Praskliny v omítce opravíte snadno svépomocí
Objevují se u starých domů stejně tak, jak u novostaveb. Trhliny v omítce se stávají nevzhlednou součástí našich domů po dlouhé roky. I když nemají vliv na celkovou kvalitu stavby, rozhodně se jedná o nepříjemnost, které je vhodné se zbavit. Jak ale na to?
Prasklinám omítce se jde vyhnout jen těžko. To, jak dům pracuje, vidíte právě v této podobě. U novostaveb se jedná o jeden z nejčastějších problémů, což souvisí se sedáním oken a dveří, stejně jako s tím, že se na stavbě pracovalo rychle a stavba je vlhká. U starých domů zase často vznikají kvůli vnějším příčinám, jako jsou například otřesy stavby způsobené projížděním těžkých vozidel.
Závady v omítce
I přesto, že moderní materiály jsou vyvíjeny na základě odborných znalostí a výzkumů, nelze se problémům spojených s omítkou vyhnout. Vždy je důležité určit prvotní příčinu vzniku těchto trhlin, což může ovlivňovat vlhkost, nízká paropropustnost i použité materiály. Hlavně si všimněte, zda se jedná o praskliny ve stavební konstrukci nebo (v lepším případě) jen o vadu omítky.
Praskliny v omítce a příčiny vzniku
Vady konstrukce stavby
- změna polohy (sedání)
- změna tvaru (průhyb)
- změna objemu konstrukce
Vady v omítce
- smršťování
- obtnání (obojí vlivem teploty nebo vlhkosti)
Mezi faktory, které ovlivňují vznik trhlin v omítce, patří i sám člověk. Často je tato chyba totiž způsobena nesprávným složením nebo zpracováním omítky. Při práci by se povrch neměl ani dlouho a intenzivně uhlazovat. Dalším rizikem je hustota materiálu, kdy je konzistence moc měkká.
Vadou je i příliš rychlé vysychání, což se často objevuje u novostaveb, kde je rychlost jedním z měřítek. Omítka se nevlhčí, aby se odhalily případné problémy, kdy by se mohla nanést ještě jedna tenká vrstva.
Správná omítka musí být vhodná pro použití na daném podkladu a dostatečně s ním prolnout. Než ji však budete nanášet, i první (podkladová) vrstva musí být dostatečně zaschnutá. Samozřejmostí je rovnoměrné nanesení – pokud se tak nestalo, v omítce vznikne koncentrace napětí v silnějších vrstvách.
Jak na opravu
Nejradikálnější metody pro opravu jsou dvě: sanační omítkový systém a omítka nová. Pokud byste ale raději zvolili šetrnější opravu, vyberte v následující tabulce příčinu trhlin a následně i vhodný způsob úpravy.
Příčina |
Řešení |
Vlhkost |
Odsolení původní omítky |
Špatná technologie omítky |
Provizorní tmelení Nová tenká vrstva |
Oprava starší omítky |
Tmelení Použití speciálních pásek Stěrková hmota |
Narušená statika |
Tmelení Vyztužení omítky v místech prasklin |
Tipy:
- Nemusíte používat sádru, na trhu je totiž spousta speciálním přípravků třeba i na bázi cementu nebo vápna.
- Na drobné praskliny můžete použít akrylový tmel.
- U větších prasklin neváhejte použít spárovací pásku.
V případě, že vás trhliny v omítce trápí u nového domu či bytu, tak neváhejte problém reklamovat. Při rekonstrukcích si budete muset poradit sami, ale s množstvím přípravků a pomůcek, jenž jsou k dostání, to nebude tak těžké.
Diskuse k článku
Dan Žáček