Efektivní stínění na balkon. Jaké jsou možnosti pro bytové balkony?
Posezení na čerstvém vzduchu láká mnoho z nás. Ne každý se ale chce smažit na nezastíněném balkoně během tropických veder. To raději pobyt na něm…
Chcete si v létě zpříjemnit pobyt na balkóně? Stačí zvolit vhodný typ balkonového stínění. Alternativ se nabízí skutečně mnoho – od jednouchých slunečníků přes balkonové závěsy a screenové rolety až po praktické markýzy. Po které z nich sáhnout a proč? V našem článku nejdete pár užitečných rad.
Balkonové stínění pro horké letní dny
Posezení na čerstvém vzduchu láká mnoho z nás. Ne každý se ale chce smažit na nezastíněném balkoně během tropických veder. To raději pobyt na něm zcela oželí – už kvůli svému zdraví. Je to ale škoda. Stačí totiž málo a můžete si vytvořit příjemné útočiště, kde budete rádi trávit volný čas – a vedro vás už nebude trápit.
Typů pro balkonové stínění najdete desítky. Kromě toho, že vám díky nim na balkoně nebude horko, mají ještě další výhodu. Přispějí k tomu, že i pobyt ve vašem interiéru bude snesitelnější. Aniž byste museli investovat do předražené klimatizace.
Jak váš balkon či lodžii nejlépe zastínit? Asi nejjednodušším východiskem je pořízení slunečníku. Dá se umístit kdekoliv a v případě potřeby jej můžete snadno schovat. Bohužel ale bývá poměrně nestabilní a snadno se převrhne. Nebo je naopak tak těžký, že se s ním špatně manipuluje. Naštěstí existují i jiná řešení. V poslední době se čím dál větší oblibě těší venkovní screenové rolety (nazývané také svislé fasádní clony) a výsuvné markýzy.
Svislé fasádní clony nikde nepřekáží, snadno se montují a lze je ovládat motoricky i manuálně. Zajistí vám částečné i úplné zastínění – podle toho, jaký typ látky si zvolíte. Clony s perforovanou látkou umožňují částečný výhled ven, zatímco zatemňovací budou zcela nepropustné. Ozvláštní jakoukoliv fasádu a spolehlivě vás skryjí před zvědavými pohledy kolemjdoucích, aniž by narušily váš výhled do ulice. Hodí se k moderním i klasičtějším stavbám, jsou odolné vůči vyblednutí a nabízí se v mnoha barevných provedeních.
K zastínění vašeho balkonu doporučujeme výklopnou fasádní clonu. Může stejně dobře fungovat u malého panelákového balkonu jako u rodinného domku.
Tipy na moderní stínění balkonu a lodžie
Pátráte po stínění balkonu, které je užitečné a zároveň designové? Pokud máte nad okny dost prostoru, vyplatí se zvážit venkovní markýzu. Ochrání vás před sluncem i slabým mrholením, významně prodlouží životnost vašich oken a bez potíží zastíní i větší plochy.
Instaluje se do stropu či stěny a montáž lze provádět i u dokončených staveb. Ovládání opět může být manuální či elektrické. Její nevýhodou bývá nutnost ji za silnějšího větru stáhnout, jinak by ji průvan mohl zničit. To ale nemusí být pravidlem. Venkovní markýzy se dají vybavit speciálním čidlem (slunečním, otřesovým nebo větrným), díky kterému budou automaticky reagovat na změny počasí. Látka se pak zkrátka vytáhne a zatáhne podle potřeby.
U velkých teras je pak vhodné uvažovat rovněž nad pergolou. Bioklimatické hliníkové pergoly nabízí možnost naklápění lamel – můžete tak libovolně regulovat množství světla. Jsou vysoce stabilní a odolné.
Na jaké druhy markýz pro balkonové stínění narazíte?
Jestli jste si jisti, že ideálním stíněním pro vás bude markýza, přichází na řadu výběr vhodného typu. K dispozici jsou markýzy kazetové, otevřené a boční.
Kazetová markýza se vyznačuje designovým boxem. Jeho funkce je praktická i estetická. Dovede šikovně skrýt látku a ramena markýzy před povětrnostními vlivy, a zároveň vašemu balkonu dodá nádech přepychu.
Konstrukce otevřené markýzy se oproti tomu liší – látka se navine na hřídel a chránit ji může přídavná stříška. O její výsuv se starají kloubová ramena. Cenově bývá dostupnější.
Poslední zmíněnou možnost představují boční markýzy. Kotví se přímo do fasády a jejich ovládání je možné pouze za pomoci madla. Slouží coby ochrana před slunečními paprsky a k vytvoření závětří. Setkáte se s nimi především u velkých oken a pergol, ale hodí se i na balkony a terasy.
A jak je to s povolením na stínění balkonu?
Nejspíš vás zajímá, jaké další kroky stínění na balkon obnáší. Pořízení venkovního stínění by nemělo představovat závažný problém. Ale protože se fasáda domu považuje za společný majetek a přidáním stínících prvků se změní původní vzhled stavby, budete muset získat souhlas společenství vlastníků. S tím je nutno počítat už od začátku.
Nenechte se tím však odradit – je více než pravděpodobné, že se najde vícero zájemců, kteří ocení venkovní stínění. Nejlepší bude, když se celý dům domluví na jednotném typu a barevné variantě. Nejen, že se tak pozvedne vzhled celého bytového domu, ale také se zkvalitní vnitřní klima.
Diskuse k článku