Stropní vytápění – rovnocenná alternativa k podlahovému topení
Vzhledem k trendu neustálého snižování energetické náročnosti budov je stále větší zájem o nízkoteplotní systémy vytápění. K vyhřátí místnosti totiž stačí podstatně nižší teplota zdroje, než tomu bylo v minulosti. Zejména v případě novostaveb, které jsou vybudovány v nízkoenergetickém či pasivním standardu, se jako ideální řešení jeví použití elektrického podlahového vytápění, které zajistí tepelnou pohodu i při nízkých venkovních teplotách. V souvislosti s nízkoteplotními zdroji tepla však nesmíme zapomínat ani na stropní vytápění, které je plnohodnotnou alternativou k tomu podlahovému.
„Jak může stropní vytápění fungovat, když teplo stoupá nahoru?“
Realizace stropního vytápění nemá v našich končinách velkou tradici, a tak se mnozí zájemci o nízkoteplotní zdroj vytápění rovnou vrhají do výběru vytápění podlahového. Často se také setkáváme s otázkou, jak může elektrické stropní vytápění vůbec fungovat, když teplo stoupá směrem vzhůru. Je třeba si uvědomit, že ve skutečnosti teplo nestoupá nahoru, ale šíří se do všech stran směrem do chladnějšího prostředí. Směrem vzhůru ale stoupá teplý vzduch, který je lehčí než vzduch studený.
Stropní vytápění využívá sálání tepla
Stropní vytápění funguje na principu sálání tepla, u kterého nedochází primárně k ohřevu vzduchu, ale předmětů, na které dopadá. V případě stropního vytápění se po zapnutí zvyšuje povrchová teplota stropu. Ve chvíli, kdy je povrchová teplota vyšší než teplota okolí, začne docházet k sálání tepla. Sálání je nejintenzivnější směrem kolmo ke zdroji, a tak se v největší míře začne oteplovat podlaha, ale i další předměty, na které teplo dopadá. Od ohřátých ploch se následně ohřívá i okolní vzduch. I při použití elektrického stropního vytápění je proto teplota vzduchu stejná po celé místnosti. Výjimkou je cca 20centimetrová vrstva pod stropem, která je díky přímému kontaktu s vyhřívaným stropem teplejší.
Je také důležité si uvědomit, že nezáleží na tom, jakým způsobem k ohřevu stropu nebo podlahy dochází. Na stejném principu funguje jak teplovodní, tak elektrické vytápění. Z hlediska pořizovacích nákladů a náročnosti realizace vede topení elektrické, proto se u nízkoenergetických a pasivních staveb využívá častěji.
Možnosti stropního vytápění: sálavé panely i stropní folie
Dostáváme se tak pomalu k otázce, jakým způsobem se stropní vytápění realizuje. V současné době se uplatňují zejména dvě technologie, a to sálavé panely a velkoplošné stropní folie. V obou případech je princip činnosti totožný – povrchová teplota se zvyšuje a dochází k sálání tepla. Univerzální sálavé panely, které jsou vhodné do rodinných domů, bytů i komerčních prostorů, dodává na český i zahraniční trh například společnost FENIX, která má již dlouholetou tradici. Sálavé panely lze dodatečně instalovat na jakýkoliv strop bez stavebních úprav. Jedná se o vhodné řešení pro ty, kteří hledají cenově dostupný zdroj tepla s minimálními nároky na prostor.
V případě novostavby, kde se s instalací stropního vytápění počítá už od zpracování projektu, je ideálním řešením použití speciální folie pro stropní vytápění. Topné folie se instalují těsně nad sádrokartonové stropní desky, které prohřívají po celé ploše. Ve výsledku se pak celý strop z SDK desek chová jak velký sálavý panel. Díky tomu může systém pracovat s méně než polovičními teplotami než v případě sálavých panelů. Místnost je pokryta po celé ploše a sálání je méně intenzivní. Proto je tento systém stropního vytápění komfortnější než v případě lokálních panelů. Takové řešení je však možné jen v případě montáže stropních podhledů, což u rekonstrukcí či dodatečných řešení vyžaduje stavební úpravy a další investice. Co z toho vyplývá? V některých případech může být vhodnější pořídit sálavý panel, jinde zase komfortnější velkoplošné vytápění pomocí speciálních topných folií. K sálání tepla však dochází v obou případech, z hlediska principu se jedná o totožné systémy.
Srovnání stropního a podlahového vytápění
Stropní i podlahové vytápění považujme za rovnocenné systémy vytápění domácností, což dokázala i mnohá dříve provedená měření. Z hlediska účinnosti a komfortu jsou na tom srovnatelně. Je namístě se ptát, jaké výhody může jeden z těchto systémů přinést právě vám vzhledem k možnostem stavby. V případě podlahového vytápění jsou teploty podlahy mírně vyšší, což může být pocitově příjemnější.
Na druhé straně je třeba vybrat vhodnou podlahovou krytinu a nábytek rozmístit tak, aby nebyla vyhřívaná plocha podlahy zbytečně překrytá. V případě stropního vytápění v podobě stropní topné folie máte při výběru podlahy i rozmístění nábytku volné ruce. Nevýhodou je pak zmiňované potřeba kombinace se SDK podhledy. U sálavých panelů stačí jen ohlídat, aby nábytek a jiné velké předměty nebyly umístěné bezprostředně pod nimi a nezabraňovaly sálání. Regulace vytápění stropního i podlahového vytápění je snadná a lokální. Během chvilky upravíte teplotu tak, aby nedocházelo k přetápění místností.
Z hlediska funkčnosti a účinnosti je stropní a podlahové vytápění rovnocenné. Při výběru se proto obraťte na firmu, která se zaměřuje na výrobu a dodávku všech typů elektrického vytápění. Například zmiňovaná společnost FENIX vyrábí a dodává do českých domácností i firem různé typy elektrického vytápění včetně podlahového a stropního již od roku 1990. Bez vnucování konkrétního produktu vám doporučí takové řešení, které bude v souladu s vašimi potřebami, požadavky a možnostmi.
Diskuse k článku