Dřevěná či hliníková pergola? Která se vám lépe osvědčí?
Vyplatí se sáhnout raději po přírodním materiálu, nebo upřednostnit moderní bioklimatickou pergolu? Dřevěné zahradní pergoly se těší oblibě už hezkou…
Rádi byste si pořídili zahradní pergolu, ale váháte, která pro vás bude nejvhodnější? Dřevěné pergoly představují známou klasiku, hliníkové jsou zase v podstatě bezúdržbové a mohou se pyšnit delší životností. Příjemné posezení v létě vám samozřejmě zajistí obě. Podle čeho se rozhodnout pro tu pravou? Náš článek vám to prozradí.
Relaxační zóna v přírodním stylu. Jaké jsou výhody dřevěné zahradní pergoly?
Vyplatí se sáhnout raději po přírodním materiálu, nebo upřednostnit moderní bioklimatickou pergolu? Dřevěné zahradní pergoly se těší oblibě už hezkou řádku let – dřevo je příjemný materiál, se kterým se velmi dobře pracuje a poradí si s ním i ten, kdo upřednostňuje stavbu svépomocí. A to ani nemluvě o tom, že hezky voní a vypadá skvěle. Dřevěná pergola nádherně doplní klasické rodinné domky i modernější novostavby – a pořídíte ji za velmi rozumnou cenu.
Na druhou stranu přírodní pergola, která do vaší zahrady přirozeně zapadne, má i svá úskalí. Od začátku musíte počítat s nutností údržby a pravidelnou aplikací ochranného nátěru a barvy. Podobné úpravy jsou nezbytné alespoň jednou za 3 až 5 let. Podle toho, z jakého dřeva je pergola vyrobená. V opačném případě bude chátrat – dřevěná konstrukce se může postupem času začít kroutit, praskat, nebo se do ní může pustit dřevokazný hmyz. Dalším problémem je, že původní barva dřeva se může změnit – a to i přes veškerou vaši snahu tomu zabránit.
Pokud vám ale nic z toho nevadí a pergolu budete pravidelně ošetřovat, bude vám dlouho a dobře sloužit. Abyste mohli sedět venku za jakéhokoliv počasí, vyplatí se ji také nechat zastřešit či alespoň vhodně zastínit. Toužíte po prosklené střeše? Konstrukce samozřejmě musí být dostatečně pevná a střechu je nutno přizpůsobit odvodu vody. Stačí vám pouze sezónní stínění? Na trhu najdete různé druhy shrnovacích střech. Zastínění dřevěné pergoly je možné svrchu i ze strany (např. screenovými roletami). Dodatečné zastínění je proveditelné, aniž by bylo nezbytné výrazně zasahovat do samotné konstrukce.
Hliníková zahradní pergola dlouho vydrží a šetří čas
Zahradní pergola z hliníkových profilů osloví nejen milovníky moderního designu, ale především všechny ty, co si příliš nepotrpí na zahradní práce a chtějí kvalitní posezení, které nevyžaduje složitou údržbu. Hliníkové pergoly jsou vysoce odolné – vydrží i desítky let. Jejich barva zůstává stále stejná a působením vnějších vlivů se nemění. Nemusíte se obávat plísně, dřevokazných hub, loupání způsobeného vlivem času ani hlodavců. Rychle a snadno se čistí – stačí pergolu opláchnout vodou s mýdlovým roztokem.
Cena bývá o něco vyšší než u dřevěných pergol, ale výsledek stojí za to. Jsou k dispozici v mnoha barevných odstínech, takže pergolu můžete perfektně sladit se zbytkem vašeho domu. Kromě nadčasového designu potěší hliníkové pergoly vysokou stabilitou a lehkou vzdušnou konstrukcí, která zabere jen minimum místa.
K nejmodernějším alternativám patří takzvané bioklimatické pergoly. Ty není třeba dodatečně zastřešovat. Střechu mají vytvořenou z hliníkových lamel, které lze dle potřeby naklápět v úhlu až 140 stupňů a regulovat tak míru slunečního záření. V případě deště je potom možné je zcela sklopit, takže na vás nebude pršet. Lamely spolehlivě brání průniku vody a ta je poté odváděna nosnými stojkami. A když budete chtít boční stínění, lze pergolu navíc doplnit svislými clonami.
Ale jestli se poohlížíte po pergole, která má svislé clony z boku již integrované, nadchne vás luxusní řada pergol Med Varia firmy Climax. Ochrání vás před příliš zvědavými sousedy i nepříjemnými poryvy větru. Samozřejmostí je i dálkové ovládání či řízení pomocí mobilní aplikace. Podobná pergola vám zaručí komfort a zcela bezstarostný chod za jakéhokoliv počasí.
Na co myslet při výběru?
Oba typy pergol – dřevěná i hliníková – dobře odolávají povětrnostním vlivům a disponují skvělými vlastnostmi. Rozdílný je zejména způsob údržby. A ten může být rozhodující. Nakonec ale záleží především na vašem vkusu a typu vašeho domu. U dřevěné roubenky by hliníková pergola působila nepatřičně a dřevěná by zase nemusela ladit s minimalistickou stavbou.
Vybírat ale musíte rovněž dle klimatické oblasti, v níž se nacházíte. V horách bude, vzhledem k velkému množství srážek, rozhodně praktičtější pergola hliníková. Neřiďte se pouze počáteční cenou, ale dobře si promyslete všechna pro a proti – dřevěná pergola se sice může jevit jako levnější řešení, ale i pravidelné ošetření její konstrukce vás bude něco stát. Pak si pečlivě promyslete místo, kde by pergola měla stát (tzn. způsob kotvení), její velikost, zastřešení i funkce. A když si nebudete vědět rady, nechte si odborně poradit. Jedině tak budete mít jistotu, že si vyberete správně hned napoprvé.
Diskuse k článku