Teplovzdušné vytápění krbem: Přežitek, nebo úsporný a stylový způsob vytápění rodinného domu?
Na trhu se v současné době nachází celá řada různých topných systémů, které lze rozlišovat na základě různých kritérií. Patrně nejčastěji se můžete…
Na první pohled by se mohlo zdát, že krby a krbová kamna už se dnes příliš nenosí. Je pravdou, že stále více domácností postupně vyměňuje konvenční či zastaralé vytápěcí systémy za moderní řešení, od nichž si slibují peněžní úspory i minimální dopad na životní prostředí. Krbovým kamnům však nelze odepřít atraktivní vzhled a nezaměnitelnou atmosféru spojenou s tolik typickým praskáním dřeva a pohledem na plápolavý oheň. Logicky se tak nabízí otázka, zda se dá krbovými kamny smysluplně topit i v době moderních technologií, na což se v následujících řádcích pokusíme odpovědět.
Poradíme, čím vytápět rodinný dům
Na trhu se v současné době nachází celá řada různých topných systémů, které lze rozlišovat na základě různých kritérií. Patrně nejčastěji se můžete setkat se členěním v závislosti umístění, množství vytápěných místností či přenosu tepla v místnosti.
Zaměříme-li se na poslední jmenované kritérium, tak zjistíme, že krbová kamna dělíme na taková, která rozvádějí teplo pomocí topných těles, tedy radiátorů. Teplo však lze po místnosti rozvádět rovněž podlahovým labyrintem trubek pod podlahou či ve stěně a v neposlední řadě také tzv. teplovzdušně – tedy klasicky bez pomocí jakékoliv otopné soustavy.
Vybírejte podle umístění i počtu vytápěných místností
Z pohledu umístění pak hovoříme o vytápění lokálním, kdy se krbová kamna starají vždy o vytápění pouze jedné místnosti. Naopak v případě ústředního vytápění počítáme s tím, že topný systém rozvede teplo po celé domácnosti. Setkat se však můžete také s dálkovým systém vytápění, který vám umožní vytápět domov ze vzdálené místnosti, zpravidla označované jako kotelna. A opomenout bychom neměli ani vytápění etážové, které si poradí s vytápěním hned několika bytových jednotek či pokojů v rámci jednoho podlaží.
Jaké zvolit vytápění domu: kombinace krbu s fotovoltaikou i tepelným čerpadlem
Výběr vhodného topného systému se odvíjí od řady faktorů, mezi něž patří například stáří domu, velikost vytápěného prostoru či dispozice a tah komínu. Samotná výstavba krbu je pak realizována tzv. krbovými vložkami, které se ve srovnání s otevřenými krby vyznačují podstatně větší účinností, ale také bezpečností či spolehlivou izolací proti pronikání prachu a kouře do místnosti.
Krby, které vyjma vytápění často plní především estetickou úlohu, bývají často navrhovány s doprovodným tepelným zdrojem. Může jím být například tepelné čerpadlo, které i přes vyšší počáteční investici dokáže úsporně a ekologicky vytopit celý dům. Velmi dobře se s krbovými kamny kombinuje také fotovoltaika, která sama o sobě v tuzemských podmínkách vytápění celého domu neobslouží, avšak například k ohřevu vody a jako doplňkový zdroj energie funguje velmi spolehlivě.
Pořizovací ceny krbů či krbových kamen se různí v závislosti na požadovaném provedení, designu a dalších aspektech. Náklady však můžete snížit díky státnímu příspěvku z programu Nová zelená úsporám.
Výhody teplovzdušného vytápění krbem
Mezi hlavní přednosti krbů patří úsporný provoz, který není závislý na rostoucích cenách plynu a elektřiny, a pokud se z běžných fosilních paliv přeorientujete na biomasu či pelety, bude moci vytápět také šetrně vůči životnímu prostředí. Další důležitou výhodou, byť ryze pocitového charakteru, je příjemná atmosféra, která je s mihotavými plameny neodmyslitelně spojena a která umí vyvolat romantický a unikátní dojem z celé místnosti.
Diskuse k článku