Tipy na zastínění oken – vnitřní nebo venkovní stínění?
Okna jsou významným designovým prvkem každého domu či bytu. Avšak nejde pouze o design. Okna mají svou funkci, kterou každý dobře zná. Navíc jsou…
Proč je důležité zastínění oken? Říká se: oko, do duše je okno. A každé oko má přece i své víčko. Nejinak je tomu u oken vašeho domu. Zastínění oken je nezbytné z mnoha důvodů, a to především z těch praktických. Svou roli však hraje také estetický vzhled a celková atmosféra zastíněné místnosti. Je lepší vybrat si vnitřní nebo venkovní zastínění oken? Poradíme vám!
Proč se bez zastínění oken neobejdete?
Okna jsou významným designovým prvkem každého domu či bytu. Avšak nejde pouze o design. Okna mají svou funkci, kterou každý dobře zná. Navíc jsou prosklená a sklo velmi snadno propouští sluneční záření. Proto máme ve svém obydlí přes den nejen dostatek světla, ale také tepla. Vzniká v podstatě skleníkový efekt. Teplo přímo prostupuje do našeho domu a při velmi vysokých letních teplotách si doma můžeme připadat jako ve skleníku. To navíc výrazně zvyšuje naše náklady na zajištění letní klimatizace. V zimě zase můžeme trpět kvůli neútulnosti, ztrátám tepla nebo nadměrnému hluku z venku při nepříznivém počasí.
Domy situované na západ nebo na východ ještě více podporují pronikání přímého slunečního záření skrze okna do našeho domu či bytu. Čím větší prosklená plocha okna, tím více slunečního záření se k nám během teplých letních měsíců dostane. Výrazný efekt také vzniká, pokud máme střešní okna v podkroví. Prosklené prostory sice poskytují krásný výhled nebo možnosti pro pěstování rostlin, ale mají také své nevýhody.
Eliminaci slunečního záření v bytě může podpořit orientace oken spíše na jih, odkud v létě proudí jen málo přímého slunečního světla. Naopak v zimě nám mohou okna orientovaná na jih pomoci získat více tepla, protože slunce svítí přímo do oken. Pokud však okna na jih nemáme, problém může pomoci vyřešit jedině zastínění oken.
Zastínění oken šetří náklady na klimatizaci
Jestliže máte doma velké skleněné plochy oken, bydlíte v podkroví a máte velká střešní okna, nebo se v domě nachází hodně oken a skleněných dveří, nastává v leté problém. Obzvláště pokud vaše okna směřují přímo na východ nebo na západ. Doma je nedýchatelno a vy musíte naplno zaměstnávat klimatizaci, jejíž provoz nebývá také levný. Váš problém ale může velmi snadno vyřešit vhodné zastínění oken.
Existují přirozeně zastíněná okna u domů, která se nacházejí na temnějších místech, kam nesvítí slunce, anebo vám třeba před okny stojí mohutný košatý strom. Proč se ale okrádat o sluníčko? Tyto možnosti zastínění jsou trvalé a nemůžete je změnit, když se vám to hodí. Venkovní screenové rolety však mohou být praktickým a efektivním řešením. Venkovní zastínění oken vám tak může pomoci výrazně snížit tepelné zisky i ztráty v domě, celkově ušetřit energie a zvýšit vlastní pohodlí.
Jak vybrat zastínění oken – vnitřní, nebo venkovní?
1) Vnitřní zastínění oken a jeho výhody
Vnitřní zastínění oken představují různé druhy žaluzií, které mohou být jak horizontální, tak vertikální, dále třeba japonské posuvné stěny, vnitřní látkové rolety, fototapety a podobně. Látkové vnitřní stínění může být také vhodným designovým doplňkem do interiéru. V poslední době jsou často vyhledávané rolety den a noc, které jsou perfektní i do dětského pokojíčku. Často si můžete zvolit z různých barev a materiálů, které určují propustnost světla, což je klíčový faktor vnitřního zastínění. Jde o snadno dostupnou a levnou alternativu, jak zabránit přímému slunečnímu záření v místnosti.
2) Venkovní zastínění oken a jeho výhody
Pokud však chcete také regulovat teplotu v interiéru, potřebujete venkovní zastínění oken, například screenové rolety. Venkovní rolety se umísťují na vnější stranu budovy a efektivně zabraňují pronikání světla do interiéru, narozdíl od vnitřních rolet, které část světla propouštějí.
Vnější zastínění oken je velmi účinné, protože blokuje sluneční paprsky ještě dříve, než narazí na sklo. Efekt blokace slunečních paprsků je tak více než 95 %. Venkovní screenová roleta, která pokrývá celé sklo, je nejvhodnější v případě, kdy máte okna situovaná na východ nebo na západ. Také chrání okna před poškozením díky povětrnostním vlivům, před nadměrným hlukem zvenku a podporují tak celkovou útulnost, bezpečí a pohodlí ve vašem soukromí.
Venkovní rolety bývají vyrobeny z nejrůznějších materiálů, nejčastěji z hliníkových lamel, které jsou ideální i z hlediska bezpečnosti. Jejich ovládání je dnes již automatizováno a často je lze propojit i s chytrou domácností. Venkovní screenová roleta je tvořena, jak název vypovídá, screenovou látkou, která je složena ze skelného vlákna a je potažena vrstvou PVC, čímž poskytuje vysokou ochranu proti vnějším vlivům.
Výhodou screenových rolet je v neposlední řadě také poměrně snadná aplikace. Ve videu níže se můžete inspirovat, jak probíhá vyměření, výběr a montáž.
Diskuse k článku