Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu
Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.
„Náš dům jsme si po architektonické stránce navrhli společně s manželkou a z návrhu vnější a vnitřní podoby jsme po celou dobu stavby neustoupili. Jinak tomu bylo s technickou stránkou. Od domu s klasickými základy a energetickým štítkem B jsme se dostali k domu, ve kterém je po celý rok stálá teplota a vlhkost při zachování nízké energetické spotřeby, kde je tepelná pohoda, a hlavně zdravé bydlení.“ říká pan Ondřej.
Stavba přitom nemá, kromě střech, žádné jiné izolace. O teplo a ohřev vody se v domě stará pouze jedno malé tepelné čerpadlo (země – voda) o výkonu 3 kW. A výsledek: při spotřebě čerpadla 700 W/h jsou roční náklady na vytápění a ohřev teplé vody do 8 000 Kč/rok při cca 23 °C a 50% vlhkosti uvnitř domu v zimě i létě. Obvodová zeď je z tepelněizolačních tvárnic Ytong Lambda YQ 500 bez dodatečného zateplení, vnitřní příčky jsou z vápenopískových tvárnic Silka, které stejně jako základová deska akumulují teplo a přispívají k akustické a tepelné pohodě. Střecha je kombinací stropních vložek Ytong Klasik a Komfort. Omítky a obálka domu jsou z tepelněizolační vnitřní a vnější omítky Ytong.
„Blower door test jsme prováděli ještě před natažením venkovní tepelněizolační omítky a na první pokus přinesl hodnotu 0,40 - 1/h. Za tento výsledek můžeme děkovat právě přesným tvárnicím Ytong Lambda YQ a homogenitě Ytongu.“ vysvětluje pan Ondřej. Manželé si i díky pomoci široké rodiny téměř vše zvládli postavit svépomocí. Navíc se s každou otázkou mohli obrátit na zástupce Ytongu. „Práce s tímto materiálem nás však ohromně bavila a oceňovali jsme i ucelený stavební systém. Od zakládacích malt přes nosné zdivo, příčky, překlady, stropy až po vnitřní a vnější omítky, vše bez tepelných mostů.“ dodává pan Ondřej.
Dům je prostorově větší a je nadčasově řešen i z hlediska dispozičního. Manželé preferovali ložnici s vlastní koupelnou a šatnou, vlastní koupelnu mají i dva dětské pokoje. V přízemí je kromě obývacího pokoje s jídelnou a kuchyní i pracovna s koupelnou, která slouží i jako pokoj pro hosty. Bezbariérové přízemí je koncipováno tak, aby v něm manželé v pozdějším věku mohli najít dostatečný prostor a zázemí a horní podlaží uvolnit pro své děti.
Další podrobnosti o této zajímavé realizaci najdete na blogu firmy Xella.
Diskuse k článku