Zahrada na stůl – jak na terária s rostlinami
Miniatury bývají většinou roztomilé, což bezezbytku platí o malých zahradách ve skle, které se dají umístit na stůl, skříň nebo vlastně kamkoliv vás napadne. Jedná se o malá terária, která obsahují malé, vždy zajímavě aranžované netradiční rostliny. Alfou a omegou je právě uspořádání a úprava společně se zajímavými doplňky, které celému dílu dodají styl.
Je to jakási přirozená krása uvězněná ve skleněné nádobě. V zemině, v nejvyšší vrstvě dekorované například bílými či barevnými kamínky nebo pískem, jsou umístěni sukulenty, kaktusy, nenáročné trávy a další zajímavé rostliny. Nápadů na vytváření takových malých zahrad je spousta, proto pro inspiraci přinášíme alespoň některé z nich.
Obal je základ
Zásadním prvkem, který udává styl celé dekoraci, je nádoba, do níž se vše instaluje. Mohou to byt úzké vysoké vázy, zdobně mísy a i kulaté nádoby. S víkem či bez víka, na stojánku nebo bez něj. Nemusí jít o žádnou nákladnou záležitost, dají se použít i vázy, které doma leží ladem. V supermarketech však snadno narazíte na levné nádoby, s nimiž naděláte spoustu efektivní výzdoby. Zajímavě působí i nádoby s mosaznými detaily.
Vrstvení v nádobách
Je jasné, že spíše než na praktickou stránku věci, se hledí na vzhled. Proto je důležité propracovat jej do nejmenších detailů. Kupříkladu zemina: nestačí jen nasypat vrstvu hlíny, hodí se zapracovat kamínky i písek.
Ideální skladba zeminy: vrstva štěrku, vrstva dřevěného uhlí (zabraňuje plesnivění), vhodná je i vrstva mechu a nakonec půda bohatá na živiny (následovat může opět úprava jemným štěrkem ve velmi malé míře, mechem či říčními kameny – jen pro dekoraci).
Většinou se využívají sukulenty, které nepotřebují příliš mnoho vláhy, a tak lze experimentovat. Vydrží až týdny bez péče, a to je další obrovskou výhodou.
Zahrada na stole
Ekosystémy pěstované pod sklem jsou velkým trendem. Vytvořit miniaturní zahrádku není žádná věda, určité znalosti však její založení vyžaduje.
- pokud už toužíte mít nádobu s víkem, pak je potřeba, aby měla otvory, protože rostliny jakožtoživé organismy potřebují dýchat (případně je třeba denně víko odklopit, aby byla umožněna cirkulace vzduchu)
- důležitost výběru nádoby nespočívá jen v designu: ty s velkými otvory jsou vhodnější pro kaktusy, s menšími pak pro rostliny, jež mají raději vlhčí prostředí
- vždy se vyplácí kombinovat rostliny, které mají rády stejné prostředí – vláhu například vyžaduje pilea, kryptantus nebo podrostovka
- rostliny by měly mít velikost maximálně 8 cm
- při zalévání nezapomínejte na to, že přebytečná voda nemá kudy odtéci, a tak méně je někdy více
- pokud budete používat hnojivo, pak jen 2 -3krát do roka a jedině tekuté
- pozor na přeplněnost terárií, výsledný efekt pak nepůsobí dobře
Foto: bystephanielynn.com
Nápady, tipy a triky
Nejjednodušší variantou teréria je umístění malých květináčů do objemější nádoby, která má dno pokryté oblázky. Květináčky neumožní rostlině nekontrolovatelně růst a péče je tak snadnější.
Miniaturní druhy pak najdete téměř v každém květinářství či potřebách pro dům a zahradu. Vybírejte zajímavé druhy a ty pak tematicky kombinujte - jako část lesa, Mexiko či malou japonskou zahradu.
V případě, že rostlinky nebudou ani po několika pokusech prospívat, pak se ničeho nebojte, nevzdávejte se a zkoušejte znovu. Stačí jen nahradit jinou a vytrvat.
Diskuse k článku