Tepelná izolace musí fungovat v zimě i v létě
Izolovat dům nebo byt už dnes neznamená jen ho ochránit v zimě před krutými mrazy a ušetřit přitom za vytápění. Moderní bydlení si klade za cíl také nastavit v interiéru příjemnou teplotu v letních měsících, kdy člověka sužují velká horka. Kvalitní izolace musí zajistit, aby se teplo dostalo dovnitř jen v omezené míře a pokud možno ne okamžitě. Nejpalčivější problém nastává v létě v podkroví, tedy v místnostech přímo pod rozpálenou střechou. Správně provedené zateplení domu s dobře vybranou izolací se musí postarat o to, aby bylo v podkroví příjemné teplo v zimě a chládek v létě. Víte, jaké parametry při výběru izolace sledovat?
Dobrou izolaci poznáte snadno
U dobré izolace, takové, která obstojí nejen v zimě, ale také v létě, je důležitá tzv. tepelná akumulace. Jak je významná, prozradí rozdíl mezi tím, když v létě vejdete do starého domu nebo chalupy. Oproti horku v některých novostavbách vám bude příjemně chladno. Proč? Silné cihlové, kamenné nebo dřevěné stěny do sebe totiž teplo (nebo chlad) akumulují a přispějí tak k udržení stabilní teploty. V nových domech, zejména moderních dřevostavbách, a právě v podkroví, taková vrstva cihel, které umí dobře akumulovat, chybí.
Další vlastností, se kterou se při výběru tepelné izolace pravděpodobně setkáte, je tzv. tepelná vodivost, která vám prozradí, jak rychle se teplo z jedné strany materiálu dostane na stranu druhou – tady za jak dlouho místnost vychladne. Velmi často se stane, že výrobce udává u izolace jen tepelnou vodivost, jenže ta není pro všechny případy jejího použití jedinou směrodatnou informací.
Akumulace tepla na horší časy
Cihly ve střeše nenajdete, nejvíce materiálu v ní tvoří právě tepelná izolace, a proto je důležité, aby se i ona uměla v některém směru chovat tak trochu jako cihla, tedy aby do sebe uměla akumulovat teplo nebo chlad a zajistila tak tepelnou stabilitu uvnitř vašeho domova. V tomto směru vyniká celulóza, izolace vyrobená z dřevitého papíru. S nejrozšířenějším polystyrenem se její schopnost akumulace tepla nedá srovnat, oproti němu s teplem umí hospodařit mnohem lépe, což oceníte v každém ročním období.
V zimě, i několik hodin potom, co dohasnou kamna nebo vypnete topení, bude uvnitř vašeho domova příjemné teplo. Po krátkém a intenzivním větrání se vzduch uvnitř od stěn rychle ohřeje na původní teplotu.
V létě se zase postará o příjemný chládek, protože izolace udrží horko delší dobu mimo interiér. Jednoduše do sebe naakumuluje vnější horko, místo aby ho rovnou pustila z venku dovnitř. Teplo v sobě „uschová" až několik hodin, dovnitř se proto zpravidla dostane až v nočních hodinách, kdy je už ale celková teplota mnohem nižší.
Celulóza se samozřejmě nehodí jen do podkroví, její akumulace tepla se obzvlášť prosadí v moderních dřevostavbách, tedy domech z dřevěných sloupků, desek a izolace, které navenek vypadají jako klasický zděný dům. V jejich stěnách nejsou cihly, proto musí přijít na řadu dobrá tepelná izolace, které umí akumulovat teplo a udržovat v domě stabilní teplotu.
Jak akumulace tepla funguje?
Také vám z těch odborných termínů jde hlava kolem? Nevadí, vlastnosti, které charakterizují, totiž nejsou vůbec nic složitého a z každodenního života je zná úplně každý. Představte si, že se posadíte ke stolu ze dřeva. Bude na dotek příjemnější, než stůl z kamene? Určitě ano, protože bude příjemně „teplý". Proč to ale tak je? Dřevo, stejně jako kámen, umí akumulovat teplo. Co ale společného nemají, je tepelná vodivost, tedy vlastnost materiálu teplotu odvést z jedné strany na druhou. Dřevo vodí teplo mnohem méně než kámen, proto z položené dlaně teplo „neukradne" a vám se tak bude zdát příjemně teplý. Kámen oproti tomu vodí teplo velmi dobře a teplo z položené dlaně proto odvede pryč téměř okamžitě. Na dotek je tak stále studený. Teď ale něco vyzkoušejte. Položte si na kamenný stůl list novinového papíru. Zůstane dojem stejný, nebo se výrazně změní? I tenký novinový papír zabrání tomu, aby se teplo odvedlo pryč a nepříjemný pocit chladu tak okamžitě zmizí – stejně jako když na kamennou nebo cihelnou stěnu použijete vrstvu celulózové izolace.
Kvalitní tepelná izolace zaručí zdravý domov
Každému už je tedy jasné, proč musí izolace nejen dobře izolovat, ale také dobře hospodařit s teplem. Zároveň musí být zdravá izolace prodyšná, aby mohla odvětrat vlhkost, vytvořenou v domácnosti a neumožnila tak růst a množení plísní, které jsou velkým strašákem nejen pro alergiky a astmatiky, ale pro všechny obyvatele. Mezi novodobými izolačními materiály mají dnes svou silnou pozici přírodní izolace, mezi které patří i zmiňovaná celulóza. A jsou to právě přírodní izolace, které oplývají těmito kvalitami. Vybírejte proto pečlivě a nenechte se při zjišťování všech relevantních parametrů odbýt. Vytváříte totiž prostředí, ve kterém budete vy i vaši nejbližší trávit velké množství času.
Cesta ke zdravému a pohodlnému bydlení za rozumné peníze může být velmi jednoduchá. Podívejte se proč. www.izolujzdrave.cz.
Diskuse k článku