Proč zvolit elektrické podlahové topení při rekonstrukci?
Chystáte se na modernizaci domu a rádi byste se zbavili nevzhledných radiátorů? Elektrické podlahové vytápění patří k oblíbeným řešením. Nabízí totiž široké možnosti využití a přesnou regulaci. Jak probíhá instalace a proč se vám vyplatí? V následujícím článku se dozvíte vše podstatné.
Největší výhody elektrického podlahového vytápění
Velkoplošné systémy vytápění jsou v dnešní době hojně vyhledávané. Ať už se jedná o podlahové topení či stropní sálavé panely. Hlavní důvod je zjevný – zájemci chtějí mít doma topení, které je komfortní a nijak nenarušuje celkový vzhled místnosti. Prohřátá podlaha nestudí pod chodidly a vám je uvnitř příjemně.
Existují dva druhy podlahového vytápění – teplovodní a elektrické. Jejich funkčnost je srovnatelná. Proč se tedy přiklonit při rekonstrukci či stavbě právě k elektrickému vytápění domu? Jedním z faktorů je, že elektrické podlahové topení se snáze instaluje a výška podlahy může být značně menší než v případě topení teplovodního.
Zároveň nabízí vyšší flexibilitu, rovnoměrné rozložení teploty v místnosti a efektivnější a rychlejší regulaci, která přispívá k ekonomičtějšímu provozu domu. Nemluvě o tom, že jej pořídíte za výhodnější cenu.
Topné rohože a folie vám přitom vydrží výrazně déle než třeba tepelné čerpadlo – často se uvádí až dvojnásobná životnost. Patří mezi takzvané sálavé druhy vytápění, které jsou pro lidský organismus nejpřirozenější.
Kdy je elektrické vytápění domu vhodné?
Podle čeho vybírat vytápění domu? Záleží na tom, jaké váš dům vykazuje tepelné ztráty. Pokud jsou minimální nebo se dají zmírnit, elektrické typy vytápění mohou sloužit jako primární zdroj. Je ale nutno brát v úvahu také vaše nároky na teplo a obsluhu a náklady na budoucí úpravy. U podlahového vytápění je zásadní rovněž výška podlahy a výběr krytiny. Ujasnit si musíte i to, jestli chcete mít stejný druh topení ve všech místnostech.
Elektrické vytápění coby hlavní zdroj tepla v domě je využitelné v novostavbách (aktuálně mohou vznikat už jen stavby, které odpovídají pozměněným požadavkům o energetické náročnosti budov od roku 2021) a domech, které lze dodatečně zateplit. U nedostatečně zateplených staveb bude naopak elektrické podlahové vytápění zcela nevyhovující. Ve starších domech bude rozhodně praktické podlahu zaizolovat – díky tomu se nahřeje výrazně rychleji. Za úvahu stojí izolační desky F-BOARD české firmy FENIX, které slouží jako speciální doplněk topných kabelů a rohoží.
Elektrické podlahové vytápění využijete i v situaci, kdy rekonstruujete byt a větší navýšení podlahy není reálné. Ať už kvůli výšce stropu či z jiného důvodu. Celková tloušťka podlahy nebude mít víc než 2,5 cm – a to i s dodatečnou izolační deskou, topným kabelem či rohoží, vrstvou tmelu a dlažbou. A jestli vám ani to nestačí, poohlédněte se po ultratenkých topných kabelech.
S jakými druhy elektrického podlahového vytápění se setkáte?
Podlahové topení je možné nainstalovat pod jakoukoliv krytinu, je ale nutno dodržet určité předpoklady a příslušný postup. U elektrického podlahového vytápění se standardně setkáváme s topnými kabely, rohožemi a foliemi. Co a za jakých okolností použít? Topné kabely jsou pravděpodobně nejznámější – jejich instalace je složitější než u topné rohože, kde je šířka a délka předem daná, ale zase se lépe přizpůsobí atypickým místnostem. Rozhodující je vždy skladba konstrukce podlahy a krytina. Jestli chcete topný systém instalovat pod dlažbu s vrstvou pružného tmelu, můžete sáhnout po topných kabelech i topné rohoži. U laminátových a dřevěných podlah se lépe uplatní topné folie a u vinylu topné rohože.
A když chcete plovoucí podlahu? Pro tento případ je ideálníma praktickým řešením topná folie ECOFILM. Tloušťka této folie je pouze 0,4 mm a je určena do suchých konstrukcí. Lze ji instalovat přímo pod plovoucí podlahu.
Může se však stát, že někteří zájemci mají nestandardní požadavek a netouží ani po dlažbě, ani po plovoucí podlaze. U rekonstrukcí to bývá poměrně běžné. Místo toho chtějí folii umístit pod PVC, což není právě ideální volba – materiál se může časem začít shrnovat. Proto bude lepší folii ECOFILM kombinovat s podlahovou deskou HEAT-PAK, která slouží jako ochranná vrstva mezi topnou folií a krytinou. Má skvělou tepelnou vodivost (tepelný odpor R = 0,07 m2/K. W-1). Navíc je velmi pevná a konstrukci podlahy navýší pouze o 7 milimetrů. S těmito podložkami můžete podlahové topení umístit klidně i pod koberec. Výsledkem bude tuhá konstrukce, u které se nemusíte bát shrnování ani poškození.
Raději lokální či centrální regulaci?
Díky centrální regulaci můžete teplotu v jednotlivých místnostech řídit z jednoho místa, pomocí jedné centrální jednotky, zatímco lokální regulaci musíte v každé místnosti ovládat zvlášť. To znamená, že se v každém pokoji nachází samostatný termostat, na kterém provádíte požadované změny.
Z toho plyne, že centrální regulace je prostě pohodlnější – ovládat můžete dokonce i předem navolené části téže místnosti. Třeba zrovna oblast, kde trávíte nejvíc času. K dostání jsou i bezdrátové centrální jednotky s dotykovým displejem. Jejich ovládání bývá zcela intuitivní a snadno se připojí k vaší domácí síti.
Diskuse k článku