Plíseň na zdi – proč vzniká a jak jí předcházet
Plíseň na zdi je velkým problémem mnoha domácností. Objeví se z ničeho nic a postupně se začne rozšiřovat. Často se skrývá v místech se zvýšenou vlhkostí, obvykle ji objevíme třeba za kuchyňskou linkou. Proč vlastně plísně vznikají a v některých bytech a domácnostech se vyskytují ve velké míře? Dá se výskytu plísní předcházet? A jak ji odstranit? Právě na tyto otázky budeme na následujících řádcích hledat odpovědi.
Plísně vznikají tam, kde je vysoká vlhkost
Určitě víte, že plísně se vyskytují ve značné míře tam, kde je vysoká vlhkost. Proč k tomu ale dochází? Příčin může být několik. Za vysokou vlhkost často můžou stavební závady a nevhodné technické parametry, od přímého zatékání po špatné těsnění kolem oken a dveří. Plísně se také mohou začít vyskytovat kvůli špatnému zacházení, kdy vytváříme velké množství páry z dýchání, vaření, žehlení a zapomínáme na pravidelné intenzivní větrání.
Proč jsou plísně na zdi velkým rizikem
Ve zdravé domácnosti nemají plísně co dělat, a to ani v místech, kde nejsou vidět. Plísně totiž nejsou jen problémem estetickým. Ano, vypadají ošklivě a poškozují povrch stropů, stěn i podlah, mnoha závažnější je ale skutečnost, že mají negativní vliv na naše zdraví. Spóry plísnízamořují vnitřní prostředí, plísně obsahují i nebezpečné těkavé látky. Dlouhodobý pobyt v místnosti s plísněmi může způsobit bolesti hlavy, oslabení imunity, kožní vyrážky, záněty spojivek, bolesti hlavy, ale také velmi vážné zdravotní problémy.
Nemáte izolovaný dům? Plísně se pravděpodobně objeví
Plísně mají tendenci vznikat tam, kde neproudí vzduch a kde je teplota povrchu jen kolem 12 °C. Tak tomu bývá zejména v případě starších nezateplených bytů a domů, kdy dochází k výrazné asymetrii teplot. Byt či dům vytopíte na příjemných 21 °C, protože však zdivo není zateplené, povrchová teplota je velmi nízká. Při vyšší vlhkosti vzduchu dochází ke kondenzaci vody a vzniku vlhkých fleků a bujení plísní právě v místech, kde je teplota zdiva nejnižší. Pokud provedete tepelnou izolaci, riziko výskytu zdraví škodlivých plísní se výrazně sníží.
Pravidelně větrejte a vytápějte
Chcete se vyvarovat vzniku plísní u vás doma? Postarejte se o stavební úpravy, zabraňte prosakování vody, pořiďte nové těsnění oken a dveří a zaizolujte stavbu. Důležitý je také zodpovědný přístup. Pokud se chcete vzniku plísní vyvarovat, měli byste v zimním období dům či byt pravidelně temperovat. Příjemná pokojová teplota by v místnosti měla být i v případě, kdy odjíždíte na delší dobu pryč.
Nikdy nenechte místnost úplně promrznout. V každém ročním období byste měli doma alespoň třikrát denně větrat, ideálně krátce a intenzivně. Nejlepší je vyvětrat po činnosti, u které došlo k výrazné produkci vodní páry, která se může začít srážet na zdech. Vzduch vyvětrejte po koupeli, praní, žehlení, vaření či mytí. Pokud dodržíte tato jednoduchá pravidla, uvidíte, že se vznik ošklivých a nebezpečných plísní zastaví.
Chovejte se zodpovědně a postarejte se o to, aby se u vás plísně nevyskytovaly. Snažte se o prevenci a v případě výskytu plísně ji co nejdříve odstraňte. Jak vlastně plísně odstraňovat? Na to se zaměříme v pokračování našeho článku.
Diskuse k článku