Chcete si vyzkoušet rybaření? Krátkodobý rybářský lístek získáte bez zkoušek
Chtěli byste si jednou za čas zarybařit, ale odrazuje vás od toho povinnost absolvovat rybářské zkoušky a zapsat se do svazu rybářů? Pak vás potěší novinka, které platí od minulého roku. Přibyla totiž nová kategorie rybářských lístků, a to lístek krátkodobý. Vydává se na jeden měsíc a získáte jej bez nutnosti skládat rybářské zkoušky. Jaké druhy rybářských lístků existují, jak je získat a k čemu vás opravňují?
Krátkodobý rybářský lístek nejen pro turisty
Od loňského roku existují dvě nové kategorie rybářských lístků – krátkodobé a na dobu neurčitou (v praxi doživotní). Krátkodobý rybářský lístek se vydává na 30 dní a platí se za něj správní poplatek ve výši 200 Kč. První měsíce bylo vydávání krátkodobých lístků dokonce bezplatné, po několika měsících pak začal platit správní poplatek v uvedené výši. Co je na krátkodobém rybářském lístku nejzajímavější je skutečnost, že o něj mohou zažádat i osoby bez rybářských zkoušek a jakýchkoliv rybářských zkušeností.
Tato varianta tak otevírá nové možnosti těm, kteří si chtějí rybaření vyzkoušet, nebo budou rybařit jen několik dnů či týdnů v roce a rybářské zkoušky a zápis do svazu nechtějí absolvovat. O krátkodobé rybářské lístky mají zájem i turisté ze zahraničí. Vydání krátkodobých lístků je tak nejpopulárnější právě v turistických a rybáři oblíbených oblastech. Jak krátkodobý rybářský lístek získat? Stačí zajít na pověřený obecní úřad, pod který vzhledem ke svému trvalému bydlišti spadáte, a zažádat o vydání. Cizinci pak mohou zažádat na úřadě, který mají vzhledem k jejich destinaci nejblíže.
Rybářský lístek – jednotlivé kategorie
Krátkodobý rybářský lístek je novinkou, samozřejmě existuje i několik kategorií dlouhodobých rybářských lístků. I u nich je pevně stanoven správní poplatek. Rybářská stráž, hospodář, studenti odborných škol i osoby zajišťující rybářství v rámci svého povolání či funkce platí polovinu uvedeného správního poplatku. Kategorie jsou následující:
-
Roční rybářský lístek – 100 Kč
-
Tříletý rybářský lístek – 200 Kč
-
Desetiletý rybářský lístek – 500 Kč
-
Rybářský lístek na dobu neurčitou – 1 000 Kč
Rybářský lístek vás k rybolovu neopravňuje. Musíte mít povolenku
Pokud si vyřídíte rybářský lístek, ještě vás to neopravňuje k samotnému lovu na rybnících. Musíte si ještě zakoupit rybářskou povolenku, i zde existují různé typy podle toho, kdy a kde chcete lovit. Rozdělují se na pstruhové a mimostruhé, dále pak na územní a celorepublikové. Povolenku si můžete zakoupit na den, několik dnů i celý rok. Teprve s platným rybářským průkazem a povolenkou se můžete vydat na lov.
Co dělat s úlovkem? Vyzkoušejte uzení ryb!
Rybaření bez lístku v soukromých revírech
Další možností, jak se vyhnout skládání rybářských zkoušek a zapisování do rybářského svazu, je využití služeb jednoho z mnoha soukromých rybníků. Na území České republiky se nachází řada soukromých revírů, které nabízí možnost rybaření za jednorázový poplatek. Pokud si rybaření chcete opravdu jen vyzkoušet nebo si zpříjemnit dovolenou, tento způsob je ideální volbou.
Soukromé rybníky bývají často uzpůsobeny právě pro začátečníky, turisty a příležitostné rybáře. Na soukromých revírech se často setkáte i s možností zapůjčení rybářské výbavy a budete moci ulovit i majestátní kusy, vyfotit se s nimi a poté opět vypustit zpátky do rybníka. Standardní ulovené rybky si můžete také nechat vykuchat a poté odvézt domů.
Chcete si vyzkoušet rybaření? Věříme, že vám naše rady pomohou. Pokud si rybaření oblíbíte, můžete se zapsat do rybářského svazu, absolvovat rybářské zkoušky a pořídit si dlouhodobý rybářský lístek. Jak postupovat při získávání dlouhodobého rybářského lístku se dozvíte v dalším článku.
Diskuse k článku