Správná péče o vaši lednici
Lednice patří do základního vybavení bytu. Bohatí nebo chudí, potřebujeme a máme ji doma víceméně všichni. Přestože jsou dnes v obchodech k dostání lednice, které jsou takzvaně samoodmrazovací, automaticky to nemusí znamenat, že se ani o takovouto lednici nemusíme nijak starat. Vždyť právě do lednice ukládáme ty nejchoulostivější potraviny.
A také právě v ní, pokud jí nevěnujeme dostatečnou péči, na ně číhá řada nebezpečných bakterií. Na co tedy nezapomínat v souvislosti s tímto domácím spotřebičem?
Vlhkost v lednici je rájem pro bakterie a plísně
Nejnápadnějšími nepříteli každého majitele lednice, jsou většinou námraza a nepříjemný zápach. Málokdo už si ale uvědomuje, že lednici bychom měli čistit nejenom kvůli těmto dvěma důvodům, ale také právě kvůli možné škodlivosti pro naše zdraví. Podle některých odborníků dokonce v lednici najdeme srovnatelné množství nebezpečných bakterií, jako na toaletě! Bakteriím a plísním totiž velice vyhovuje prostředí, které v lednicích je. A to zejména vysoká vlhkost.
Samoodmrazovací lednice není všespásná
I když máme samoodmrazovací lednici, odborníci na hygienu doporučují umývat tento spotřebič jednou za měsíc. Jako čistící prostředek je dobré použít roztok sava nebo octovou vodu. Pro čištění není špatné použít také třeba vodu s příměsí jedlé sody. Soda totiž vodu změkčí a díky svým alkalickým vlastnostem pomáhá snadněji odstraňovat nečistoty.
Než se do mytí lednice pustíme
-
Před samotným mytím lednice z ní vyndáme všechny potraviny.
-
Nemá smysl přesunovat je z police na polici během čištění. Zaprvé to trvá dlouho a zadruhé je taky můžeme kontaminovat čistícími prostředky.
-
Mražené potraviny zabalíme do novin.
-
Ideálně je taky dáme na jednu hromadu nebo do mrazící tašky, vydrží tak déle ve zmraženém stavu a nedojde k jejich znehodnocení.
Rozmrazení lednice se dá urychlit
Není asi žádným tajemstvím, že pokud už se do odmrazování lednice dáme, nemusí být tento proces nijak zdlouhavý a lze jej trošku „popostrčit“. Asi nejrozšířenějším způsobem je použití hrnce s teplou vodou, který vložíme buď přímo do mrazáku nebo do lednice. Tím uměle zvýšíme teplotu a led se začne rozpouštět mnohem rychleji. Neměli bychom ale zapomenout na zavření dvířek lednice, jinak si příliš nepomůžeme.
Další docela diskutovanou možností je použití fénu s horkým vzduchem. To ale nemusí být vždy vzhledem k použití elektřiny ve vlhkém prostředí lednice bezpečné. Tento způsob je také mnohem pomalejší a nákladnější, proto jej raději nezkoušejte.
Lednice je čistá, co dál?
Poté, co jsme lednici vyčistili, bychom se měli dlouhodobě držet několika v podstatě velmi jednoduchých, ale účinných zásad.
-
Vše, co jde, skladujte v uzavřených nádobách, sáčcích či fóliích.
-
Mléčné výrobky neskladujte poblíž ryb nebo jiných aromatických potravin, snadno natáhnou pach.
-
Do lednice nikdy nedávejte teplé nebo dokonce horké jídlo, které by zvyšovalo teplotu v lednici a následně způsobilo tvoření námrazy. A nejen to, zvýšená teplota může také způsobit množení bakterií. Vždy proto počkejte, až pokrm vychladne.
-
Pokud budete udržovat teplotu v lednici v rozmezí 0 – 5 °C, množení bakterií tím omezíte.
-
Lednici se snažte otevírat co nejméně a po co nejkratší možnou dobu. Zamezíte tak zbytečnému vniknutí tepla.
-
V lednici se snažte udržet nejen čistotu, ale také pořádek. A není to zas tak složité. Na nejteplejší místo lednice, tedy do spodní části, bychom měli ukládat ovoce a zeleninu (z tohoto důvodu jsou zde také „kastlíky“ na zeleninu obvykle umístěny).
-
Uvařená a hotová jídla patří naopak na horní, nejchladnější polici, sestupně směrem dolů pak ukládáme ryby, maso a další výrobky. Je to však jen doporučení, samozřejmě to neznamená to však, že když jogurt uložíte do zásobníku na zeleninu, zkazí se vám.
Zápach v lednici i po generálním úklidu
Jestli ani po důkladném vyčištění lednice bojujete se zápachem uvnitř spotřebiče, jednou z babských rad je třeba umístění několika plátků citronu nebo misky s octem či jedlou sodou dovnitř. Existuje také řada průmyslově vyráběných pohlcovačů pachů v různých cenových relacích. Určitě ale doporučujeme spíše prevenci a pravidelné čištění lednice, nejde přeci jenom o estetické hledisko, ale také o zdraví vás a vašich blízkých. Více o tom, jak bojovat s nepřestávajícím zápachem, se pak dozvíte v článku Jak zlikvidovat zápach v lednici.
Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!
Diskuse k článku