
Připravte se na topnou sezonu. Pomůže vám zahradní nářadí i sklad na dřevo
S příchodem chladnějšího počasí je nejvyšší čas začít přemýšlet o topné sezóně a přípravě na ni.
Používáte k vytápění dřevo? Říká se, že právě dřevo dává to nejpříjemnější teplo. Není to ale tak docela zadarmo. Především uskladnění a manipulace se dřevem představuje mnohdy pořádnou námahu. Práci se dřevem si ale můžete díky šikovným pomocníkům usnadnit.
Až zima zaťuká. Jak si zajistit dostatek dřeva?
Víte, kdy je ideální doba na obstarání zásob dřeva? Nejlevnější dřevo bývá samozřejmě mimo sezonu. Také záleží, jaké možnosti ve svém okolí máte a zda si dřevo zvládnete sami upravit. To vše se podstatně podepisuje na výsledné sumě. A kolik dřeva budete potřebovat? Na to neexistuje jednoduchá odpověď, obecně ale platí:
- Zjistěte si předem svou spotřebu dřeva. Kromě velikosti prostoru, který vytápíte, záleží i na účinnosti topidla. Pro běžný rodinný dům počítejte se spotřebou 5-8 m3 dřeva za sezónu.
- Objednejte si dřevo s dostatečným předstihem. Nejlepší je mít dřevo na zimu připravené už během léta. Shánění dřeva v zimě vás může stát daleko více času i peněz.
- Sázejte na ověřeného dodavatele dřeva, který vám zaručí kvalitní a včasné dodávky. Vlhké či jinak nekvalitní dřevo vám místo tepla přidělá spíš problémy (špatně hoří, zanáší kotel atd.).
Jaké vybavení vám při práci se dřevem nesmí chybět?
Dřevo byste měli, teď ještě zbývá upravit ho do takové podoby, aby mohlo putovat do vašeho krbu, kamen či kotle. A myslet i na jeho uskladnění a finální úpravy pro potřeby topení. Co na ně budete potřebovat?
- Štípací sekera nebo hydraulické štípačky usnadní štípání polen na menší kusy.
- Ochranné rukavice jsou nezbytností pro bezpečnou práci se dřevem.
- Na pomoc si vezměte i zahradní nářadí. K ruce vám bude nejen zahradní kolečko, ale i hrábě a lopaty na úklid třísek a ostatního nepořádku.
- Kvalitní přístřešky na dřevo či kůlny a sklady pro uskladnění dřeva.
TIP: Pro pohodlnější manipulaci se dřevem si pořiďte stabilní skládací kozu na štípání dřeva. Usnadní vám práci a šetří záda.
Kam umístit zásoby dřeva?
Ideální je dřevo skladovat v krytém dřevníku nebo pod přístřeškem. Chrání jej před deštěm a sněhem. Dřevo by mělo být skladováno ve větraném a suchém prostředí mimo přímé sluneční světlo. Polena naskládejte na dřevěné rošty nebo palety, aby mezi nimi mohl proudit vzduch. Nejlepší je tvrdé, dobře proschlé dřevo, které má nejvyšší výhřevnost.
Už se těšíte, až u vás zavoní dřevo? Práce s ním nemusí být náročná a pokud si ji chcete ještě více ušetřit, objednávejte veškeré vybavení od jednoho ověřeného dodavatele. Vše potřebné seženete například v e-shopu Avenberg.
Diskuse k článku