Proudový chránič – k čemu slouží a před čím vlastně chrání
Nemusíte patřit mezi specialisty na elektro. Přesto byste měli vědět, jaké ochranné prvky najdete doma v pojistkové skříni. Mezi zařízení, která byste měli znát a která hrají klíčovou roli při zajištění bezpečnosti elektřiny ve vašem domě, je proudový chránič. V tomto článku určeném naprostým laikům se dozvíte, k čemu slouží a před čím vlastně chrání.
Co je to proudový chránič
Proudový chránič označovaný jako FI ochrana nebo lidově „fíčko“ je elektrické zařízení, které vedle pojistek přispívá k bezpečnosti elektroinstalace ve vašem domě či bytě. Je to malá krabička, kterou zpravidla najdete přímo v elektrickém rozvaděči.
Elektrický bojler – oblíbená metoda ohřevu vody
Elektrické topení do koupelny – otopný žebřík, podlahové topení a další možnosti
Jak ušetřit za elektřinu: zásuvkový elektroměr pomůže hlídat spotřebu
K čemu proudový chránič slouží
Představte si, že se někde v domě stane elektrická porucha a elektrický proud začne unikat mimo normální cesty. Proudový chránič je tu právě proto, aby tento nebezpečný únikový proud okamžitě zastavil. To znamená, že když dojde k nějakému úniku proudu, chránič rychle „vybaví“, sepne a přeruší vedení.
Představte si, že se poškodí vaše varná konvice. Nezpůsobí zkrat, takže nesepne pojistku, ale proud začne pronikat do částí, kterých se dotýkáme. To může způsobit únikový proud. Bez proudového chrániče by tato situace mohla být fatální. Ale díky chrániči se elektrický proud vypne okamžitě, kdy se proud objeví tam, kde nemá co dělat.
Před čím vlastně „fíčko“ chrání
Jeho hlavní funkcí je chránit před únikovým proudem, který může projít lidským tělem a způsobit vážný elektrický úraz. Ale co je únikový proud?
- Proudový chránič řeší rizikové situace, kdy elektrický proud, místo aby proudil přes kabely a zařízení, uniká mimo normální cestu. To se může stát v případě, když dojde k přímé poruše zařízení, nebo v důsledku vlhkosti.
Jak funguje proudový chránič
Jakým způsobem proudový chránič pozná, že je něco špatně? Je to díky jednoduchému principu rovnosti proudů. Proudový chránič měří proud, který teče do zařízení, a srovnává ho s proudem, který teče zpět. Pokud tyto proudy nejsou stejné, znamená to, že někde dochází k úniku proudu, a chránič rychle zasáhne a odstaví elektřinu.
Jaké druhy proudových chráničů existují
Existují různé druhy proudových chráničů, ale pro běžné domácnosti jsou nejčastěji používané chrániče typu A. Tyto chrániče jsou vhodné pro ochranu před většinou elektrických nebezpečí, se kterými se můžete setkat v domácnosti. V bytech můžete narazit i na dříve používaný typ AC, které jsou určené ochraně odporových, kapacitních nebo indukčních zařízení bez jiných elektronických součástek. Používaly se např. na topení či varné desky. Pro fotovoltaiku se často používají chrániče typu B.
Instalace a údržba
Je důležité, aby byl váš proudový chránič správně nainstalován. Nejlepší je nechat tuto práci profesionálním elektrikářům. Dále je důležité pravidelně kontrolovat a servisovat váš chránič, aby byla jeho funkce zachována. Na chrániči se nachází testovací tlačítko – když jej stlačíte, musí chránič okamžitě sepnout. Pravidelně tak test provádějte a v případě podezření na špatnou funkčnost zavolejte odborníky.
Proudový chránič je dnes už nezbytným prvkem elektrické domácí sítě. Chcete si přečíst i další články z oblasti elektro? Zajímat by vás mohly následující:
Diskuse k článku