Základní druhy rýže a jejich vlastnosti
Rýže patří mezi základní druhy příloh a na našich talířích se objevuje pravidelně. Existuje však nespočet druhů rýže, které se liší vzhledem, chutí, vlastnostmi i délkou vaření. Zorientujte se – připravili jsme pro vás článek, díky kterému už u regálů s rýží nebudete tápat.
Dělení podle způsobu zpracování
Existuje mnoho druhů rýže a každý z nich jde zpracovat různými způsoby. Při výběru vhodného typu rýže tak musíte zohledňovat nejen druh, ale právě i způsob úpravy. Nejčastěji narazíte na rýži bílou, naturální a parboiled.
Bílá rýže
Nejběžnější bílá rýže je zbavena všech obalů. Může být dlouhozrnná, nebo krátkozrnná. Ve srovnání s naturální má dlouhou životnost (vydrží i několik měsíců) a je hodně technologicky zpracovaná. Ve srovnání s hnědou neboli naturální rýží obsahuje více sacharidů, ale méně tuku. Na jedné straně je méně bohatá na vlákninu a minerály, na straně druhé obsahuje menší množství antinutrientů (látek, které ztěžují trávení a využitelnost).
Kuchyně propojené s obývákem jsou v kurzu. Inspirujte se 5 návrhy
V hlavní roli kuchyňské nože: početný arzenál pro každou kuchyň
Naturální (hnědá) rýže
Rýže natural se loupe jen částečně, a tak určité množství obalu na zrnku zůstává. Díky tomu má hnědá rýže více vlákniny a minerálů. Je méně kaloricky náročná a technologicky méně zpracovaná. Protože však obsahuje větší množství přírodních olejů, vydrží kratší dobu. Je zdravější alternativou bílé rýže, nehodí se však pro dlouhodobější skladování.
Parboiled
Rýže parboiled je předpařená bílá rýže. Procesem máčení, spaření a sušení se rozpuštěné minerály a vitamíny dostanou dovnitř zrna. Díky tomu je lepším zdrojem vlákniny a dalších důležitých látek (vitamínu B6, vápníku či draslíku). Má také podstatně nižší glykemický index. Po uvaření je sypká a pevná.
Rozdělení podle druhů
Na pultech obchod narazíte i na různé druhy rýže. Mezi ty nejčastější patří:
Jasmínová rýže
Jasmínová rýže je dlouhozrnná a vyznačuje se jemným aroma. Po uvaření je mírně nasládlá, lepkavá a měkká. Dostupná je jako bílá i hnědá. Typická je pro thajskou, vietnamskou a obecně asijskou kuchyni.
Basmati
V indické kuchyni se používá rýže basmati, která je na pohled delší než jiné druhy. Po uvaření je sypká a vyniká příjemnou oříškovou vůní. Doporučuje se při dietní stravě, protože má malý obsah lepku a nízký glykemický index.
Arborio
V italských pokrmech, zejména tradičním rizotu, má pevné místo rýže arborio. Má krátká kulatá zrna a pěstuje se přímo v Itálii. Po uvaření je lepkavá a má kašoitou konzistenci, přesto zůstává pevná na skus. Proto je vhodná pro přípravu rizot, nákupů, kaší a dalších pokrmů, kde je lepkavost rýže žádoucí.
Jaký typ rýže preferujete? Napište nám do komentářů. Přípravu rýže vám pak usnadní kvalitní rýžovar, o kterém jsme se už dříve rozepsali v samostatném článku.
Diskuse k článku