Bylinková zahrádka: Cítíte to? Máta peprná je nezaměnitelná
Máta patří se svou svěží chutí k teplým letním dnům a svou vůní zase ke klidným zimním večerům. Její místo je v osvěžujících nápojích i lehkých salátech, zužitkovat ji můžete do sirupu, zmrzliny, do směsi na přípravu čaje a další dobroty. Ale hlavně by neměla chybět v lěákrničce. Máta peprná chutná, voní a léčí!
Dostupnost máty není v našich podmínkách problém. Vypěstovat ji rovnou ze semene nebývá jednoduché, řízkováním je ale pravděpodobnost úspěchu větší. A narazit na rostlinu, ze které by se dal řízek udělat, není problém. V zahrádkách se objevuje často a nejen pro své léčivé účinky.
Máta potřebuje vodu, sucho jí nesvědčí
Sázení a pěstování ze semen nemusí dopadnout dobře, protože ze semen může vyrůst rostlina, která nebude mít požadované vlastnosti (aroma, chuť). Proto se pro pěstování využívají řízky ze stonku nebo oddenku. Z vlastních rostlin dělejte řízky pečlivě a opatrně, u zakoupených pak vybírejte od pohledu silné a zdravé rostliny.
Máta peprná vyžaduje častou, ale střídmou zálivku. Citlivě reaguje na sucho a právě tady bývá největší kámen úrazu při snaze o vypěstování kvalitních rostlin.
Má agresivní kořenový systém a dokáže narůst až do výšky 75cm. Máta bez péče ale krsne a degeneruje, načež je potřeba ji likvidovat.
Roste zahrádce i v truhlíku
Zároveň s pečlivou zálivkou dávejte pozor, aby se v těsné blízkosti neobjevil heřmánek, se kterým se nemají příliš v lásce. Mátě naopak vyhovuje sousedství s kopřivou, která ještě umocní produkci éterických olejů.
Zlatý střed není důležitý jen při dostatku vláhy, ale také v případě slunečních paprsků a chladu. Ani jedno jí nesvědčí a na ojí je citlivá.
Na zahrádce vydrží jedna roslina máty tři až pět let. Přemístění se dá vyřešit vyrytím celého kořenového systému a přesazením jinam.
Na zahrádkách bývá máta ceněna i pro své schopnosti odpuzování hmyzu. Pokud ji vysadíte pod okny, postará se nejen o své blízké okolí, ale také o prostor kolem okna, kterému se díky ní bude hmyz vyhýbat obloukem. Stejně je to i s mátou pěstovanou na okenním parapetu.
Co dokáže máta peprná
Máty peprné se v našich podmínkách vyskytuje několik druhů, které se liší místem výskytu a množstvím silic, ne však účinky.
- Prospívá trávení a bývá nezbytnou součástí všech čajů na jeho podporu trávícího ústrojí (podporuje vylučování žaludečních šťáv, žluči a zklidňuje tračník – nejdelší část tlustého střeva)
- Vyřeší problémy s nechutenstvím a nadýmáním
- Uklidňuje průdušky a celkově problémy s dýchacími cestami
- Protizánětlivé účinky využívají zubní pasty, ústní vody a žvýkačky
- Příznivě ovlivňuje nervovou soustavu
- Mentol je důležitou složkou přípravků pro masáže nebo k ošetřování kloubních ovlastí (lokálně dráždí receptory chladu)
- Pokožka ocení nálev z máty v případě vyrážky, kopřivky nebo ekzému
Síla máty tkví v obsahu až 2% silic. Nejvíc je zastoupen mentol a menthonem, kteří se podílí až ze 60% na kořeněné, větrové a chladivé chuti.
Jak využít mátu v kuchyni
Utrhnout mátu a nasekat nebo vysypat z nádobky sušenou? Obojí je možné. Vždy se ale pracuje jen s horní částí rostliny, tedy mladší části nati a lístky. Sklízí se před květem, kdy je svěží a obsahuje největší procento silic.
Mátové marinády na maso
Není to jen čaj a limonáda, k čemu se dá využít čerstvá máta. Chuťově ladí třeba k jehněčímu masu. Současný trend burgerů využívá chuť máty k přípravě řady specialit. Bývá ale třeba i součástí marinád:
Marináda s česnekem a mátou: na dvě lžíce olivového oleje dva stroužky česneku nasekaného na jemno, lžička balzamikového octa, 20 g jemně nasekaných lístků máty, sůl a pepř
Na kuře a zeleninu: lístky čerstvé máty, snítka tymiánu, špetka čerstvého pepře, několik kapek, sůl, pět lžic oleje citronová šťáva,
Bylinky do marinády se musí ihned po nasekání nebo rozdrcení zalévat olejem, jinak ztratí žádoucí aroma i chuť. Navíc čerstvé bylinky jsou mnohem aromatičtější, než sušené.
S jogurtem a meduňkou: máta se společně s meduňkou, citronem a pepřem smíchá s bílým jogurtem a olejem. Má výraznou chuť, která je schopna zcela potlačit původní chuť marinovaného masa (kuřecí, krůtí, ryby).
Mátový likér, aneb domácí „zelená"
Alkohol, kterýv regálech zaujme na první pohled. Takzvanou „zelenou" můžete zkusit připravit i doma.
Ingredience: voda, vodka, cuk, peprmintový extrakt (k dostání v lékárnách nebo obchodech se zdravou výživou)
Postup: v jednom litru vody rozpusťte cukr tak, aby byla voda nasycená. Následuje přimíchání vodky. Prodosažení známé barvy by bylo potřeba přidat potravinářské barvivo, avšak to není nutné. Extrakt se přidává až jako poslední složka.
Máta se často používá i jako ozdoba dezertů a koktejlů. Nemusíte se obávat, že si ji spletete s jinou bylinou. Její nezaměnitelná vůně s chuť vám to nedovolí. Nechat na zahrádce mátu bez povšimnutí by byla škoda. Její účinky jsou totiž prověřeny generacemi. Pomůže s trávením, nadýmáním i nechutenstvím; využívá se pro boj s nachlazením, ale i takovými problémy, jako je nespavost, migréna či vysoký krevní tlak.
Diskuse k článku