Dekorační marmolit chrání zateplenou fasádu
Elegantní, praktický, odolný. To všechno dokáže být vrstva marmolitu na soklu, ale také na větších plochách, které jemnou zrnitostí zkrášlí v moderním stylu. Marmolit si přinesete domů v kbelíku a rovnou se můžete pustit do práce se zednickou lžící.
Dekorativní omítky z marmolitu nejen na parádu
Vrchní krycí vrstva má za úkol vytvářet rovný a hladký povrch. Pod svou vrstvou skryje nerovnosti zdiva a schovají se pod ni další nezbytné instalace, ať už vedoucí elektřinu nebo vodu. Vznikají tak velké plochy, které nabízí prostor k využití a zušlechtění.
Na omítky použité venku jsou kladeny vyšší požadavky, než na interiérové. Část roku je prohřívají paprsky slunce, část roku se potákají s mrazem, do toho vlhkost z deště či sněhu – zkrátka je toho dost, co musí finální vrstva ustát. Od interiérové omítky se tedy liší vysokým podílem cementu a zrnitostí.
Omítky se nanáší až na úplný závěr stavebních prací, zejména ty dekorativní, mezi které se řadí marmolit. Patří do kategorie strukturálních omítek, které lze nanést jak na vnější zateplené fasády, tak i v interiéru. Nejčastěji se ale využívají pro dotvoření části domu, která je nejvíce na očích – tedy fasády. Kromě nich se používá na další stavební prvky, které je žádoucí zvýraznit: sokly, sloupy, pilíře apod.
Na trhu však existují i nová řešení bez nutnosti aplikace omítky, jako jsou například termopanely BELAN, které vytvoří designovou fasádu a zároveň díky tvrdé polyuretanové pěně zateplí váš dům. Dají se aplikovat na různé povrchy a poslouží déle než 50 let.
Marmolit = odolná směsice
Základem pro marmolitové omítky je synzezické pojivo na akrylátové bázi, do nějž se přidává mramorové zrno nebo barevné písky. Nanáší se na podklad, který musí splňovat základní požadavky: vrstva marmolitu se sice pohybuje jen v několika milimetrech, přesto ale fasádu zatěžuje, a proto musí být podklad dostatečně pevný, bez trhlin a kusů, které by mohly volně opadat.
Dalším nezbytným předpokladem je pevnost podkladu. Vždy s pokrývkou počkejte, až vyschne. Pokud je potřeba, musí se upravit, aby byl maximálně rovný. Marmolit by jinak nevytvořil požadovaný efekt.
Marmolit nejen na fasádu
Ozdobné omítkyz marmolitu se nepoužívají pouze na fasády, ale vylepší dojem také na velkých plochách v interiéru – na chodbách, ve vstupní hale, na schodištích a podobně. Také tam jsou ceněny všechny vlastnosti, jako vysoká mechanická odolnost, vodoodpudivost nebo snadná údržba a možnost omývání.
Pro fasády se stal marmolit oblíbeným řešením díky zateplovacím systémům. Domy s nimi dostaly novou tvář, na níž nesměla chybět funkční fasáda. Marmolit se používá pro oblast soklu, na němž jsou fasády poměrně dost zatěžované. Široké barevné spektrum marmolitu a různé vzory tak vedle praktických výhod neurazí ani oko estéta.
Zrnitost marmolitu a spotřeba
Kolik marmolitu spotřebujete na pokrytí jednoho metru čtverečního ovlivňuje hlavně jeho zrnitost a stav povrchu. Čím je nerovnější, tím víc ho bude potřeba. Úspěšnost při nanášení závisí i na penetraci, která je v případě marmolitu nezbytná. Největší odpad vzniká kvůli odpadávání při nanášení. Nevyhnou se tomu ani zkušení stavaři, a proto je s ním třeba počítat.
Použít můžete jemnozrnný, středně zrnný a hrubozrnný marmolit. Vyrábí se na bázi akrylátových pryskyřic a ten, který seženete v obchodech, je připravený k okamžitému použití.
Mormolit se na první pohled tváří jako pevný a odolný materiál. Nejednoho kutila tak už napadlo vyzkoušet jej jako povrch pro nášlapné plochy. Na ty se však neosvědčil, a proto od takového záměru raděju upusťte a zvolte jiné řešení.
Podmínky pro nejlepší výsledek marmolitové omítky
Použití marmolitu ovlivňuje teplota okolí. Pokud venkovní teplota klesne pod 5°C, dosáhnout ideálního stavu bude velmi složité. Stejně tak může úsilí zhatit opačný extrém – přímý sluneční svit v letních mesících. To materiá rychle vysychá a napojení jednotlivě pokrytých panelů nebude úspěšné. Při nizkých teplotách a vysoké vzdučné vlhkosti se celý proces zpomaluje a roste riziko poškození deštěm.
Marmolit - z obchodu rovnou na lžíci
V obchodech narazíte na kyblíky nebo nádoby s marmolitem rovnou připraveným pro použití. V postupu pro správné nanesení marmolitu nesmí chybět penetrace podkladu. Měl by být rovný, hladký a samozřejmě bez nečistot.
Aby byla výbava pro nanesení marmolitu kompletní, nezapomeňte na nerezové hladítko - třeba zednickou lžíci, s níž jde nanášení lépe.
Přípravě marmolitu věnujte velkou pozornost, protože později už konzistenci nelze ovlivnit. Dodatečné přidávání plniva, pojiva a přísad se totiž nepovoluje.
Proč je marmolit tak oblíbený?
Plochy s vrstvou marmolitu se stávají vysoce mechanicky odolné. Snadno se udržují, protože je lze bez problémů omývat vodou. Takovou vlastnost ocení všichni, kteří žijí podblíž silnic a projíždějící auta ohrožují fasádu vodou ze silnice znečištěnou nejen prachem, ale třeba také pohonnými hmotami.
Odolává povětrnostním vlivům, takže na zateplené fasády je jako dělaný. Hlavním rizikem je ale okamžik samotného nanášení. Zvolte proto období bez extrémů.
V široké barevné škále není problém najít ladící odstín pro každé stavení.
Diskuse k článku