Renovace fasád domů: jak se vypořádat s prasklinami v omítce?
Fasáda je nedílnou součástí každého domu. Plní totiž celou řadu užitečných funkcí. Významně se například podílí na celkovém vzhledu stavby. Kromě estetické složky ale zajišťuje také ochranu vašeho bydlení před mechanickým poškozením a venkovními vlivy, tradičně v podobě nepříznivého počasí. Ani fasáda však, bohužel, není nezničitelná a časem se na ní začne podepisovat opotřebení. Nekonečný koloběh tuhých mrazů, vydatných dešťů či neodbytných slunečních paprsků si dříve či později vyžádá svou daň. V tu chvíli pak nastává pravý čas na renovaci a v následujících řádcích se dozvíte několik užitečných tipů, jak na to.
Oprava fasády začíná správným vyhodnocením stavu objektu
Jedním z prvotních kroků ke zdařilé renovaci fasády domu by mělo být správné vyhodnocení aktuálního stavu objektu. Podloží staveb má totiž postupem času tendenci se pohybovat. Části domu si mohou tzv. sedat. Jestliže se potýkáte s trhlinami ve fasádě, ze všeho nejdříve byste se měli ujistit, zda jsou statického původu. V tom případě by bylo zapotřebí stavbu přednostně stabilizovat.
S opravou prasklin v omítce pomohou kvalitní nátěry
V případě, že objevíte praskliny v omítce, například v oblasti kolem okenních či dveřových rámů v místě napojení fasádní omítky, budete je muset vyplnit trvale pružným tmelem nebo přetřít vhodným nátěrem. Pro překrytí popraskaných míst vám poslouží základní nátěr na mikrotrhliny. Ten také zvýší přilnavost vrchní fasádní vrstvy, zpevní podklad a sjednotí savost.
Fasáda domu versus plísně: tuhému boji předejde pečlivou prevencí
Odvěkým nepřítelem fasád domů jsou také nechvalně proslulí parazité v podobě různých řas a plísní. Daří se jim především na místech s dostatečnou vlhkostí a v závětřích. Nejčastěji se objevují na fasádách domů směřujících na sever. Boj s plísněmi není vůbec jednoduchý. Pro likvidaci plísní, bakterií či řas na fasádě sáhněte po dezinfekčním přípravku REMAL SANAL NA ZDIVO. Naneste jej na omítku a následně plísně či jiné organické nečistoty zamokra odstraňte, například špachtlí či omytím wapkou.
Pokud se chcete ujistit, že vaši fasádu žádní parazité nenavštíví, můžete učinit různá preventivní opatření. Jsou jimi například kvalitní protiplísňová úprava omítek a použití fasádních barev s obsahem příslušných obranných látek.
Nátěr fasády domu krok za krokem
Pro nátěr fasády lze využít různé typy barev, například akrylátové, silikonové, silikátové či vápenné. Dobrou volbou je určitě silikonová omítka, která je vysoce odolná vůči nečistotám.
Jaké jsou výhody různých typů nátěrů fasád? Přečtěte si náš článek o tom, jakou vybrat barvu na fasádu.
Jestliže na fasádě domu nenacházíte žádné trhliny ani plísně, pak přichází jako první na řadu kvalitní penetrace, která sjednocuje nasákavost, snižuje spotřebu vrchního nátěru a vytváří dokonalé zakotvení silikonových barev. Penetrační nátěr je nejlepší nanášet štětkou na suchý podklad, který jste předtím zbavili nečistot a prachu. V případě nového podkladu se penetrace nanáší stříkáním. Následně nechejte nátěr zasychat po dobu uvedenou na přebalu barvy. Poté už vám nic nebrání v aplikaci vrchního nátěru. Vybírejte pečlivě, kvalitní silikonová barva by se měla vyznačovat především paropropustností, odolností vůči povětrnostním podmínkám a UV záření, a kromě toho by měla nabízet vysokou vodoodpudivost a samočistící schopnosti.
Diskuse k článku