Střechu vybírejte pečlivě! Součástí domu může být i na několik generací
Realizace nové střechy nebo rekonstrukce té staré je zpravidla dlouhodobou a nákladnou investicí. Nejenom z finančních důvodů, ale také proto, že nová střecha ovlivní váš život na mnoho let, se opravdu vyplatí pečlivě vybírat. Koneckonců kuchyň, koupelnu nebo fasádu přeměníte poměrně snadno a rychle, ale střecha zůstává i na několik generací. Na co při jejím výběru dbát především?
Trvanlivost materiálu – vítězí klasická pálená taška
Životnost střechy se liší dle použitého materiálu, tou nejdelší se mohou pyšnit pálené střešní krytiny. Dle studií a dochovaných pálených tašek se životnost odhaduje až na staletí. Svoji dlouhověkost a trvanlivost získávají pálené tašky díky použitým surovinám a výrobnímu postupu. Tašky se vyrábějí výlučně z hlíny (jílu) odpovídající kvality. Surový výrobek je nejprve vysušen, posléze se vypaluje při vysoké teplotě (více než 1000°C) až ke slinování, kdy dojde ke stavení (spečení) hmoty. Při tomto procesu získává taška svoji pevnost, mrazuvzdornost i trvanlivost.
Díky povrchovým úpravám – engobování a glazování – se také pálené tašky vyznačují stálobarevností a jsou odolnější vůči usazování nečistot. Na rozdíl od ostatních materiálů také tzv. neoprší. Barevné působení střechy tak zůstává neměnné po dlouhá desetiletí.
Kvalita materiálu – pozor na normy
Pro dlouhověkost střechy je nezbytné použít skutečně kvalitní materiály. Kvalitu krytiny výrobci dokládají pomocí českých technických norem (ČSN) nebo norem evropských (EN). Například norma ČSN EN 1304 se vztahuje na pálené krytiny - Definici a specifikaci výrobků. „Dle této normy jsou tašky kontrolovány ve všech fázích výroby od těžby hlíny až po expedici výrobků. Norma ČSN EN 1304 stanovuje mimo jiné minimální požadavky na výrobek a zaručuje nejvyšší kvalitu pravých pálených tašek,“ vysvětluje Rudolf Prus, vedoucí technického úseku společnosti Tondach. Podobné normy existují i pro ostatní střešní krytiny. Při výběru materiálu pro střešní krytinu se vždy vyplatí ověřit si, zda je daný výrobce držitelem zmíněných certifikátů. Všeobecně známým a uznávaných certifikátem jakosti je norma ČSN EN ISO 9001, která zákazníkům zaručuje, že dostanou produkt vyráběný v souladu s nejvyššími standardy kvality.
Zda je daný výrobce držitelem patřičných certifikátů se nejsnadněji dozvíte na oficiálních webových stránkách jednotlivých výrobců. Důležité je však sledovat výše zmiňované normy ČSN nebo EN, jiné normy vám nezaručí místní standardy kvality.
Není záruka jako záruka – cena není zdaleka všechno
Záruku 10 let zpravidla nabízejí na střechy výrobci plechové krytiny, záruka se vztahuje na vady materiálu či výrobní vady, které by mohly zapříčinit porušení funkčnosti krytiny.
Na betonové tašky se nabízí maximální záruka 30 let. Ta se však vztahuje pouze na materiál samotný. Funkčnost celého střešního systému bývá omezena na kratší dobu 15 let.
Nejdelší záruku, jakou lze v České republice na střechu získat, nabízí největší výrobce pravých pálených tašek Tondach. Záruka Tondach All inclusive zaručuje klid na celých 33 let. V rámci této záruky mají zákazníci nárok na dodání, dopravu i případnou výměnu střešních tašek zdarma. Stejně tak se záruka vztahuje i na keramické i nekeramické příslušenství Tondach tuning jako jsou odvětrávací nebo protisněhové systém, různé příchytky a držáky nebo úžlabí.
Nabízená barevná škála
Dávno pryč je doba, kdy byly v nabídce střešní krytiny pouze v několika málo tradičních barvách. Jakoukoliv barvu bylo možné mít pouze na plechové krytině, dle toho, jaký nátěr byl použit. Dnes je již možné vybírat z celé škály barev také u pálených nebo betonových tašek. Pálené tašky nabízí největší výrobce Tondach v barvách od červené cihlové na klasických režných taškách až po bílé, černé modré či zelené na povrchově upravených engobách a glazurách. Například zajímavě barevně laděné měděné a tmavě hnědé engoby falcovky dnes oceňují nejen restaurátoři památkově chráněných objektů, ale i majitelé luxusních sídel.
Jednoduchost pokládky
Snadnější zpravidla bývá pokládka plechové krytiny. Vyrábí se ve velkých pásech a má nízkou hmotnost. Pokud se jedná o jednoduchou pultovou nebo sedlovou střechu bez střešních oken nebo různých jiných překážek, je její pokládka rychlá a technologicky nenáročná. V případě složitějších valbových střech je třeba počítat s poměrně vyššími investicemi na její pokládku. Plechová střecha se hodí zejména do míst, kde se dá klasická skládaná krytina použít jen v omezené míře. Takovými objekty mohou být nejrůznější přístřešky, zahradní chatky nebo například starší budovy, na které se vzhledem jejich stáří a nosnosti krovu nedá klasická krytina použít.
Pokládka betonové a pálené krytiny je v mnohém podobná. Pokud budete pokládat střechu na původní laťovaní, jistě oceníte posuvné pálené střešní tašky. Díky vůli v krycí délce se posuvné pálené tašky hodí takřka pro všechny rozteče latí. Posuvné pálené tašky se tak stávají vynikajícím materiálem pro rekonstrukci střech.
Ekologičnost použitého materiálu
Kdo při realizaci nové střechy zároveň myslí na životní prostředí, ocení střechu z přírodních materiálů. Na rozdíl od betonových tašek nebo plechových plátů se pálená střešní krytina vyrábí čistě na přírodní bázi. Směs zeminy s příměsí jílu se míchá s vodou, suší vzduchem a ekologicky vypaluje v pecích vyhřívaných zemním plynem. Tašky tak nabízejí nejen vysokou pevnost a odolnost vůči povětrnostním vlivům a kyselým dešťům, ale také další výhody páleného materiálu – prodyšnost a po skončení životnosti recyklovatelnost.
Stejně tak glazování a engobování tašek jsou přírodními procesy výroby. Na vysušenou se tašku nanáší tenký povlak z keramické směsi vhodného složení (vodou rozplavené jíly obarvené přírodními oxidy železa) a takto upravený výrobek se znovu vypálí. Získává tak pololesklý až lesklý povrch, na kterém se neuchycují nečistoty a mechy.
Střešní doplňky
Při pořizování střechy je ale třeba myslet nejen na samotnou krytinu, ale i střešní doplňky. Za účelem správné funkčnosti prvků střechy jako jednoho celku je vhodné volit kompletní střešní systém od jednoho výrobce. Platí zde, že kombinovat to nejlevnější navíc často od neznámých a nekvalitních výrobců, se již při pokládce nebo později může zle vymstít.
Kromě vlastní střešní krytiny jsou na novou střechu potřeba funkční doplňky, jako jsou speciální příchytky, hřebíky, průlezy, otvory, prosvětlovací tašky, protisněhové zábrany, větrací pásy, pochůzné systémy, úžlabí nebo podstřešní konstrukce. Součástí střechy jsou ale také nezbytné keramické doplňky - odvětrávací tašky, hřebenáče a různé nástavce. Kdo chce svoji střechu něčím ozvláštnit, může si vybrat z různých ozdobných keramických doplňků.
Výrobci střešní krytiny dnes mají v nabídce také solární systémy. Jelikož někteří výrobci dnes již nabízejí solární kolektory jako součást systémového řešení střechy, přináší použití solárního systému a krytiny od stejného výrobce úsporu času i nákladů. Vzhledem k narůstajícím cenám energií se dá využitím sluneční energie výrazně ušetřit. Investice do pořízení střešní solární kolektorové soustavy se vrátí do deseti let. Životnost soustav je však zpravidla až třikrát delší, takže dalších 20 let jenom šetříte.
Diskuse k článku