Čeká vás stavba zahradní pergoly? Poradíme, jak se na ni připravit
Nejčastějším důvodem pro stavbu pergoly je získání místa, které bude sloužit pro setkávání, grilování, posezení u krbu a sklenky,... V takovém…
Zahradní pergola je ideálním místem pro setkávání rodiny a přátel, stejně tak poslouží i jako místo pro relaxaci chráněné před ostrým sluncem nebo deštěm. Samotná stavba pergoly nevyžaduje velké zkušenosti, je ale třeba se na ni dostatečně připravit. Co obnáší stavba pergoly svépomocí a jak je to se stavebním povolením?
Umístění zahradní pergoly dle jejího účelu
Nejčastějším důvodem pro stavbu pergoly je získání místa, které bude sloužit pro setkávání, grilování, posezení u krbu a sklenky,... V takovém případě by zahradní pergola měla být umístěna v blízkosti domu, aby hostitelé nemuseli s každým dalším přáním hosta běhat přes celý pozemek. V případě zatravněné plochy by k pergole měl vést zahradní chodník nebo cestička, aby si trávník zachoval perfektní vzhled i při vysoké koncentraci hostů. Umístit pergolu však můžete i přímo k domu tak, aby byl přístup co nejpohodlnější a zároveň sloužila jako ochrana přilehlé terasy.
Důvodem pro pořízení zahradní pergoly však může být i vytvoření oázy klidu, kde si přečtete knížku, odpočinete po náročném dni nebo budete trávit romantické večery. Pro tento účel je vhodné umístit tento prvek do zajímavého zákoutí zahrady, ze kterého bude hezký výhled a současně bude poskytovat dostatek soukromí.
V každém případě by zahradní pergola měla korespondovat s architekturou zahrady i stavby, aby nepůsobila rušivě, ale naopak splynula s okolím v jeden celek.
Je potřeba stavební povolení?
Pro zahradní pergolu, která je typická tím, že její vrchní část není celistvá jako přístřešek, není potřeba stavební povolení vyřizovat, neboť není považována za stavbu. To však neplatí pro pergoly, které přesahují plochu 25 m2 či výšku 5 metrů, jsou umístěné do 2 metrů od hranice pozemku, je v nich instalováno vytápění, hygienické zařízení nebo slouží jako obytná místnost. V takovém případě je třeba se obrátit na příslušný úřad se žádostí o povolení stavby.
§ 103 zákona č. 183/2006 Sb.
Stavba do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepená nejvýše do hloubky 3 m na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci, která souvisí nebo podmiňuje bydlení nebo rodinnou rekreaci, neslouží k výrobě nebo skladování hořlavých látek nebo výbušnin, nejedná se o úložiště radioaktivních odpadů obsahující výlučně přírodní radionuklidy nebo jaderné zařízení, nebo stavbu pro podnikatelskou činnost, je v souladu s územně plánovací dokumentací, je umisťována v odstupové vzdálenosti od hranic pozemků nejméně 2 m, plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po jejím umístění bude nejméně 50 % z celkové plochy pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci.
Jaký vybrat materiál pro stavbu pergoly
Stavba pergoly svépomocí
Nejjednodušší cestou k vysněné pergole je samozřejmě objednat si odborníky, kteří se o vše postarají. Jak ale postupovat, chcete-li se o stavbu pergoly zasloužit sami, nebo chcete ušetřit za montáž? Inspirujte se na příkladu stavby hliníkové pergoly:
1. Vyměření zahradní pergoly
2. Montáž pergoly svépomocí
Užitečné rady
-
Konstrukci zahradní pergoly si nechte schválit statikem, nebo ještě lépe sestavte si pergolu na míru u specializované firmy.
-
Nebude-li sloužit pergola jen jako okrasný prvek, přemýšlejte také o typu zastřešení, abyste si mohli hezké chvíle na vzduchu užívat i za špatného počasí.
-
Zahradní pergola musí mít pevnou a kvalitní základnu. Hlína a štěrk jsou jako podklad pergoly naprosto nevhodné.
-
Velikost plochy budoucí pergoly odvozujte od zařízení a nábytku, který pod ni potřebujete vměstnat. Ideální je vyrobit si z tvrdého papíru zmenšeniny veškerého zařízení a zkoušet varianty umístění.
Diskuse k článku