr vhodného ochranného prostředku
Dle potřeb zvolíme ochranný nátěr, impregnaci, lazuru či olej. Pro povrchovou ochranu volíme lazury, oleje a nátěry. Pro hloubkovou ochranu napouštěcí prostředky a impregnace. Pro zahradní prvky doporučujeme prostředky odolné vlivům počasí.
Aplikace ochranného prostředku
Nátěry, lazury a oleje nanášíme štětcem, válečkem nebo stříkáním ve 2 vrstvách. Napouštěcí prostředky aplikujeme celoplošným ponořením, vakuovou impregnací nebo tlakovým opracováním.
Opakovaná ochrana
Aplikované ochranné prostředky mohou ztrácet účinnost po 3-5 letech. Je třeba dle frekvence používání a povětrnostních vlivů prvky opakovaně ošetřovat, aby plnily svou ochrannou funkci. Níže uvedené postupy umožní chránit dřevo na zahradních prvcích po mnohá léta a zachovat jeho originální krásu. Uchováme krásu dřeva po dlouhá léta.
Konkrétní tipy pro péči o dřevěné prvky na zahradě
Čištění dřeva
Pomocí kartáče, škrabky a ručního nářadí je třeba odstranit všechny ulpívající nečistoty a zbytky starých ochranných prostředků. Zahloubí se do prasklin a dutin. Dřevo se následně důkladně oplachuje vodou.
Ostřikování dřeva vodou
Po základním čištění se dřevěné prvky opakovaně ostřikují vodou až k nasycení dřeva. Zajistí se rovnoměrné navlhčení celého povrchu dřeva. Umožní lepší vnikání nových ochranných prostředků do dřeva.
Ochrana dřeva pomocí nátěru nebo oleje
Po zaschnutí se na dřevo aplikuje základní nátěr, impregnace nebo olej k povrchové ochraně. -Postupuje se podle návodu výrobce daného prostředku. Provádí se 2 až 3 nátěry s přestávkami pro zaschnutí.
Kontrola stavu dřeva
Je třeba vizuálně zkontrolovat stav dřeva a případná poškození po ošetření. Pokud se zjistí nedokonalosti v ošetření nebo aplikaci ochranných prostředků, rozhodne se o nutnosti jejich opravy. Na základě těchto kontrol také bude rozhodnuto, zda je nutné provést další ošetření.
Podrobnými instrukcemi a vědomým přístupem k péči o dřevěné prvky zahrádka ožije promyšleným detailem a vyjádří krásu i pevnost materiálu. Naše prvky na zahradě tak budou dlouhá léta těšit nejen nás, ale i další generace.
Uchovávejme krásu dřeva
Péče o dřevo na zahradě není zbytečnou ztrátou času a prostředků, ale investicí do dlouhodobého užívání a krásy těchto prvků. Pravidelným ošetřováním zachováme dřevu jeho původní vzhled, prodloužíme jeho životnost a zabráníme nežádoucím opravám či výměnám.
Zahradní dřevěné konstrukce rámují prostor zahrady a podtrhují její atmosféru. Jsou součástí tvorby charakteru naší zahradní oázy a místa plného radosti. Péčí o ně zajistíme, aby nám i nadále dělaly společnost při každém pobytu na zahradě. Zůstanou drahými spolubytovateli, s nimiž budeme sdílet mnohá šťastná chvíle.
Pravidelná ochrana dřeva nám umožní je i po mnoha letech stále obdivovat a těšit se z jejich krásy. Bez jejího zanedbávání nedojde k nevratnému poškození a ztrátě vzhledu, funkčnosti a citové hodnoty dřevěných prvků.
Přečtěte si i související články:
Diskuse k článku