Praktické vychytávky na zahradu
Chcete oživit vaší zahradu tak, aby čas strávený v ní byl ještě příjemnější? Pak si přečtěte naše tipy na zajímavé zahradní prvky i vychytávky, které vám usnadní práci a ušetří čas.
Ptačí krmítko
Rádi pozorujete ptáky, jak se slétají pro potravu do krmítek? Krmítko, kde ptáci v zimě naleznou kvalitní potravu jim může v mrazech zachránit život, jelikož si musí stále doplňovat tukovou zásobu. Pomozte tedy krásným opeřeným tvorům tím, že na zahradu, terasu nebo balkon umístíte ptačí krmítko. Na trhu je mnoho druhů krmítek, které nejen poskytnou ptákům potravu, ale ještě se stanou ozdobou vaší zahrady.
Krmivo by se mělo dávat do krmítka v adekvátním množství, aby nehnilo a neplesnivělo. Čím pestřejší krmivo bude, tím více druhů ptáků na svou zahradu přilákáte. Servírovat jim můžete semena jako slunečnici, mák, proso, lněné semínko, konopí, pšenici, řepku, drcená jádra lískových nebo vlašských ořechů. Ptáci ocení i plody ze zahrady, například jeřabiny, plody bezu černého, rakytníku, hlohu a ptačí zob. Občas jim můžete stravu zpestřit ovesnými vločkami, tvarohem, kousky syrového masa, nakrájeným jablkem či nastrouhanou mrkví.
Hmyzí hotel
Tato vychytávka se bude líbit především dětem. Hmyzu v posledních letech ubývá, proto ho můžete pomoci zachránit tím, že mu na zahradě postavíte hotel. Hmyzí hotel můžete buď koupit, nebo jednoduše vyrobit z materiálů, které dost možná máte doma. Velikost a tvar je čistě na vás, nejčastěji se setkáte s konstrukcí z prken ve tvaru domečku. Dá se ale využít i stará skříňka či papírová krabice. Důležité je, aby byl použitý materiál přírodní. Shora konstrukce je dobré udělat stříšku, aby do domečku nepršelo a zadní stranu potáhnout pletivem s malými otvory. Při hledání výplně do hmyzího hotelu se fantazii meze nekladou, jediným kritériem je opět použití přírodních materiálů. Pro představu uvádíme pár příkladů, čím vším se dá vnitřní prostor naplnit: šišky, mech, tráva, suchá tráva, suché listí, drobné větvičky, žaludy, bukvice, prázdné makovice apod. Čím více materiálů použijete, tím více druhů hmyzu přilákáte. Domeček je potřeba na zahradě pravidelně kontrolovat, jestli ho nenapadli parazité nebo plísně. Jednou ročně pak vyměňte náplň za novou.
Stylová bouda pro psy
Dopřejte i vašemu čtyřnohému miláčkovi krásné bydlení, ve kterém nalezne bezpečné a suché útočiště. Sortiment domečků pro psy je rozmanitý, od jednoduchých kousků až po velké paláce s verandou. Nejosvědčenějším materiálem je smrkové nebo borové dřevo. Dřevěná psí bouda by měla být velká tak, aby se uvnitř mohl pes pohodlně otočit, avšak ne zase moc velká, protože pak by si ji nebyl schopen sám vyhřát. Nezapomeňte ani na podestýlku, ideální je seno nebo sláma, případně různé deky, matrace či polštáře. Pokud váš pes bude v boudě i přes zimu, zvažte jestli nebude potřeba boudu zateplit.
Zábava pro děti
Nechte děti vytvořit si své vlastní království, kde si vyhrají celé hodiny a vy si budete moci na zahradě vypít v klidu kávu nebo se věnovat zahradničení. Dětské domečky v originálních provedeních jsou pro dětskou fantazii to pravé. A vůbec se nemusíte bát, že by kouzlo vaší zahrady narušil nějaký nevzhledný kus plastu, naopak. K dostání jsou nádherné domečky z kvalitního dřeva v různých barvách, které při pravidelném lakování vydrží roky. Dostatek oken zajistí dětem přísun denního světla a můžou si tak v domečku třeba i kreslit nebo vyrábět.
Kompostér
Potřebujete hnojení pro vaše rostliny a zároveň platíte za odvoz biologického odpadu? Pak vám na zahradě chybí kompostér. Nejen, že budete mít kam ukládat biologický odpad, ale zároveň budete získávat to nejkvalitnější hnojivo pro vaše záhony. Pořizovací ceny kompostérů nejsou vysoké a vejdou se i na malé zahrádky. Vybudovat si ho můžete sami z prken či dřevěných palet, nebo si pořídit moderní kompostér v obchodě. Ty bývají většinou vyrobeny z kvalitních plastů, které jsou odolné vůči okolním vlivům. Víko zajišťuje, že se do kompostéru nedostane déšť, prázdné dno umožňuje pronikání organismů z půdy do kompostu. Díky otvorům v nádobě se dovnitř dostává dostatek vzduchu a zrychluje se tak tlení. Ideální je umístit kompostér do rohu zahrady, kde nebude nijak překážet a nehrozí ani to, že byste z něj cítili zápach do obytné části.
Přenosné ohniště
Rádi byste opékali buřty na ohni, ale je vám líto udělat ohniště na vašem krásném trávníku? Pak si určitě pořiďte přenosné ohniště a užívejte si večery s pohledem do praskajícího ohně. Některé nádoby umožňují i grilování.
Uložení dřeva
Ať už dřevem topíte uvnitř domu, nebo jen rádi děláte oheň a grilujete, je potřeba ho někam uskladnit. Funkčním a jednoduchým řešením je pořízení policových regálů se střechou, díky kterým bude dřevo dobře přístupné, chráněné před deštěm a zahníváním.
Sekání trávy
Někdo vnímá pravidelné sekání zahrady jako relaxaci, pro někoho jiného to může být činnost za trest. Pokud tedy toužíte po dokonalém trávníku bez námahy, pořiďte si robotickou sekačku. Na trhu je k dostání mnoho typů, od jednodušších až po robotické sekačky s umělou inteligencí.
Samozavlažovací květináče
Nádoby se samozavlažovacím systémem vám výrazně zjednoduší péči o rostliny. Výhodou samozavlažovacích květináčů je především to, že zadržují vodu v zásobníku, odkud si ji rostlina sama čerpá dle potřeby a to klidně i po několik dní. Hodí se pro malé keře, cibuloviny, trvalky nebo letničky.
Diskuse k článku