Bylinková zahrádka: šnytlík neboli pažitka

Bylinková zahrádka: šnytlík neboli pažitka

Pažitka - nejmenší a nejjemnější člen rodu česnekovitých patří mezi oblíbené bylinky spíše v evropské kuchyni. Pro mnohé má příchuť dětství. Přeci jen chléb s pažitkou na svačinu býval oblíbeným evergreenem doma i ve školce. Využívá se hlavně v syrovém stavu a dochutí spoustu dobrot. Jen je potřeba mít ji vždy po ruce čerstvou.

 


Pažitka patří k létu, i když dnes je dostupná v čerstvé podobě už celoročně. Sušení, ani žadná jiná snaha o delší uchování, jí nesvědčí a výrazně se promítá do chuti. Bez pachuti vydrží natrhaná maximálně tři dny.

Celosvětová obliba pažitky

Pažitka se přirozeně vyskytuje ve vlhkých půdách po celé Evropě. Znají ji také v Americe a Asii, kde má pravděpodobně svou domovinu. Odolná rostlina se objevuje dokonce i na Sibiři. Dá se narazit dokonce i na takovou pažitku, která už je znovu zplanělá.
Nejbližšími příbůznými pažitky jsou další oblíbená koření: česnek, medvědí česnek, cibule a pórek
V různých částech světa se jako koření používají různé kultivary. V Asii je například upřednostňována pažitka s výraznější a ostřejší chutí, než jakou známe my tady.

Pěstování pažitky je velmi snadné, proto tvoří základ každé bylinkové zahrádky. Se svými dlouhými rourkovitými dutými listy a bohatým bílým nebo fialovým květenstvím navíc v létě poslouží i dekorativně.

Pěstování pažitky od semene

Pažitku je možno pěstovat i bez cibulky. Pro brzké sklízení se vysévá už před koncem zimy do květináče na okenním parapetu. Později se vysazuje do pařeniště, na záhon by měla výt vyseta až v období, kdy se otepluje a nehrozí přízemní mrazíky.
Vysévání se provádí do nepříliš hlubokých řádků nebo do hnízd. Ta se dají dělit a rozsazovat.
Vylamováním stébel se rostlina nezničí, protože se obnovuje a dorůstá. Důležitou pravidelnou zálivku je tak možno doplnit i kompostem, který povzbudí růst i bohatost rostliny. Vylamování stébel pažitce neškodí, spíše naopak – čerstvé mladé kusy nebývají tuhé, jejich chuť je svěžejší a vypadají lépe i po vizuální stránce.

  • Pažitka se sklízí asi za šest týdnů po vysetí
  • Venku roste až do podzimu
  • Ze zahrádky je možno celý trs přesadit do květináče
  • Při pěstování na okně je potřeba kontrolovat dostatek vody, ale také dávat pozor na případné přelití
  • Rychlená pažitka (v obchodech hlavně brzy na jaře) nebývá tak aromatická (nutriční hodnoty jsou však stejné)
  • Pažitku najdere i v lesích, sbírá se však jen po několik málo týdnu na jaře a její množství výbá hojné; není tak hojný, jako ten ze zahrádky, a na pohled má o něco jemnější stébla

Pažitka

Co umí pažitka - použití
- správně umístěná v zahrádce dokáže odpuzovat mšice
- je bohatým zdrojem vitamínu C
- původně se pěstovala jako dekorativní rostlina
- chutná skvěle nejen v jarních dobrotách (sklízet se musí před rozkvetením, kdy je chuť nejvýraznější)
- dokáže nahradit cibuli, navíc pokrm se už při použití pažitky nemusí solit

V kuchyni od nepaměti

Pažitka se jako odolná bylinka mohla pěstovat kdekoliv, proto její chuť znali i naši dávní předkové. Nebrali ji ale jako samozřejmost a její místo bylo v pokrmech pro slavnostnější příležitosti. Později už ale našla využití v mnoha jídlech: od polévek, přes maso, až po saláty. Speciální místo měla v pokrmech na Zelený čtvrtek.

Vitamíny
S jarní bylinkou se do těla dostalo vše, čeho byl v zimě nedostatek. Pažitka je známá jako bohatý zdroj vitamínů B, E a karoten (tolik potřebný před létem a slunečními paprsky). Málo se ví, jak obrovské množství vitaminu C dostanete s pažitkou. Najdete ho tu třikrát víc, než ve stejném množství rajčat (až 100mg na 100g)!
Pažitka by neměla chybět při jarních očistách organismu, protože podporuje metabolismus a trávení. Ale pozor, také povzbuzuje chuť k jídlu.

Pažitka

Podpoří hubnutí, posílí imunitu

Stejně jako je při hubnutí doporučováno dopřávat si pálivé pokrmy, které zrychlí metabolismus, je vhodné využít pro stejné účinky i pažitku. Ta je vhodná i z dalšího důvodu, protože svou chutí nahrazuje sůl, která kvůli schopnosti zadržovat v organismu vodu také není zrovna vhodná.
Pto ty, kdo nesmí ze zdravotních důvodů používat koření, znamená pažitka záchranu při tvorbě chutných pokrmů.
Má v sobě velké množství vitamínu C, a to dokonce trojnásovně víc, než citron. Obsahuje vitamín B1, B2, A, vápník, draslík a mangan.
pročisťují dýchací cesty
působí proti nechutenství
pomáhá snižovat krevní tlak
ve větší míře by se měla konzumovat při Alzhaimerově chorobě

S čím sladit chuť pažitky
Nejčastěji se čerstvá pažitka přidává do polévek - neodmyslitelně patří k jarním zeleninovým polévkám. Bývá součástí svěžích lehkých letních jídel. Využití najde při přípravě chlebíčků nebo jednohubek.
Neodmyslitelně patří k pokrmům z vajíček – omeletám, míchaným vajíčkům nebo salátům, kde právě ony hrají prim.

Pažitka dokáže na užitkové zahrádce ještě jednou ceněnou věc. Tam, kde je ona, už není místo pro mšice. Její vysazení zabráni parazitům v devastaci bylinek.
Nenáročná pažitka je tak levnou dobrotou, kterou si můžete dopřávat celoročně. Plná vitamínů dochutí polévku i chléb s máslem a na parapetu ještě vyzdobí místnost. Voňavá pažitka nikdy nezklame!



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Trápí vás plíseň kolem oken? Poradíme, jak s ní zatočit

Pokud máte problém s plísní kolem oken, doporučuji si přečíst i tento článek https://institutzdravehobydleni.c...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Pusťte se do údržby sítí proti hmyzu, než se mouchy a komáři probudí k životu

Na příchod jara, potažmo léta se už těšíme.Ale bzučící hmyz u ucha nebo vosí návštěva v kuchyni už tak příjemná není. Sítě proti hmyzu tyhle nepříjemnosti elegantně řeší, ale jen když fungují tak, jak mají. Teď...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...