Sněhové zábrany snižují riziko vzniku škod způsobených padajícím sněhem
Starost a péče o dům je celoroční záležitostí, nicméně před zimním obdobím je potřeba věnovat jí mnohem důkladnější pozornost. Mráz, nízké teploty a sníh především nejsou pro stavbu zrovna příznivými podmínkami. A to nejen z hlediska poškození konstrukce, ale také v rámci bezpečnosti osob pohybujících se okolo domu. Pomoc představují střešní sněhové zábrany.
Sníh padající ze střechy je velkým rizikem, zvláště pokud se jedná o nadměrné množství, které znamená velkou výslednou hmotnost padající hromady. I když nejsou sněhové zábrany povinné, měli by je brát na vědomí všichni, kteří nechtějí riskovat újmu na zdraví všech, co se kolem domu v zimě pohybují. Typickým příkladem jsou domy, pod jejichž okny vedou chodníky, nebo jsou tam parkovací místa pro auta. Nutnost instalovat střešní sněhové zábrany vyžadují situace, kdy:
- pád sněhu ze střechy může ohrozit osoby či majetek
- se sníh na střeše hromadí
- hrozí, že dojde k poškození střešní krytiny nebo konstrukce
Sněhové zábrany a jejich rozmístění
Neexistuje návod, jak sněhové zábrany na střeše umístit, který by byl univerzální a k použití pro jakoukoliv střechu. Vždy je třeba brát v potaz konstrukci, stáří střechy a další individuální doprovodné faktory, které střechu a její kondici ovlivňují. Existuje však několik obecných pravidel, jak sněhové zábrany rozložit.
- sněhové zábrany je vhodné umístit do teplé části střechy
- sněhové zábrany je nutné rozmístit v několika úrovních střechy – zábrany tak budou schopné sníh udržet
- u střech, které nepokrývá skládaná krytina, je možné umístit sněhové zábrany do jedné linie blízko okapů
Jaké sněhové zábrany vybrat?
Střešní sněhové zábrany jsou k dostání v mnoha variantách. Lze je pořídit v kompletním setu, nebo jako jednotlivé prvky. Výběr vhodného typu opět souvisí s povahou stavby, okolí a místních podmínek. Vyplatí se záměr umístění sněhových zábran konzultovat s odborníkem – v případě nové střechy postačí s výrobcem konkrétní krytiny, u těch starších se bude hodit i statik.
Běžně se jako střešní sněhové zábrany používají protisněhové mříže, háky a tašky. Dále se využívá i protisněhových kulatin, tyčí a lopatek, což jsou lehce atypické prvky, ale i tak plní funkci sněhové zábrany. V nížinách si majitelé domů vystačí s méně náročnými systémy, v horských a podhorských oblastech pak ocení vícenásobnou ochranu, například několik tyčí umístěných na sobě, které jsou schopné zadržet velké hromady sněhu.
Investice do sněhové zábrany pro střechu se rozhodně vyplatí. Škody, které může padající sníh napáchat, mohou být v konečném důsledku velmi závažné, a tak je vhodné brát sněhové zábrany v rizikových oblastech a místech jako přirozenou součást vybavení střechy na zimu.
Diskuse k článku