Septiky a jímky: Jak často je vyvážet a jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Způsob nakládání s odpadními vodami je jednou ze zásadních věcí, kterou by měla řešit každá domácnost. Spousta lidí bohužel ani nezná rozdíl mezi septikem a jímkou a považuje je za totéž. Přitom se jedná o dva naprosto rozdílné systémy pro nakládání s odpadem. Jak to tedy se septiky a jímkami je? Jaké jsou rozdíly, který způsob je jednodušší a jak provádět údržbu a vyvážení odpadů?
Jímka (žumpa) – uzavřená nádoba na odpadní vody
Jímka neboli žumpa je vodotěsná nádoba na splašky, která se umísťuje pod zem. Vyrábí se z plastu nebo betonu a slouží ke shromažďování odpadní vody. Jímky nefungují jako čisticí zařízení, slouží pouze ke shromažďování odpadu, a proto se musí pravidelně vyvážet. Frekvence vyvážení závisí na počtu osob v domácnosti a na odběru vody. Právě potřeba častého vyvážení a s tím spojené náklady jsou hlavní nevýhodou. Frekvenci čerpání lze snížit pořízením ponorného kalového čerpadla na fekálie, pomocí kterého si část jímky odčerpáte sami.
Žumpy se obvykle instalují na chalupy, chaty a všude tam, kde je obtížné získat povolení k vypouštění odpadních vod. Pořizovací cena jímky je nízká, obvykle nebývá problém ani s vyřízením stavebního povolení. Pokud navíc budete budovat malou jímku o objemu do 300 m² a do hloubky 3 m, postačí vám ohlášení na stavebním úřadě.
Instalace klasické jímky (žumpy) z betonu.
Septik vodu předčistí, usazený kal se přesto musí vyvážet
Septik je ve srovnání s žumpou sofistikovanějším zařízením pro skladování a zpracování odpadních vod. Bývá vybaven několika komorami, ve kterých se splašky postupně zbavují kalu a voda se tak předčišťuje. Aby kvalita odpadních vod odpovídala normám a mohla se vypouštět, musí ještě projít přes zemní filtr. Správně provozovaný septik s filtrem je pak stejně kvalitní jako moderní domácí čistírna.
Mnohé domácnosti, které používají septik, žijí v domnění, že se voda vypustí a nic se nemusí vyvážet. Opak je pravdou, v septiku totiž zůstává usazený kal, který se musí vyvézt přibližně jednou do roka. S výdaji za objednání fekálního vozu tak musí počítat i majitelé septiků.
Zapojení septiku vyžaduje získání povolení stavebního úřadu, dále je nutné požádat o povolení k vypouštění odpadní vody. Interval pro vyvážení usazeného kalu následně stanoví vodoprávní úřad.
Montáž septiku do země.
Jak často a jakým způsobem jímky a septiky vyvážet
Ať už máte jímku nebo septik, musíte se postarat o pravidelné vyvážení. K tomu slouží fekální vozy, které jímku odčerpají a následně se odpadu zbaví dle zákonem stanovených podmínek. Jímku i septik můžete přečerpávat i sami, a to pomocí kalového čerpadla do septiku.
Jedná se o speciálně navržené čerpadlo, které je konstrukčně zhotoveno tak, aby zvládlo odsávání vody i s příměsí pevných látek. Pokud si pořídíte kvalitní kalové čerpadlo, vydrží vám řadu let a poslouží i k jiným účelům, např. při odčerpávání vody po povodních nebo při čištění rybníků a zahradních jezírek.
Výběr čerpadla do septiku je zásadní
Pokud se rozhodnete pro pořízení kalového čerpadla do septiku, nepodceňujte jeho výběr. Uvědomte si, že čerpání špinavé vody s usazeninami klade velké nároky na výkon i konstrukční provedení čerpadla. Čerpadla na fekálie vybírejte vždy z vyšší produktové řady a porovnávejte důležité parametry – prostupnost čerpadla, výtlak a průtok a životnost s ohledem na použité materiály. Čerpadla by měla být také vybavena ochranou v podobě plovákového spínače.
Kvalitní kalová čerpadla jsou vybavena řezacím zařízením, které nasávané nečistoty rozmělňuje a usnadňuje tak jejich průchodnost. Patří sem například čerpadla SIGMA EFRU, která si poradí i s odssáváním hustých kalů s obsahem dlouhovláknitých a pevných částic. Pro odčerpávání kalové vody ze septiku se dále hodí například čerpadlo DAB FEKA, které je celé vyrobené z nerezu a je vybaveno dvojitou mechanickou ucpávkou. Zvládne odsávání pevných částic až do průměru 5 cm.
Jímka a septik – přehledné srovnání
Jímka (žumpa) |
Septik |
Plastová nádrž k akumulaci splašků |
Nádrž se systémem předčištění a následným vypouštěním odpadní vody |
Jednoduchá konstrukce – cenově dostupné |
Sofistikovanější konstrukce – nákladnější |
Potřeba vyvážet několikrát do roka |
Vyvážení jednou do roka či méně |
Obvykle stačí ohlášení stavebnímu úřadu |
Vyžaduje se stavební povolení a povolení k vypouštění vody |
Vhodné tam, kde není možné získat povolení k vypouštění vody |
Vhodné pro občasně obydlené objekty i běžné domácnosti |
Nelze jednoznačně říci, zda je pro zpracování odpadních vod vhodnější pořízení jímky, nebo septiku. Pro každou realizaci se hodí jiné provedení, sami se tak musíte rozhodnout, co je právě pro vás nejvýhodnější. Rozhodně nezapomínejte na pravidelné vyvážení a popřemýšlejte nad pořízením kalového čerpadla na fekálie, které vám usnadní starosti i peníze.
Diskuse k článku