Starejte se o zahradní dřevěné prvky. Odmění vás dlouhou životností a krásou Starejte se o zahradní dřevěné prvky. Odmění vás dlouhou životností a krásou

Dřevo v exteriéru: Tipy na údržbu před nástupem léta

Dřevěné prvky jako altány, pergoly, zahradní domy, lavičky, stoly a další rámující prvky prostor zahrady a zvyšují její funkčnost i estetickou přívětivost. Během jarního období je však důležité se o ně náležitě postarat, aby plnily svůj účel a nejevily známky poškození.

Prodlužte životnost dřevěných konstrukcí, zachoejte jejich původní krásu a z atmosféry zahrady učiňte ještě příjemnější místo. Údržba dřevěných prvků na jaře či před nástupem léta spočívá zejména ve vyčištění, impregnaci, ošetření poškozených míst a případné výmalbě nápisů či motivů. 

Proč je důležité chránit dřevěné prvky na zahradě

Dřevo je přírodní materiál, o které je potřeba náležitě pečovat. Jen tak vydrží mnoho let a zůstane vizuálně přitažlivý.

Čtěte také:

Nový kabát pro dřevo: prokouknou i dřevěné schody

Olejové glazury dřevo ochrání, ale nebudou jej "dusit"

Voskový olej na dřevo vyživuje, chrání a dobře vypadá

Vlivy počasí a prostředí na dřevo

Na zahradě umístěné dřevěné prvky jsou vystaveny působení nepříznivých vlivů počasí a prostředí, které mohou jejich stav postupně zhoršovat. Tyto vlivy zahrnují působení UV záření, vlhkosti, teplotních výkyvů, větru, hmyzu a dřevokazných hub. Čím déle jsou dřevěné prvky těmto faktorům vystaveny, tím rychleji dochází k jejich poškozování.

udržovaný zahradní nábytek odolá dešti, větru i nízkým teplotámudržovaný zahradní nábytek odolá dešti, větru i nízkým teplotám

Příklady škodlivých vlivů

Zvětšení dvouřadých prstenů na povrchu dřeva, ztráta lesku, zpuchřování, praskliny a tříštění povrchu, změny barevného odstínu, zvýšená nasákavost, oslabení pevnosti, poleptání povrchu.

Důsledky neřešení ochrany dřeva

Bez patřičné ochrany nakonec dochází k fatálnímu oslabení materiálu, jeho rozpadu a neschopnosti plnit stanovený účel. Náklady na opravy a výměnu prvků jsou mnohem vyšší než investice do jejich pravidelné údržby a ochrany.

Chráníme a uchováváme krásu dřeva. Léčíme drobná poškození a zabraňujeme rozsáhlejšímu poškození. Vytváříme tak předpoklady pro dlouhé a radostné užívání dřevěných prvků v naší zahradě.

Jak chránit dřevěné prvky na zahradě

Před aplikací jakéhokoli ochranného prostředku je důležité dřevo odpovídajícím způsobem připravit. Je třeba odstranit veškeré nečistoty a uvolněnou kůru, opravit poškozená místa a zahrubělé plochy. Vlhké dřevo musí být před ošetřením zcela suché. Ochranný prostředek nenanášíme v případě, že jsou dřevěné prvky aktuálně používány.

Výběr vhodného ochranného prostředku

Dle potřeb zvolíme ochranný nátěr, impregnaci, lazuru či olej. Pro povrchovou ochranu volíme lazury, oleje a nátěry. Pro hloubkovou ochranu napouštěcí prostředky a impregnace. Pro zahradní prvky doporučujeme prostředky odolné vlivům počasí.

Aplikace ochranného prostředku

Nátěry, lazury a oleje nanášíme štětcem, válečkem nebo stříkáním ve 2 vrstvách. Napouštěcí prostředky aplikujeme celoplošným ponořením, vakuovou impregnací nebo tlakovým opracováním.

Povrchová úprava dřeva zvýrazňuje strukturu a chrání dřevoPovrchová úprava dřeva zvýrazňuje strukturu a chrání dřevo

Opakovaná ochrana

Aplikované ochranné prostředky mohou ztrácet účinnost po 3-5 letech. Je třeba dle frekvence používání a povětrnostních vlivů prvky opakovaně ošetřovat, aby plnily svou ochrannou funkci. Níže uvedené postupy umožní chránit dřevo na zahradních prvcích po mnohá léta a zachovat jeho originální krásu. Uchováme krásu dřeva po dlouhá léta.

Konkrétní tipy pro péči o dřevěné prvky na zahradě

Čištění dřeva

Pomocí kartáče, škrabky a ručního nářadí je třeba odstranit všechny ulpívající nečistoty a zbytky starých ochranných prostředků. Zahloubí se do prasklin a dutin. Dřevo se následně důkladně oplachuje vodou.

Ostřikování dřeva vodou

Po základním čištění se dřevěné prvky opakovaně ostřikují vodou až k nasycení dřeva. Zajistí se rovnoměrné navlhčení celého povrchu dřeva. Umožní lepší vnikání nových ochranných prostředků do dřeva.

Ochrana dřeva pomocí nátěru nebo oleje

Po zaschnutí se na dřevo aplikuje základní nátěr, impregnace nebo olej k povrchové ochraně. -Postupuje se podle návodu výrobce daného prostředku. Provádí se 2 až 3 nátěry s přestávkami pro zaschnutí.

Kontrola stavu dřeva

Je třeba vizuálně zkontrolovat stav dřeva a případná poškození po ošetření. Pokud se zjistí nedokonalosti v ošetření nebo aplikaci ochranných prostředků, rozhodne se o nutnosti jejich opravy. Na základě těchto kontrol také bude rozhodnuto, zda je nutné provést další ošetření.

Podrobnými instrukcemi a vědomým přístupem k péči o dřevěné prvky zahrádka ožije promyšleným detailem a vyjádří krásu i pevnost materiálu. Naše prvky na zahradě tak budou dlouhá léta těšit nejen nás, ale i další generace.

Neudržovaný zahradní nábytek poznáte na první pohledNeudržovaný zahradní nábytek poznáte na první pohled

Uchovávejme krásu dřeva

Péče o dřevo na zahradě není zbytečnou ztrátou času a prostředků, ale investicí do dlouhodobého užívání a krásy těchto prvků. Pravidelným ošetřováním zachováme dřevu jeho původní vzhled, prodloužíme jeho životnost a zabráníme nežádoucím opravám či výměnám.

Zahradní dřevěné konstrukce rámují prostor zahrady a podtrhují její atmosféru. Jsou součástí tvorby charakteru naší zahradní oázy a místa plného radosti. Péčí o ně zajistíme, aby nám i nadále dělaly společnost při každém pobytu na zahradě. Zůstanou drahými spolubytovateli, s nimiž budeme sdílet mnohá šťastná chvíle.

Pravidelná ochrana dřeva nám umožní je i po mnoha letech stále obdivovat a těšit se z jejich krásy. Bez jejího zanedbávání nedojde k nevratnému poškození a ztrátě vzhledu, funkčnosti a citové hodnoty dřevěných prvků.

Přečtěte si i související články:



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Trápí vás plíseň kolem oken? Poradíme, jak s ní zatočit

Pokud máte problém s plísní kolem oken, doporučuji si přečíst i tento článek https://institutzdravehobydleni.c...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Vysaďte si ostropestřec. Vaše játra vám poděkují

Ostropestřec mariánský není žádná exotická rarita – přitom patří mezi nejúčinnější byliny pro podporu jater. Obsahuje látku silymarin, která pomáhá chránit jaterní buňky, regenerovat je a zlepšuje trávení. Využ...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...