Proč jsou důležité revize plynových kotlů a kdy jsou povinné?
Plánujete-li pořízení nového plynového kotle, jistě vás budou při výběru zajímat vlastnosti jako účinnost, pořizovací cena či způsob umístění. Kromě toho byste se však měli seznámit také s problematikou revizí. Ta totiž může neznalého majitele pořádně potrápit. Včasné kontroly přitom napomáhají prevenci před potenciálními závadami a prodlužují tak celkovou životnost kotle. Někteří majitelé však např. nevědí, které revize jsou povinné, a které naopak dobrovolné. V následujících řádcích proto naleznete užitečné informace, které vám usnadní orientaci nejen v povinných revizích plynových kotlů.
Revize plynového kotle: Jak často byste ji měli provádět?
Pravidelnou revizi plynového kotle byste rozhodně neměli podceňovat. Zanedbání kontrol by se mohlo negativně projevit na funkčnosti kotle, což by v konečném důsledku odnesl hlavně obsah vaší peněženky. A u financí ještě zůstaneme. U neudržovaného kotle může totiž postupem času docházet k vyšší spotřebě energie, resp. poklesu účinnosti. Kotel se totiž opakovaným používáním zanáší a občas byste jej měli nechat vyčistit.
Každoroční revizi plynového kotle se snažte řešit včas, tedy ideálně někdy na přelomu léta a podzimu. Ačkoliv se to může zdát zbytečně brzo, opak je pravdou. Určitě byste totiž nebyli jediní, kdo nechal kontrolu kotle na později. Na konci září či v říjnu byste tak mohli mít problém sladit termín se servisními techniky, kteří v tomto období řeší velké množství zakázek. Nehledě na to, že v případě objevení závady byste nemuseli mít dostatek času k jejímu odstranění.
Povinné revize plynových kotlů: Koho se týkají a jak často byste je měli provádět?
Ne všechny kontroly však probíhají na bázi dobrovolnosti, v některých případech jsou totiž revize kotlů povinné. Týká se to především firem, právnických a fyzických (tedy podnikatelů) osob, které ze zákona musejí provádět tzv. provozní revizi plynového kotle alespoň jednou za tři roky, a to podle vyhlášky Českého úřadu bezpečnosti práce o kontrolách, revizích a zkouškách plynových zařízení. Pro občany, kteří mají kotel v osobním užívání, tedy tato zákonná povinnost neplatí.
To však neznamená, že domácnosti mohou nad kontrolou kotle mávnout rukou. Výrobci topných zařízení totiž doporučují každoroční servis, spočívající zejména v seřízení a vyčištění. Etablovaní výrobci zpravidla disponují vlastním týmem servisních techniků, kteří jsou proškolení speciálně pro manipulaci a servis s kotly dané značky. Některým zákazníkům se však do každoročních kontrol příliš nechce, výrobci se je tak často snaží nalákat na prodlouženou záruku, kterou však podmiňují právě pravidelnými ročními revizemi.
Provoz plynového kotle není rizikový, pravidelné revize ale nepodceňujte
Plynové kotle bývají často spojovány s rizikem úniku plynu či spalin. Takovou situaci samozřejmě nelze vyloučit, obzvláště jedná-li se o náhlé selhání. Běžný uživatel však nemá dostatečné znalosti na to, aby takové riziko dokázal zavčasu odhalit a provést bezpečnostní opatření. Naopak odborníci v podobě servisních techniků však dokážou rodící se nebezpečí velmi snadno odhalit, což je také jeden z hlavních důvodů, proč byste měli provádět každoroční revize.
Pokud jste však pravidelnou kontrolu zanedbávali, pak byste se mohli setkat například s tím, že z kotle začnou padat saze nebo kousky zkorodovaného materiálu, ucítíte zápach plynu. Pozor si dávejte také na hořák zbarvený do červena místo do modra. V takových případech neprodleně kontaktujte pracovníky servisu, kteří potenciální závadu rychle a odborně odstraní.
Diskuse k článku