V čem je litinové nádobí speciální? Odolností se mu jiné nevyrovná
Litinové nádobí se stalo oblíbené po celém světě. Experti jsou na něj nejen v severských zemích, ale i v Americe, kde bez něj kuchaři už nedají ani ránu. Z jakých důvodů se vlastně litinové nádobí stalo tak populárním? Je odolné a skvěle vede a udržuje teplotu. V litinové podobě se nejčastěji požizují pánve, woky, pekáče, grily, ale i hrnce pro běžné používání.
Litinové nádoby se jako pomocníci při přípravě pokrmů využívají už více jak dva tisíce let. Už totiž dynastie Han ve staré Číně zjistila, jak pomocí správného nádobí zlepšit kvalitu jídla. Evropané začali s litinou pracovat v polovice 19. století, kdy se od ohnišť přesunula do kuchyní. I tak ale bylo její místo v ohni.
Litinového nádobí je léty prověřeno
Rozmach litinového nádomí nastal mezi hospodyněmi v první polovině 20. století. Současný trend návratu k postupům, jež využívaly generace před námi, tak litinovému nádobí přeje. Poté, co se objevily zvěsti o škodlivém vlivu teflonu na naše zdraví, se litinové pánve dostaly do zájmu široké veřejnosti o to více.
Ovšem pozor, i litinové nádobí má své mouchy. Při poškození povrchu se v daném místě mohou začít hromadit připečené kousky surovin, které jednak způsobují nedobrou chuť, a jednak jsou samy zdrojem nezdravých látek.
Litinové nádobí je velmi odolné a není pravda, že by se snadno poškodilo. Jako důkaz existují velmi staré pánve, které klidně mohou sloužit další generaci.
- Litinové nádobí je skvělým pomocníkem při přípravě dušených pokrmů.
- Hluboké litinové pánve se využívají i pro pečení.
- Litinové nádobí drží teplo po dlouhou dobu.
- Litinová pánev dokáže uvolnit teplo do okolí, což je skvělé pro přípravu více pokrmů najednou.
- Velká výhoda litinového nádobí je životnost. Umí sloužit i několika generacím.
- Nevýhodou je nerovnoměrné vedení tepla, s čímž je třeba naučit se pracovat a zvyknout si na to.
- Odolná litina snese při vaření i používání hrubších nástrojů.
Jak čistit litinové nádobí
Kolem údržby litinového nádobí existuje řada pověr a nesmyslů. Mytí a čištění litinového nádobí má svá specifika, není to ale žádná věda, složitost nebo zbytečně ztracený čas.
Litinové nádobí je už ve výrobním procesu namáčenov rostlinném oleji, proto se toho při prvním použití nelekněte (byť je ona jemná vrstva sotva znatelná).
Vlhké prostředí a agresivní čistící prostředky zvyšují náchylnost ke korozi, proto se nedoporučuje používat myčku (i když by proces mytí bez problémů vydrželo).
U litinového nádobí by se měl povrch udržovat neustále lehce mastný, proto stačí používat suchou papírovou utěrku, případně jemný vlhký hadrřík na očištění výrazných nečistot.
Saponátu se tedy vyhněte, protože odstranění ochranné vrstvy není žádoucí.
Nezničitelná litina
Nádobí z litiny vydrží věky nejen díky pevnosti, ale hlavně díky tomu, že jej nepoškodí žádné látky. A to
i přesto, že jeho povrch není nijak ošetřen. Jakákoliv další vrstva nebo nátěr by byli ke škodě.
Jediný problém představuje rez, jenž se může po čase začít objevovat. Jedná se o přirozený proces, který se objevuje jako důsledek nevhodné péče nebo skladování, jehož následky se dají odstranit buď použitím ocelové vaty v místech výskytu, nebo hrubší silou ocelového kartáče.
Holandská pec
Často se objevuje také pod názvem holandská trouba. Ale co to vlastně je? Nejedná se o žádnou novinku a poslední výkřik fantazií, protože pokrmy v něm připravovali už v dávných letech. Celý princip holandské pece spočívá v zavěšení litinové nádoby nad žhavé uhlíky, rošt či oheň - jako kotlík. Druhou variantou je nasypání žhavého uhlí na víko a působení tepla shora.
V polních podmínkách se díky nim snadno připraví guláš, v moderní kuchyni tento postup lze využívat třeba pro přípravu masa.
Litinové nádoby lze používat i na indukčních sporácích. Pozor ale na rozlišení určení – litinové nádobí určené pro venkovní přípravu pokrmů používejte opravdu jen tam.
Cena litinového nádobí
Pravé litinové nádobí vydrží roky, proto musí být vyrobeno opravdu poctivě. Vyplatí se tedy důvěřovat zavedené značce, nikoliv levnějším variantám v pochybných prodejnách. Důvěru tedy rozhodně nemůže budit levné litinové nádobí, které už na první pohled působí křehce. Vězte, že to pravé pochází ze Švédska.
Menší litinová pánev se dá pořidit v ceně kolem dvou tisíc korun, jedenapůllitrový hrnec kolem 2700 Kč.
Ceny opravdu nejsou nikterak lidové, a proto se na trhu objevují levné napodobeniny, které se ale kvalitou ani neblíží originálu.
Litinové nádobí je možno používat na všechny povrchy desek sporáků a nezáleží, jestli bude sloužit pro vaření či pečení. Čistá litina najde své místo v každé kuchyni.
Kromě výborných vlastností ocení hospodyňky i jedinečný vzhled, který působí přírodně. Návrat ke kořenům sice v současnosti něco stojí, ale litinové nádobí se i přes vyšší pořizovací cenu vyplatí. Pak už jen zbude naučit se s ním zacházet tak, jakobyste v něm vařili odjakživa!
Diskuse k článku