Bioklimatická pergola s otočnými lamelami: venkovní posezení za jakéhokoliv počasí
Hlavním konstrukčním prvkem bioklimatických pergol jsou pohyblivé lamely, které si může uživatel nastavit do libovolné poloh. Systém polohovatelných…
Venkovní prostory v podobě velkých teras nebo předzahrádek se staly nedílnou součástí moderního bydlení. Velkým trendem ve světě pergol a přístřešků jsou bioklimatické pergoly, které propojují nadčasový vzhled s vysokým komfortem a maximální variabilitou. V čem se bioklimatické pergoly liší od těch klasických? Kolik stojí? A proč nad jejich pořízením uvažovat? Právě na to se zaměříme na následujících řádcích.
Bioklimatické pergoly se vyznačují otočnými lamelami
Hlavním konstrukčním prvkem bioklimatických pergol jsou pohyblivé lamely, které si může uživatel nastavit do libovolné poloh. Systém polohovatelných lamel je připojený k motorickému pohonu, a tak umožňuje jednoduchou regulaci stiskem jediného tlačítka. Otočné lamely se dají naklápět tak, aby do prostoru terasy pronikalo jen tolik světla, kolik uživatel potřebuje. Chcete-li si užít teplo slunečních paprsků, lamely pootočíte tak, aby v jejich prostupu nijak nebránili. Pokud naopak chcete odpočívat ve stínu, polohu upravíte tak, aby veškeré světlo spolehlivě odrazily.
Posezení za jakéhokoliv počasí
Velkou výhodou bioklimatických pergol je možnost natočení lamel tak, aby se vzájemně překrývaly a tvořily ochranu nejen před sluncem, ale také deštěm. Na terase tak můžete odpočívat i během deštivého počasí. Lamely jsou pevné a robustní, díky čemuž jsou chráněné i před silným větrem a jinými klimatickými vlivy.
Bioklimatické pergoly se vyrábí z hliníkových slinit
Většina bioklimatických pergol je zkonstruovaná z lehkých a pevných hliníkových slitin. Montážní firmy jsou schopné pergolu nainstalovat a zprovoznit během jednoho dne, a tak si venkovní kryté posezení můžete užívat už za pár hodin. Na rozdíl od klasických dřevěných pergol nevyžadují ty hliníkové náročnější údržbu. Nehrozí napadení dřevokazným hmyzem ani poškození vlivem deště, sněhu či větru.
Jak o bioklimatické pergoly správně pečovat?
Jak jsme nastínili výše, vzhledem k použitému materiálu jsou bioklimatické pergoly z hliníku mnohem méně náročné na údržbu než pergoly dřevěné. Hliník je zpravidla opatřen kvalitní povrchovou úpravou, která nevyžaduje dodatečné lakování či natírání. Stačí jen na začátku sezóny veškeré části pergoly omýt a otřít, případně použít vysokotlaký čistič. Zvláštní péči si žádají samotné naklápěcí lamely, které je třeba chránit před mechanickým poškozením a zanesením nečistotami. Jednou za čas byste měli využít i služeb odborného servisu, který seřídí a zkontroluje stav elektronického systému a pohonu. Výrobci bioklimatických pergol udávají životnost svých výrobků v řádu desítek let.
Cena moderních pergol je příznivá
I přes použití kvalitních materiálů a moderních technologií není cena bioklimatických pergol závratná a ve srovnání s tradičními typy pergol je dražší jen nepatrně. Cena pergol se pohybuje kolem 100 tisíc korun v závislosti na rozměrech, kvalitě použitých materiálů, typu lamel i elektrického systému. Nejlevnější variantou jsou pergoly s mechanickým ovládáním lamel. Vzhledem k nižšímu komfortu však o takové provedení nebývá mezi lidmi velký zájem. Cesta k automatizaci a využití systémů pro inteligentní řízení domů pronikla i do exteriérových prostorů bydlení a promítá se právě v oblasti venkovního posezení.
Jaké jsou tedy hlavní výhody bioklimatických pergol? Na shrnutí benefitů se zaměříme v pokračování článku:
6 VÝHOD BIOKLIMATICKÝCH PERGOL
Nenechte si ujít další související články:
- 8 inspirativních balkonů a teras, které vám vyrazí dech
- Postavte si krásnou dřevěnou venkovní terasu vlastními silami
- Terasy z dřevoplastu jsou stále oblíbenější
- Nepodceňujte výběr venkovní dlažby na terasu ani její realizaci
- Jak postavit dřevěnou pergolu svépomocí (+VIDEO)
- Dřevěné a hliníkové pergoly: výhody, nevýhody, srovnání
Diskuse k článku