Reference klientů PATREAL: Když musí nájemci platit za běžné opravy
Když se nastěhujete do nového bydlení a už na vás čekají nainstalované spotřebiče přímo od majitele, může si vaše peněženka oddechnout. Jakkoliv se doporučuje darovanému koni na zuby nehledět, často starší spotřebiče s sebou nesou vysoké riziko poruchy. Spotřebiče přestanou fungovat a budou vyžadovat co nejrychlejší opravu. Kdo ji však má podle české legislativy povinnost zaplatit - pronajímatel nebo nájemník? Stejnou otázku si položil i František Teplý, když po něm majitel bytu chtěl uhradit opravu sporáku. Zda má na takový požadavek právo vám představíme v článku, který jsme zpracovali ve spolupráci s makléři z RK PATREAL, realitní kanceláře se stovkami pozitivních referencí.
Nájemce musí uhradit běžnou údržbu
S Františkem Teplým makléři z RK PATREAL před časem spolupracovali při shánění pronájmu. Po krátké době mu našli vysněné bydlení v rodinném domku a cesta za novým domovem se zdála úspěšně u konce. Snahu a přístup makléřů si pan Teplý jen pochvaloval a začal poskytovat reference svým známým. Krátce po nastěhování však musel nechat vyměnit sporák, který už v domě byl. Zajímalo ho, kdo je povinen zaplatit jeho nové připojení - zda on sám nebo pronajímatel. Kontaktoval proto znovu PATREAL s prosbou o radu.
Hrazení běžné údržby je skutečně povinností nájemce. Otázkou však zůstává, zda právě oprava sporáku spadá pod drobné opravy. Ještě před lety by se odpovídalo těžko, spolu s nově schváleným nařízením vlády z minulého roku máme drobné opravy konečně jasně definované a rozdělené do dvou skupin. Zatímco vyjmenované opravy vždy hradí nájemce, "nevyjmenované" opravy nájemce hradí pouze tehdy, pokud cena opravy nepřesáhne tisíc korun.
Vyjmenované běžné opravy vždy hradí nájemce
Nařízení vlády o vymezení pojmů běžná údržba a drobné opravy související s užíváním bytu (č. 308/2015 Sb.), vyjmenovává následující drobné opravy, které musí uhradit nájemník:
- opravy jednotlivých vrchních částí podlah, opravy podlahových krytin a výměny prahů a lišt
- opravy jednotlivých částí dveří a oken a jejich součástí, kování a klik
- opravy a výměny elektrických koncových zařízení a rozvodných zařízení,
- výměny uzavíracích ventilů u rozvodu plynu
- opravy a výměny uzavíracích armatur na rozvodech vody opravy a certifikace bytových měřidel podle zákona o metrologii
- opravy regulátorů prostorové teploty u systémů vytápění umožňujících individuální regulaci teploty
- opravy vodovodních výtoků, zápachových uzávěrek, odsavačů par, digestoří, mísicích baterií, sprch, ohřívačů vody, bidetů, umyvadel, van, výlevek, dřezů, splachovačů, kuchyňských sporáků, pečicích trub, vařičů, infrazářičů, kuchyňských linek, vestavěných a přistavěných skříní,
- opravy kamen na pevná paliva, plyn a elektřinu
Dražší nevyjmenované opravy platí pronajímatel
Opravy, které vládní nářízení nezmiňuje, spadají do skupiny nevyjmenovaných. Pokud jejich cena nepřesáhne tisíc korun, stále je platí nájemník. Jakmile však tuto hranici překročí, už ji musí uhradit pronajímatel.
Na otázku, zda František Teplý musel zaplatit opravu sporáku, se dá odpovědět snadno. Vzhledem k tomu, že spadá do jmenovaných oprav, přímo se řadí do běžné údržby a je tak jeho povinnost ji zaplatit. I kdyby se jednalo o opravu nevyjmenovanou, cena by nepřekročila tisíc korun, takže by ji pan Teplý musel platit tak jako tak.
Diskuse k článku