Správně vybavená domácí lékárnička skrývá materiál pro ošetřování nebo léčení
Jeden rychlý pohled do lékárničky a máte vše, co potřebujete pro ošetření poranění nebo lehkých onemocnění.
Domácí lékárnička se tak nevejde do malé krabičky, ale většinou je na ni potřeba víc místa.
Drobná poranění se v domácnosti stávají běžně a být na ně připraven, stejně jako na lehčí nemoci, je zkrátka nutnost.
Domácí lékárnička pro každého
Už téměř 140 let se objevují sady nezbytností pro ošetření nejčastějších zdravotních trablů. Znamená to, že na sbírání poznatků a zkušeností pro vylepšování lékárniček bylo času víc než dost. I tak ale platí, že každý by měl v domácí lékárničce najít pomoc pro své nejčastější problémy. V prvních lékárničkách se objevovaly třeba dlahy, dnes jsou vybaveny spíše obvazovým materiálem, antihistaminiky připravenými jako první pomoc pro alergiky, v domácnostech s dětmi je nutností zásoba náplastí a přípravků pro dezinfekci odřenin, u seniorů gely a masti na kloubní či svalové potíže a další.
U každého se čas od času objeví kašel, bolest v krku či horečka, slunce podráždí kůži nebo oči, naskočí vyrážka nebo pocítí nepříjemnou bolest různých tělesných partiích. Přitom není potřeba zřizovat si doma malou lékárnu, ale postačí jen několik přípravků a pomůcek, s nimiž zvládnete první nepříjemné okamžiky, poskytnete s nimi prvotní péči a s jejich pomocí zvládnete lehká onemocnění.
Vybavení domácí lékárničky
V lepším případě doma najdete nuzně vybavenou lékárničku s prošlými léky, několik let uleželými použitými obvazy a obinadly nebo poslední navlhlou náplastí. To určitě nezní jako ideální stav. Zakoupit stjenou lékárničku jako do auta ale nestačí, v mnoha ohledech se totiž liší.
Obě skupiny vybavení lékárničky pořídíte bez předpisu. Základní sada bývá připravena už předem bez promýšlení skladby. Musí zvládnout obstarat všechny druhy potíží podobně, jako u autolékárničky. Pravdou však je, že domcí lékárničku využijete častěji. Sami nejlépe víte, jak často trpíte bolestí hlavy nebo jak šikovně si počínáte při obstarávání domu. Obsah autolékárničky není v tomto případě dostatečný a představuje spíše absolutní minimum.
Velké zásoby léků nebo zdravotnického materiálu se ale nevyplácí. Pravidelně proto kontrolujte data na obalech a léky třiďte. Léky však nepatří do směsného odpadu. Každá lékárna nabízí možnost bezplatného vrácení přebytečných zásob a následnou správnou likvidaci.
Lékárničku mějte vždy po ruce
Lékárnička uložená vždy na stejném snadno dostupném místě nemá nijak normovaný obsah, a tak záleží na uvážení, čím bude vybavena.
- Na nepořádek v lékárničce rychle zapomeňte. Přehledné uspořádání zkrátí hledání v krizové situaci.
- Některé věi patří pod zámek a zdravotnický materiál je toho nejlepším příkladem. Hlavně v domácnostech s dětmi patří léky pod zámek a mimo jejich dosah.
- Do lékárničky patří i „neškodné" vitamíny. Neměly by se jen tak povalovat po bytě.
- Léky v původních obalech mají nespornou (a důležitou!) výhodu, a to viditelně uveden datum expirace.
TIP: Příbalové letáky a návody použití většinou dohledáte na internetových stránkách výrobců. Pokud je marně hledáte, nezoufejte, zamiřte na jejih webové prezentace. Existují také mnohé stránky, které tyto informace sdružují. Vědět, co konkrétní léky obsahují a jak jejich látky působí na organismus, je důležité!
Léky do domácí lékárničky
Základní trojice léků musí zvládnout následující úkoly: tlumit bolest, mírnit průjem a snižovat teplotu. Lékárničku vybate také borovou vodou pro vyplachování očí. Sprej na popáleniny příjemně chladí a pomůže pokožce s hojením a následnou regenarcí. Léků na alergii existuje několik skupin, pokud ale trpíte nesnášenlivostí na některé látky, už o tom nejspíš víte, a proto nebude problém vybavit se spolehlivým lékem.
- Dobrá jídla nepřináší jen potěchu, ale někdy také žaludeční potíže či pálení žáhy odborně nazývané jako pyróza. A tu zná téměř polovina populace. Podobnýproblém představuje překyselení žaludku. Stejně tak se se lze připravit na zácpu či průjem.
- Vedle léků nesmí chybět teploměr (ideálně digitální), obvazový materiál (elastické obinadlo, klasický obvaz třeba i o různých šířkách, hidrofilní obinadlo), náplasti, gumové rukavice
- Dezinfekční prostředek (peroxid, líh, jódový roztok)
- Borová voda pro vyplachování očí při podráždění
- Léky na horečku, kašel, tlumení bolesti
- Sprej či mast na popáleniny
Pravidla pro uložení lékárničky
Stálé místo, dobrá dostupnost, suchý a tmavý prostor mimo dosah dětí. To jsou základní předpoklady. Ideálně by pak lékárnička měla být také uzamykatelná. Dávejte pozor na data expirace a nedělejte příliš velké zásoby. Co zbyde, nepatří zpátky do popelnice, ale zpátky do lékárny, kde se postarají o správnou likvidaci.
Lékárnička do batohu na túry a pobyt v přírodě
Kapesní lékárničky se staly vítaným doplňkem výbavy pro pobyt v přírodě. Rizik je spousta, ale základní vybavení není až tak široké.
Sada by měla obsahovat následující vybavení: balíček sterilní vaty, 2 sterilní obvazy různé velikosti, balíček sterilních gázových čtverečků, polštářkové náplasti různých velikostí, spínací špendlíky, pinzeta, nůžky, gumové škrtidlo, trojcípý šátek.
Stejně důležité jako vybavení jsou schopnosti rychle poskytnout samotnou první pomoc. Ať už se s potíži setkáte doma nebo na cestách, dobře vybavená lékárnička se vždy hodí. Obsah lze doplnit o „tahák" s návodem první pomoci.
Nezapomeňte, že mnohé problémy umí vyléčit i bylinky! Napoví a poradí vám náš seriál o bylinkové zahrádce.
Diskuse k článku