Dovolená v karavanu – 2. díl: Jak se připravit na cestu
V prvním díle našeho seriálu o karavanech jsme odpověděli na otázky, na které jste se ptali nejčastěji. Dnes se zaměříme na to, jak se připravit na cestu před první dovolenou v karavanu. Pokud s cestováním v obytném voze nebo s přívěsem nemáte doposud žádné zkušenosti, můžete se dopustit několik chyb, které vám dovolenou znepříjemní. Pečlivá příprava je proto zásadní.
Postarejte se o zabezpečení svého karavanu
Ať už jste využili pronájem karavanu, nebo jste si pořídili svůj vlastní, postarejte se o jeho zabezpečení. Obytné vozy a karavany jsou častým terčem zlodějů, kteří hledají nejjednodušší způsoby, jak do nich vniknout a ukrást uvnitř obsažené vybavení. Zkontrolujte zajištění oken a dveří, před odchodech uzavřete všechna okna a zastavujte vždy na bezpečných místech.
Zajistěte i bezpečnost z hlediska používání karavanu. Před odjezdem na dovolenou zkontrolujte, jsou-li zajištěné všechny zásuvky a jiné volné předměty, karavan odpojte od plynu a přísunu vody. Až zakotvíte v cílovém místě, vodu a plyn opět připojíte. Zkontrolujte technický stav vozidla – světla, pneumatiky a podobně.
Před cestou v karavanu si sepište seznam potřebného vybavení
Obytný vůz nebo karavan je domečkem na kolečkách. Vleze se do něj spousta věcí, které vám komfort během pobytu usnadní. Vybavení, které s sebou vozit, je mnoho, proto si detailně sepište seznam všeho potřebného. Kromě důležitých technických věcí, mezi které patří například lékárnička či rezervní kanystr s palivem, si na cesty přibalte například:
-
kempingové vybavení,
-
lana a popruhy,
-
základní nářadí,
-
spacák či ložní prádlo,
-
nádobí a kuchyňské potřeby,
-
svítilnu,
-
vybavení pro sport či odpočinek u vody,
-
A mnohé další.
Odpovědi na nejčastější otázky týkající se karavanů
Cestu si předem naplánujte
Pokud jste využili pronájem karavanu či obytného vozu, zjistěte si, jak řídit karavan. Každý vůz se ovládá trochu jinak, proto se před dlouhou cestou udělejte alespoň kratší výlet nebo okružní cestu. Než vyrazíte na dovolenou, cestu si předem naplánujte. Na počítači nebo tištěné mapě si předem vytyčte trasu, kterou se chcete vydat. Pokud je dlouhá, rozdělte si ji do několika úseků a naplánujte i zastávky, místa pro tankování či zajímavá místa po cestě, kde se chcete zastavit. Vždy si zjistěte, za jakých podmínek můžete s karavany či obytnými vozy na daném místě zaparkovat.
V létě je na cestách zpravidla řada výluk, uzavírek a oprav, zkuste se tak předem informovat o aktuálním stavu na silnicích. Nezapomínejte, že každá země má trochu jiná pravidla silničního provozu. Přečtěte si náš článek, ve kterém jsme se podrobně zaměřili právě na hlavní rozdíly v pravidlech v nejčastěji navštěvovaných zemích.
S karavanem nebo obytným vozem vyražte v ranních hodinách
Blíží se den odjezdu na dovolenou a karavan už máte nachystaný? Dobře si naplánujte i dobu, ve kterou vyrazíte. Doporučujeme vydat se na cestu s obytným vozem v brzkých ranních hodinách. Jednak se vyhnete silnému slunečnímu záření a klimatizaci nebudete zbytečně přetěžovat, jednak nebudete muset stát v dlouhých kolonách, které jsou s přibývající hodinou delší a delší. Čím dříve si karavan či obytný vůz připravíte a vydáte se na dovolenou, tím bude cesta rychlejší a méně problémová.
První dovolená v karavanu je vždy velkým dobrodružstvím, ale nese s sebou řadu rizik a úskalí. Pokud se na cestu dobře připravíte a rizika minimalizujete, cestu si naplno užijete a budete plní pozitivních zážitků na celý život.
Diskuse k článku