Rákos zastane práci při stavbě i zútulňování domu
Obklopený vodou vypadá rákos bezmocně. Jenže vodní živel posiluje jeho sílu a na první pohled křehký materiál se tak stává odolným. V interiéru dekoruje, ale rohože z něj připravené se osvědčují i v náročnějších podmínkách. Rolety nebo ploty mají skvělé vlastnosti a díky přírodnímu původu působí velmi příjemně. A to venku, i uvnitř.
Pravý rákos
Lidově se ale rákosem nazývá většina rostlin s podobnou stavbou. Stébla dorůstají různé výšky. Od nízkých, asi půlmetrových, až po desetimetrová, která se ale objevují jen u vybraných druhů ve specifických oblastech. Pro dalšá zpracování je ideální výška mezi 200 až 400 centimetry.
V České republice se vyskytuje rákos obecný. Vlastní je mu vlhké prostředí, tedy ideálně zamokřená místa. Vytváří rozsáhlé porosty a může se stát, že se rozšíří až příliš. Jako invazivní rostllina se pak rozšiřuje na nivních loukách. Pokud není kosen, jeho zvládnutí se stává obtížným.
Vlastnosti rákosu
Rákos není se ve stavebnictví ničím zvlášním a dal by se dokonce označit za tradiční materiál. Využívají se z něj stébla nebo se zpracovává do desek. Určitě jej znáte jako rohože nebo rolety. S čistým přírodním materiálem se dostavuje nechtěný proces tlení nebo nežádoucí měkká struktura. To se ale netýká rákosu, který v obou směrech vykazuje spolehlivost. I kvůli tomu ale vykazuje jen průměrné izolační vlastnosti.
Přirozeně se v něm vyskytuje kyselina křemičitá, která zabraňuje vznícení. Nemusíte se proto bát využít je v létě jako stínění proti ostrému slunci. Rákosové rohože se pokládají řeba na střechy menších staveb, na balkony nebo se využívají jako clona oken. Vzdušné rolety dokáží zastínit i prosklené plochy, do kterých se opírá žhavé letní odpolední slunce a přesto umožňují cirkulaci vzduchu.
Využití rákosu:
- Stavební podomítkové pletivo
- Plotovky
- Rákosové izolační panely
- Stínovky
- Dekorační střešní krytina
- Dekorační interiérové rákosové prvky
- Venkovní přístřešky, stříšky a slunečníky
- Okenní žaluzie
- Ochrana stromů před okusováním zvěří
- Rákosová sypaná izolace
- Rákosové rohože vázané provázkem
Rákosové izolační desky
Stébla slisovaná do pevných desek se používají k tepelné i akustické izolaci venkovních stěn a vnitřních příček. Rákosová stébla drží pohromadě pozinkovaný drát. Toto řešení bývá jedním z mála, které lze využít pro stavby z přírodních materiálů. Vyhovují stavbám, u kterých je kladen důraz na difuzní otevřenost – tedy u historických budov, roubenek, kamenných stěn apod. V případě, že se rákos použil jako pletivo, natahuje se na ně hliněná nebo vápenná omítka.
Rákosové desky se objevují jako bednění v kombinaci se sypanou rákosou izolací.
Rákosové rohože
Jejich konstrukce nepatří zrovna k těm nejpevnějším, ale i tak se použvání v exteriéru i interiéru. Přináší atmosféru exotiky, nádech letních dnů a hlavně přírodu.
Možná si láemte, jak takovou rohož použít v interiéru. Ale je to snadné – využít je můžete jako pohledové clony. Ačkoliv se staly vysoké stropy oblíbeným zpestřením a interiéry díky nim vypadají neotřele, pro pratický život nemusí být tím pravým. Horší akustiku a chlad přes zimu pomohou zmírnit podhledy. A to třeba zrovna rákosové. Rohože na stěnu využijete celoročně, stíníci rohože tehdy, když začínají být sluneční paprsky neodbytné, a to v létě i v zimě.
Bambus a rákos
Levný rákos je dostupný širokému spektru zákazníků a objevuje se tak v mnoha českých domácnostech. Dražší variantou je bambus, který odlišují vlastnosti. U těžšího a pevnějšího tropického materiálu tak najdete vyšší cenu.
V exteriéru dostávají podobu stylové pohledové clony, ať už je potřeba rozparcelovat vlastní pozemek nebo se vyčlenit od sousedů.
Kromě bambusu a rákosu ale narazíte i na méně tradiční materály pro rohože, jako je vřes nebo kapradina.
Rákosové rolety
Narazíte na ně pod označením „bambusové rolety," ale povětšinou se pod tímto označením skrývají právě ty vyrobené z rákosu. Nemusíte mít obavy, že s nimi šlápnete vedle, protože jsou módní záležitostí. Stále aktuální a nepomíjivý trend se hodí ke věem stylům. Dotáhne modernu i klasiku. Pokud přemýšlíte nad zajímavým rozdělením místnosti, pak se nebojte rákosových rolet.
Rolety se využíbají do dětských pokojů jako obložení zdí za postel. Alespoň částečně chrání od chladu, mají dlouhou životnost i při kontaktu a hlavně izolují chlad ze stěn. Útulný pokojíček vytvoříte se svetlými i tmavými rohožemi či roletami.
Zastínění oken z interiéru lze kromě žaluzií a rákosových rolet vyřešit i dalšími způsoby. Estetickou a přitom jednoduchou možností jsou třeba římské rolety.
Umělé rákosí
Setkáte se s ním pod označením „umělý bambus" a vypadá opravdu dobře. Jednotlivé tenké laťě jsou k sobě lepeny. Při koupi se zajímejte o jejich odolnost vůči UV záření a údržbu. V ideálním případě je totiž o obojí postaráno už při výrobě a starosti tak odpadají. Některé typy navíc dokonce odpuzují hmyz, což je řešení se značkou ideál.
Tenký ohebný materiál nevyžaduje žánou údržbu a sladit jej můžete k mnoha typům interiéru. V nabídce se objevují světlé tóny, přírodní dekory i tmavé odstíny. Najdete odstín do každého interiéru.
Diskuse k článku