3+5 nechemických způsobů, jak se zbavit plevele
Taky vás plevel otravuje, kamkoliv se na zahradě pohnete? Nejste sami. Roste rychle a na místech, kde ho zkrátka nechcete. Ať už v záhonku, nebo mezi dlažebními kostkami. Můžete ho vytrhávat, ale on se stále objevuje. Pokud nechcete nebo nemůžete použít chemický postřik proti plevelu, jsou i jiné – mnohem levnější a rychlejší – varianty.
Převařená horká voda
První možnost je jednoduchá, ať už se chcete zbavit jen určitého plevele nebo celé trávy, stačí převařit vodu v rychlovarné konvici a vylít na místo, kde to potřebujete. Můžete vylívat vodu už z konvice, abyste přesně namířili místo, kde se chcete zbavit plevele a nezničili si květiny. Po chvilce od polití plevele nebo trávy, se ho můžete zbavit. Plevel půjde dobře i s kořenem a trávy se zbavíte, až vám zbude jen čistá zem.
Sůl
Pokud se chcete zbavit velkého množství zarostlé plochy, nebo jenom plevele ve spárách dlažby, stačí nasypat pouze samotnou sůl. Plevel uschne a máte vystaráno. Ovšem nedoporučuje se používat na záhony nebo u okrasných kytek, pokud se chcete zbavit jenom malých kousků. Samotná sůl by mohla poničit i zbytek rostlin, které chcete zanechat.
Horká voda se solí
Další možností je smíchat horkou vodu se solí v poměru 1:2 v postřikovači a postříkat nechtěný plevel. Co budete chtít, to zahubí a při častější aplikaci se plevel už nemusí vrátit.
Dalších 5 způsobů, jak se zbavit plevele
Je vhodné kombinovat několik metod, abyste dosáhli co nejlepších výsledků při odstraňování plevelů bez použití chemie.
Mulčování:
Mulčování je účinnou metodou potlačení plevele. Pokryjte půdu vrstvou organického mulče, jako je sláma, drcená kůra nebo třísky. Tím se sníží růst plevelů tím, že se jim odepře světlo a prostor pro růst.
Mechanické odstraňování:
Použijte zahradní nářadí, např. nůžky na trávu, abyste plevele vytrhali nebo odstřihli. Tato metoda je pracnější, ale je efektivní pro menší plochy nebo konkrétní rostliny.
Zahradní fólie:
Položte zahradní fólii, neprůhledný plast nebo speciální protipleveleovou textilii na postiženou plochu. Tím zabráníte prostupu světla a přístupu živin, které pro růst potřebuje. Před pokládkou fólie je však důležité odstranit veškerý plevel, abyste se vyhnuli jeho dalšímu růstu pod fólií.
Vypalování:
Použijte zahradní hořák a plevel rovnou vypalujte. Tato metoda vyžaduje opatrnost a pečlivost, abyste se vyhnuli požárům a nezničili okolní rostliny.
Ruční vytrhávání:
Pravidelně procházejte svou zahradou nebo záhonem a ručně vytrhejte plevele, jakmile začnou růst. Je důležité odstraňovat plevele co nejdříve, abyste zabránili jejich šíření a dalšímu rozrůstání.
Každá z těchto možností vás zbaví plevele nebo trávy na několik týdnů a nemusíte trávit na zahradě pletím každý týden nebo každých pár dní. Při použití jakéhokoliv postřiku dávejte pozor na domácí mazlíčky. Zabraňte jim přístupu na posypaná nebo postříkaná místa, aby se neotrávili nebo si neponičili packy. Kuchyňská sůl může ať už psí nebo kočičí packy popálit. Přečtěte si i další související články:
Diskuse k článku