Slaná voda v bazénu – výhody a nevýhody
Pomalu se blíží čas odzimování bazénů a související příprava na letošní koupací období. Pokud jste doposud využívali pro úpravu vody chlorové tablety a jinou bazénovou chemii, zkuste přejít na ekologičtější a šetrnější způsob. Využití slané vody v bazénu, která funguje jako přirozená dezinfekce, je stále populárnější. Pojďme se zaměřit na to, jaké jsou výhody a nevýhody takového řešení.
Slaná voda jako řešení pro přírodní dezinfekci
Aby voda v bazénu co nejdéle vydržela, nezačala měnit barvu či zapáchat, je potřeba ji vhodným způsobem upravovat. Nejčastěji se používají chlorové tablety, které mají vysoký dezinfekční účinek a ničí choroboplodné zárodky. Chlor však u mnohých vyvolává alergické reakce, dráždí pokožku, nepříjemně zapáchá a vytváří bílé skvrny na plavkách.
Šetrnějším způsobem je využití slané vody v bazénu, která zajistí dezinfekci i bez přidávání dalších chemických prostředků. I bazény se slanou vodou obsahují chlor. Je plynný a vzniká elektrolýzou slané vody. Rozhodně tedy nestačí do bazénu nasypat sůl a čekat zázraky. Aby byla dezinfekce v bazénu se slanou vodou účinná, budete potřebovat solonizační jednotku.
Jak ohřát vodu v bazénu: solární panely nahrazují tepelná čerpadla
Správná příprava bazénu na sezónu je stejně důležitá jako zazimování
Nevýhody bazénu se slanou vodou
Začneme neobvykle nevýhodami bazénů se slanou vodou. Je jich totiž podstatně méně než výhod.
Vysoké pořizovací náklady
Mnohé od přechodu na přírodní úpravu vody odrazují vysoké počáteční náklady, které souvisejí s nutností nákupu solonizační jednotky neboli solinátoru. Takové zařízení se stará o rozklad slané vody a přesné dávkování podle potřeby. Pořizovací cena takového zařízení se pohybuje v řádu tisíců až desetitisíců korun podle modelu s ohledem na velikost bazénu. Protože je však provoz levný (už není potřeba kupovat chemii), z dlouhodobého hlediska ušetříte. Návratnost investice je obvykle 5 až 7 let.
Koroze kovových prvků
Další nevýhoda souvisí s přirozenou vlastností slané voda. Na rozdíl od té sladké způsobuje ve větší míře korozi kovových prvků, a to i těch z nerezové oceli. Máte-li tedy v bazénu kovové zábradlí, přelivy, nášlapy, žebříky či jiné vybavení, po několika letech vám pravděpodobně zreziví. Proto je vhodné vyměnit tyto prvky za plastové, kterým slaná voda nijak nevadí.
Výhody bazénu se slanou vodou
Konečně se dostáváme k hlavním důvodům, proč přejít od chemie k přírodnímu způsobu úpravy vody. Je jich spousta, ale zmiňme ty hlavní:
Šetrnost k pokožce
Slaná voda v bazénu je k pokožce šetrné. Nedráždí ji a nevyvolává alergické reakce. Množství soli je asi desetkrát menší než v moři. Nemusíte se tedy bát, že by vás pálily rány, měli jste podrážděné oči nebo se cítili jako slanečci. Možná ani nepoznáte, že se koupete ve slané vodě. Bazény se slanou vodou jsou skvělou volbou i pro alergiky a rodiny s dětmi.
Ekologičnost
Bazénová sůl se vyrábí ze soli mořské. Jedná se tedy o přírodní produkt, který nezatěžuje životní prostředí. Bazénová chemie v čele s chlorem je neekologická jak z hlediska výroby, tak samotného použití v bazénu.
Nízké provozní náklady
Bazénová chemie je drahá, a tak vás každoroční údržba bazénu vyjde i na několik tisíc korun. Pokud přejdete na slanou vodu, ušetříte. Sůl do bazénů totiž stojí jen pár korun. Vše ostatní zajistí solonizační jednotka, do které zainvestujete jen jednou a nic dalšího nebudete řešit.
Přechod na slanou vodu je snadný, a dokonce nevyžaduje ani vypouštění bazénu. Pokud vás už nebaví koupání ve vodě s nepříjemných chlorovým odérem, je slaná voda ideální alternativou. Přečtěte si i další články o této problematice:
Diskuse k článku