Chystáte se na renovaci či výrobu dřevěného zahradního nábytku? Máme pro vás pár užitečných rad
Dřevěný zahradní nábytek je velmi oblíbený především pro svůj jedinečný přírodní vzhled, díky němuž elegantně doplní téměř každou zahradu. Aby vám ale dřevo co nejdéle posloužilo a zahradní nábytek zůstal i po letech plně funkční a krásný, musíte jej pravidelně udržovat. K odolnosti vůči venkovním vlivům a rozmarům počasí přispívá nejen vhodně vybrané dřevo, ale také poctivá péče, která mimo jiné spočívá v pravidelných nátěrech. V následujících řádcích pro vás máme několik tipů, jak se o dřevěný zahradní nábytek správně starat, aby vám zdobil zahradu po mnoho let.
Dřevěný zahradní nábytek: na druhu dřeva záleží!
Na trhu v současné době naleznete celou řadu různých druhů dřeva. V posledních letech se na pultech obchodů čím dál častěji objevuje dovozový dřevěný zahradní nábytek, který je vyrobený z exotických dřevin. Zpravidla se jedná o teak, mahagon, eukalyptus, bangkirai nebo durian a další v Česku běžně nerostoucí dřeviny. Zakoupit si samozřejmě můžete také zahradní nábytek vyrobený z běžného tuzemského jehličnatého dřeva, jakým je borovice či smrk.
Jaké dřevo zvolit pro výrobu zahradního nábytku?
Exotické dřevo nabízí několik zajímavých výhod. Bývá odolnější vůči vlhkosti, nepřitahuje tuzemský dřevokazný hmyz a není příliš náročné na údržbu. Kvůli neobvyklým barvám se však nemusí hodit do každé zahrady a v porovnání s borovicí či smrkem si za něj výrazně připlatíte.
Dalším podstatným rozdílem mezi tuzemským a cizokrajným dřevem je jeho tvrdost a hustota. V porovnání s měkkými dřevinami, které běžně rostou v České republice, jsou tropická dřeva jako teak či mahagon výrazně tvrdší. Z toho plyne, že na zahradní nábytek vyrobený z exotického dřeva nelze aplikovat běžné lazurovací venkovní nátěry na tuzemské jehličnaté dřevo. Tropická dřeva se totiž zpravidla vyznačují minimální nasákavostí, takže by na nich běžné barvy prakticky nedržely. Proto se k ošetření exotického dřeva používají speciální impregnační oleje, které se lépe vsakují a dlouhodobě chrání před navlhnutím.
Životnost zahradního dřevěného nábytku prodlouží kvalitní venkovní nátěr na dřevo
Podle příslušného druhu dřeva byste se měli řídit i při následné údržbě. Zahradní nábytek vyrobený z měkkého tuzemského dřeva vyžaduje o něco komplikovanější postup. Původní nátěr totiž musíte před nanesením nové barvy nejprve zbrousit, zatímco tropické dřevo napuštěné impregnačním olejem žádné broušení nevyžaduje, vsakuje se totiž tak hluboko do dřeva, že ani žádnou povrchovou vrstvu nevytváří.
To však rozhodně neznamená, že byste se měli vyhýbat zahradnímu nábytku vyrobenému z tuzemských dřevin. Díky své přírodní a nerušivé barvě vyzdobí český dřevěný zahradní nábytek téměř každou zahradu. Jeho degradace se bát nemusíte, v obchodech totiž naleznete mnoho ochranných prostředků. Patří mezi ně například renovační balzámy, které jsou určené k venkovnímu nátěru na dřevo, u něhož předpokládáte větší mechanickou či povětrnostní zátěž. Nejprve však ošetřete povrch napouštědlem, které slouží k ochraně před dřevokazným hmyzem či houbami. Jen tak poskytnete zahradnímu nábytku kompletní péči. Některé barvy navíc můžete použít na celou řadu různých dřevěných struktur, ať už jde o dřevný zahradní nábytek, pergolu nebo ploty. Nátěr na dřevo tak zvládnete svépomocí raz dva.
Výroba zahradního nábytku: smontujte si jej vlastními silami
Dřevěný zahradní nábytek si můžete smontovat či vyrobit i sami. Není na tom nic složitého, navíc se na vlastní oči a ruce ujistíte, že váš stůl nebo židle drží pevně pohromadě. To samé platí také pro venkovní nátěr, neboť rozmontovaný dřevěný zahradní nábytek obvykle zakoupíte v neošetřeném stavu. Jednotlivé díly si tak natřete sami, aniž byste vynechali jediné místečko, což se u předem smontovaného zahradního nábytku bohužel stává.
Diskuse k článku