Barevná podzimní zahrada
Sporýše možná znáte jako okrasné květiny v truhlících. Těmto letničkám se říká verbeny, ovšem nejsou to jediné kultivary sporýšů, kterými můžete…
Podzim je měsícem barevného padajícího listí, ale také obdobím, kdy řada nenápadných rostlin vykvete do krásy. Chcete-li zpestřit vaši podzimní zahradu a těšit se z ní stejně jako v létě, poradíme vám, jaké rostliny pro její rozzáření zasadit.
Sporýše nejen v truhlících
Sporýše možná znáte jako okrasné květiny v truhlících. Těmto letničkám se říká verbeny, ovšem nejsou to jediné kultivary sporýšů, kterými můžete všechny v zahradě okouzlit. Vyšlechtěné jsou v mnoha barvách a kombinacích. Krásu jejich květů oceňují zahradníci zejména díky jejich dlouhé době kvetení. Navíc se často množí vysemeňováním, takže nebudete mít problém s jejich zachováním pro další rok. Sporýš lékařský a sporýš klasnatý kvetou až do pozdního babího léta, kdy se skvěle doplňují s nejrůznějšími druhy travin. Dobře se jim bude dařit na osluněných stanovištích, například v trvalkových či letničkových záhonech.
Krásné a nenáročné hosty
Hosty – funkie – neboli bohyšky patří k nenáročným trvalkám s nádhernými dekorativními listy, které mají různou velikost, tvar a barevnost. Výborně se jim daří na stinných místech zahrady, protože pocházejí z Japonska a Číny, kde jsou jejich přirozenými lokalitami vlhké lesy, háje a louky. Známe čtyřicet základních kultivarů host, ke kterým neustále přibývají další a další. Hosty se totiž staly pro svou nenáročnost a dekorativnost od jara až do zimy velmi oblíbenými rostlinami. Najdou se dokonce i zahradníci, kteří prakticky celou trvalkovou výsadbu tvoří hostami. Na první pohled ovšem vůbec není poznat, že se jedná o jednu rostlinu, protože vzhled host bývá poměrně rozmanitý.
Hosty mají velmi různorodý vzhled. Ty nejmenší jsou asi deseticentimetrové, zatímco největší kultivary se dorůstají šedesáti centimetrů. Jejich nápadné listy jsou svým tvarem velmi variabilní, listy mohou být úzké nebo téměř kulaté. Základní barvou host je sytě zelená, ale najdeme i zlaté, šedé, dvoubarevné, šedé či stříbrné varianty. Velmi časté jsou i panašované hosty se zeleným středem a různobarevným okrajem.
Podmáčená zahrada pro luhovnice
Luhovnicím se výborně daří v místech, kde by jiná rostlina prosperovala jen stěží. Vyhovují jim vlhká a podmáčená místa, protože pocházejí z lužních lesů. Vzpřímeně rostoucí luhovnice patřící mezi hvězdnicovité dosahují výšky až 170 centimetrů. Jejich nápadné květy se podobají květům kopretin, ovšem rozkvétají až po nich, obvykle až na konci září a počátku října. Představují tedy rostlinu, která nádherně ozdobí podzimní zahradu. Výborně se jim daří na slunci a v polostínu v nevysychavé půdě. Na kvalitním stanovišti bude prosperovat i přes deset let. Výborně se budou kombinovat s podzimními výsadbami trav. „Luhovnice patří k oblíbeným podzimním rostlinám, protože rozkvetou až začátkem října, kdy už se toho v zahradě odehrává méně a méně. Navíc se na jaře dají poměrně úspěšně množit dělením trsů, takže z nich za pár let budete mít poměrně bohatou výsadbu,“ doplňuje Václav Mařík ml., zahradník ze Zahradnictví Flos Praha.
Diskuse k článku